Profsąjungos ragina neratifikuoti ES ir MERCOSUR sutarties

Europos Parlamentas. Europos Parlamentas.

Lietuvos maistininkų profesine sąjunga (LMPS) kartu su Lietuvos žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacija (LŽŪDPSF) ragina Lietuvos vadovybę neratifikuoti ES Komisijos ir MERCOSUR šalių (Brazilijos, Argentinos, Paragvajaus ir Urugvajaus) sudaryto prekybos susitarimo.

Profsąjungų kreipimesi į LRS pirmininką Saulių Skvernelį, premjerą Gintautą Palucką, LRS komitetų pirmininkus ir LR Vyriausybės narius teigiama, kad neseniai Urugvajaus sostinėje sudarytas susitarimas yra paremtas 1999 m. derybų direktyvomis ir akivaizdžiai prieštarauja Lietuvos socialinio bei aplinkosauginio tvarumo ketinimams.

Sudaryto susitarimo nuostatos dėl darbuotojų teisių yra per silpnos.

Susitarimo skyriuje „Prekyba ir tvarus vystymasis" esančiose nuostatose trūksta tvirtų vykdymo užtikrinimo mechanizmų, reikalingų siekiant eliminuoti darbuotojų teisių pažeidimus. Esame susirūpinę tuo, kad šio susitarimo dėka neišvengiamai atsiras socialinis dempingas ir nesąžininga konkurencija, dėl ko gali būti pažeisti pačios ES darbo ir aplinkos apsaugos standartai, pablogėti darbo sąlygos ES, ypač žemės ūkio sektoriuje. 

ES ir MERCOSUR susitarimu neužtikrinami vartotojų interesai.

Susitarimas paskatins prekybą ES vidaus rinkos dalyviams taikomų standartų neatitinkančiais žemės ūkio produktais, ypač tokiais kaip mėsa. Tai akivaizdžiai prieštarauja siekiui mažinti ES poveikį klimatui ir pereiti prie sveikesnės mitybos. Yra suskaičiuota, kad dėl ES ir MERCOSUR susitarimo kasmet bus išmetama milijonai papildomų tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Sandoris gali turėti pražūtingą poveikį aplinkai.

Prognozuojama, kad dėl padidintų jautienos importo kvotų, MERCOSUR šalyse miškų naikinimas per metus paspartės mažiausiai 5 proc. Nors Europos Komisija pareiškė ketinanti iš naujo derėtis dėl nuostatų, susijusių su miškų apsauga, 2024 m. pasiektas rezultatas iš tikrųjų yra didelis žingsnis atgal ES kovoje prieš miškų naikinimą. Naujosios nuostatos numato esminius ES miškų kirtimo reglamento įgyvendinimo ir vykdymo užtikrinimo pakeitimus, todėl ES ir MERCOSUR susitarimas kelia dar didesnę grėsmę Amazonės atogrąžų miškams ir kitoms ekosistemoms nei 2019 m. susitarimo versija.

Susitarimas taip pat skatina intensyvesnę gyvulininkystę.

MERCOSUR šalims suteikus papildomą patekimą į ES paukštienos ir jautienos rinką be jokių papildomų su gyvūnų gerove susijusių sąlygų bus paskatintas  plataus masto ūkininkavimas MERCOSUR šalyse, kuriose jau dabar dažnai taikomos intensyvios ūkininkavimo praktikos kurios ES yra draudžiamos.

Todėl mes, Lietuvos žemės ūkio darbuotojų federacija (LŽŪDPSF) ir Lietuvos maistininkų profesinė sąjunga (LMP), kaip aktyvūs Europos maisto, žemės ūkio ir turizmo profesinių sąjungų federacijos (EFFAT) nariai, siekdami apsaugoti darbuotojus, vartotojus, miškus ir gyvūnus raginame Jus atmesti dabartinės formos susitarimą ir užtikrinti Lietuvos prisijungimą prie šalių grupės, sudarančios blokuojančią grupę prieš šį žalingą susitarimą.

LŽŪDPSF ir LMPS priklauso EFFAT tinklui, kuris vienija 120 nacionalinių profesinių sąjungų 35 šalyse ir gina 2,6 mln. darbuotojų interesus.

Video