Baigiama susitarti dėl ES paramos nuo pieno krizės nukentėjusiems ūkininkams
Briuselyje taikiame žemdirbių atstovų proteste dalyvavęs Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas dr. Arūnas Svitojus sako, kad jame pavyko ne tik aptarti priemones, kurios stiprintų šeimos ūkius bei gyvulininkystės sektorių, bet ir atsakingiems sprendimų priėmėjams dar kartą teko priminti apie ES paramą, kurios laukia nuo pieno krizės nukentėję ūkininkai.
Protesto akcijoje ŽŪR vadovai susitiko su ūkininkais ir jų atstovais iš Lenkijos, Vengrijos, Slovakijos, Čekijos, Rumunijos, Bulgarijos.
Renginyje taip pat dalyvavo COPA-COGECA generalinis sekretorius Peka Pessonen.
Pasikalbėti su žemdirbiais atėjo ir ES komisaras, atsakingas už žemės ūkį ir kaimo plėtrą, Janusz Wojciechowski‘s, kuriam žemdirbių atstovai pasiuntė vieningą žinutę – ūkininkai vis labiau neužtikrinti dėl savo ateities.
Ūkininkams esą tenka taikytis prie Žaliojo kurso, o kartu ir tvarkytis su ištinkančiomis krizėmis.
„Po protesto buvome pakviesti diskusijai. Vien tai, kad mes užtrukome dvigubai ilgiau nei buvo planuota, rodo, kad žemės ūkyje daug aštrių temų, kurias būtina aptarti. Svarbu ne tik apie problemas kalbėti, bet ir ieškoti sprendimų. Džiaugiamės, kad komisaras ne tik mus išklauso, bet ir atsižvelgia į pasiūlymus“, – tikina dr. A. Svitojus.
ŽŪR pirmininkas ES komisarui priminė apie Lietuvoje besitęsiančią pieno krizę, kalbėta, kad mūsų pieno gamintojams reikalinga ne tik nacionalinė, bet ir ES parama.
Jau nuo šių metų pradžios ŽŪR ne kartą vyko į Briuselį kalbėti apie pagalbą pieno krizės nukentėjusiems ūkininkams. Tačiau, regis, nuo pažadų pamažu pereinama prie konkrečių darbų. Iš ES komisaro pavyko sužinoti, kad Lietuvos pieno gamintojams planuojama skirti paramą iš ES krizių valdymo rezervinio fondo. Koks bus paramos paketo dydis – bus aišku kitą savaitę.
Bendras šio fondo krepšelis apie 250 mln. eurų, o dėl šių lėšų panaudojimo kreipėsi 22 ES šalys narės.
„Reikia suprasti, kad paramos prašome ne mes vieni. Į ES kreipėsi Lenkijos, Vengrijos, Slovakijos, Čekijos, Rumunijos, Bulgarijos ūkininkai. Jie prašo 100 mln. eur dėl grūdų kainų kritimo, kai į Europą ėmė plūsti ukrainietiški grūdai. Savo ruožtu pietiečiai derasi dėl sausros, šiauriečiai – dėl šalnų, o Baltijos ūkininkai – pieno kainų kompensavimo. Čia visi ir turime rasti bendrus prioritetus, tačiau Lietuvos ir Latvijos atstovams drauge įrodinėjant pieno sektoriaus svarbą, gavome pažadą, kad parama pienininkams turėtų būti skiriama. Daugiau naujienų žinosime kitą savaitę“, – tvirtina ŽŪR pirmininkas.