Lietuvos žemdirbiai teigia sulaukę valdžios pažadų, protestas pranoko lūkesčius

Irmanto Gelūno / BNS nuotr. Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Lietuvos žemdirbiai ketvirtadienį baigė dviejų dienų protesto akciją – antradienį į Vilniaus centrą suvežiavę daugiau nei tūkstančiu traktorių bei miškavežių, trečiadienį ir ketvirtadienį jie mitingavo prie Vyriausybės rūmų, susitiko su valdžios atstovais bei gavo pažadų spręsti jų problemas. 

Protesto organizatorės Žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas sako iš Seimo pirmininkės ir premjerės išgirdęs pažadus kuo greičiau keisti žymėto dyzelino naudojimo tvarką, sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą bei spręsti daugiamečių pievų problemą. Protesto rezultatai, anot jo, pranoko lūkesčius tiek technikos, tiek dalyvių gausa. 

„Dėl žymėto dyzelino naudojimo tvarkos ir suskystintų naftos dujų (SND) akcizo – Seimo pirmininkė pažadėjo, kad šitas klausimas bus skubos tvarka sprendžiamas Seime, kai tik Seimas pradės savo darbą, sesiją kovo 10 dieną. Sekantis mūsų vizitas (...) buvo pas premjerę Ingridą Šimonytę. Ten vyko karštesnės diskusijos ir (...) yra nauja tai, kad premjerė pažadėjo išspręsti daugiamečių pievų problemą. (...) Ji pažadėjo padaryti ir pasistengti, kad šitie pranešimai, kuriuos jūs gavote atkurti daugiametes pievas, jie bus atšaukti“, – pasibaigus protestui ūkininkams vardijo I. Hofmanas.  

Ketvirtadienį tarybos atstovai susitiko su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, premjere Ingrida Šimonyte, į mitingą atvyko prezidento patarėjas Jarekas Niewierowiczius (Jarekas Neverovičius). Trečiadienį su mitinguotojais susitiko ir  žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

„Formaliai mūsų akcija rytoj turi pasibaigti, bet, kaip sakiau, bet kada galime sugrįžti!“, – baigdamas protestą sakė I. Hofmanas.

Penktadienį ūkininkai planuoja išvežti iš miesto centro savo techniką – daugiau nei tūkstantį traktorių ir miškavežių.

Lietuvos žemės ūkio tarybos darbo grupės narys Dainius Arlauskas BNS teigė, kad siekdami sumažinti srautą penktadienį, ketvirtadienio vakarą iš miesto jau išvažiuoja ūkininkų sunkvežimiai – jų sostinėje buvo apie 70. Anot jo, traktoriai iš sostinės pajudės penktadienį 9 val. ryto – jiems būtina policijos palyda.

„Mitingas, be abejo, pavykęs. Rezultatai pranoko lūkesčius, mes planavom ne mažiau 300 traktorių, kai pradėjom organizuoti, bet visu tūkstančiu traktorių buvo daugiau, žmonių irgi čia buvo daugiau“, – prie Vyriausybės rūmų BNS sakė I. Hofmanas.

Jis taip pat teigė, kad naujam protestui leidimo kol kas neprašys – stebės, kaip vykdomi valdžios pažadai. 

„Žiūrėsim, kokia bus situacija. Jeigu pažadai bus vykdomi, bus laikomasi, tai neprotestuosim, nes kam protestuoti? Bet jeigu nebus, tai, kaip ir sakiau, tą galimybę pasiliekam“, – sakė I. Hofmanas.

Trečiadienį I. Hofmanas teigė, kad protestas gali tęstis ir ilgiau nei iki penktadienio, tą pačią dieną sostinės savivaldybei taryba pateikė prašymą pratęsti leidimą neterminuotam laikui, tačiau ketvirtadienį savivaldybė jį atmetė.

Lietuvos žemės ūkio tarybos vadovas sako tokį sprendimą suprantantis ir naujo leidimo kol kas nepašysiantis. 

Mitingą prižiūrintys policijos pareigūnai BNS sakė, kad trečiadienį proteste susirinko per 3 tūkst. žmonių, ketvirtadienį – apie 2 tūkst. 

Žemdirbiai siekė atkreipti valdžios dėmesį į jos vykdomą žemės ūkio politiką, ragino atšaukti nuo sausio padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, grąžinti dyzelino akcizo lengvatą jų sunkvežimiams, kėlė daugiamečių pievų atstatymo, saugomų teritorijų plėtros, pieno krizės ir kitas problemas. 

Video