Į Briuselį plūstant traktoriams ES valstybės susitarė dėl žemės ūkio politikos peržiūros

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Europos Sąjungos valstybės narės antradienį susitarė peržiūrėti griežtesnius ekologinius bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reikalavimus, siekdamos numalšinti kelis mėnesius trunkančius ūkininkų protestus.

Specialus komitetas patvirtino peržiūrą, kurią svarstys Briuselyje susirinkę žemės ūkio ministrai, ūkininkams jau trečią kartą per du mėnesius plūstant į Europos kvartalą, padeginėjant padangas ir šieno ryšulius bei mėtant kiaušinius į riaušių policiją.

„Išklausėme savo ūkininkus ir ėmėmės skubių veiksmų, kad išspręstume jiems rūpimus klausimus tuo metu, kai jie susiduria su daugybe iššūkių“, –  sakė Belgijos, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, žemės ūkio ministras Davidas Clarinvalis.

Pasak jo, peržiūra siekiama sumažinti ūkininkams tenkančią biurokratinę naštą ir leisti lanksčiau vertinti ekologinio ūkininkavimo taisykles išlaikant aukštus aplinkosaugos standartus. 

Komitetas pritarė Europos Komisijos pasiūlymui pakeisti tam tikrus aplinkosaugos ir klimato standartus, pagal kuriuos nustatoma, ar ūkininkai gali gauti BŽŪP subsidijas.

Vienas svarbiausių pakeitimų – ūkininkams, kurie dėl ekstremalių oro sąlygų neįvykdo BŽŪP reikalavimų, bus suteikiama laisvės. ES ūkininkams bus nebetaikomas reikalavimas dalį dirbamos žemės palikti pūdymui – tai priemonė, kuria siekiama apsaugoti dirvožemį ir skatinti biologinę įvairovę, tačiau dėl kurios ūkininkai labai nerimauja. Tačiau jie vis tiek bus skatinami tai daryti.

Valstybės narės galėtų lanksčiau nuspręsti, kuriuos dirvožemius ir kuriuo metų laiku saugoti, be to, jos galėtų įvairinti pasėlius ir juos kaitalioti. Be to, mažesniems nei 10 hektarų ūkiams nebebus taikomos patikros ir baudos, susijusios su BŽŪP reikalavimų laikymusi.

Kone visose ES šalyse ūkininkai rengia masinius protestus dėl, jų teigimu, pernelyg griežtų aplinkosaugos taisyklių. Šios nuolaidos daromos likus mažiau nei trims mėnesiams iki Europos Parlamento rinkimų. Apklausos rodo, kad per balsavimą padidės parama kraštutinių dešiniųjų partijoms, kurios savo rinkimų kampanijose atkreipia dėmesį į ūkininkų nepasitenkinimą. 

Video