Prasidės agrarinės aplinkosaugos veiklų patikros. Kaip išvengti pažeidimų?

NMA nuotr. NMA nuotr.

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo vasario 17 d. pradeda ūkininkų, kurie siekia gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas, patikras ir siekdama padėti pareiškėjams ir paramos gavėjams išvengti pažeidimų, primena pagrindinius įsipareigojimus.

NMA specialistai nuo vasario 17 d. tikrins, kaip ūkininkai laikosi įsipareigojimų pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas „Ražienų laukai per žiemą“, „Tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“, „Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“ ir „Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas šlapynėse“.

Įsipareigojimai pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas

Pareiškėjai ir paramos gavėjai iki kovo 1 d. įsipareigoja išlaikyti pasėlius, ražienas bei sutvarkyti ir išvežti žolę.

Ūkininkai, vykdantys veiklą „Ražienų laukai per žiemą“, įsipareigoja, nupjovę javus, neaparti laukų iki kovo 1 d., iki ražienų aparimo nenaudoti įsipareigotame plote augalų apsaugos produktų, organinių ir mineralinių trąšų bei srutų po derliaus nuėmimo, nekalkinti ir neskusti ražienų. Nuėmę derlių, ūkininkai turi sutvarkyti įsipareigotame plote šiaudus, surišti juos į ryšulius (ritinius) ir išvežti iš lauko arba susmulkinti bei paskleisti juos dirvos paviršiuje.

Vykdydami veiklą „Tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje“ pareiškėjai įsipareigoja iki kovo 1 d. išlaikyti tarpinius pasėlius ant dirvos paviršiaus, įterpti tarpinius augalus į dirvą prieš pagrindinės kultūros sėją (netaikoma naudojantiems bearimes technologijas), taip pat neganyti gyvulių, neruošti pašaro, nešienauti ir nesmulkinti tarpinių pasėlių auginimo laikotarpiu pagal veiklą deklaruotuose plotuose, išskyrus tarpinių pasėlių augalų suvolavimą. Tarpinių pasėlių auginimo laikotarpiu draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus, mineralines trąšas ir srutas.

Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą pagal veiklą „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“, įsipareigoja iki kovo 1 d. nenuganytos žolės likučius nušienauti ir pašalinti nušienautą žolę bei nenuganytos žolės likučius. Nušienautos ir nenuganytos žolės likučius smulkinti ir paskleisti draudžiama, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 sutartinio gyvulio (SG).

Taip pat ūkininkai, atlikę šlapynės sutvarkymo darbus, privalo informuoti NMA per 5 darbo dienas, tačiau ne vėliau kaip iki kovo 1 d., per mobiliąją „NMA agro“ programą, pateikdami nuotraukas iš skirtingų lauko vietų, kuriose aiškiai matytųsi deklaruotos ir sutvarkytos šlapynės vaizdas. Atkreipiame dėmesį, jog šis reikalavimas taikomas visiems pareiškėjams, kurie deklaruoja laukus kodu 5PT-3 pagal veiklą „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ nuo 1 ha, bet ne mažesnius kaip 0,1 ha.

Siekiantys gauti paramą pagal veiklą „Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“ ūkininkai turėjo nušienauti likusį deklaruotą plotą (50 proc.) ir žolę išvežti iš lauko iki spalio 1 d. Jei žolei išvežti reikalinga technika negalėjo įvažiuoti į lauką dėl aukšto gruntinio vandens lygio, iki spalio 1 d. nušienautą žolę turėjo sukrauti į krūvas ir išvežti iš lauko iki kovo 1 d.

Kai pareiškėjų arba jų valdos partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario nuo praėjusių metų balandžio 1 d. iki einamųjų metų kovo 31 d. laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė mažiau kaip 0,3 SG hektarui, nenuganytos žolės likučius būtina nušienauti ir pašalinti nušienautą žolę bei nenuganytos arba nušienautos žolės likučius iki kovo 1 d.

Tais atvejais, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,3–1 SG hektarui ir lauke yra aiškių ganymo požymių (ekskrementų liekanos, išguldyta, nuėsta žolė ar kiti požymiai), šių plotų nebūtina papildomai šienauti, o po ganymo lauke likusi nenuėsta žolė nebus laikoma neatitikimu reikalavimams.

Svarbu, jog nušienautos arba nenuganytos žolės likučius smulkinti ir paskleisti yra draudžiama, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 SG.

Pareiškėjai, dalyvaujantys veikloje „Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas šlapynėse“ ir iki spalio 1 d. sutvarkę nupjautą žolę, ją turi išvežti iki kovo 1 d.

NMA

Video