Šieno pakuotuvai ir rulonų vyniotuvai. Kokiam ūkiui jie tinka – pasirinkimo patarimai 

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šieno pakuotuvas, rulonų vyniotuvas – technologiniai skirtumai

Pagrindinis skirtumas tarp šieno ryšulių pakuotuvų ir rulonų vyniotuvų yra gaunamos supresuotos augalinės masės forma: stačiakampiai ryšuliai ar cilindriniai rulonai. Tačiau darbo proceso metu ryšulių pakuotuvui nereikia sustoti, kad būtų galima suvynioti ir iškrauti rulonus, o tai padidina pakuotuvo mašinos našumą.

Savo ruožtu, rulonų vyniotuvai pasižymi įvairiomis konstrukcinėmis savybėmis, įskaitant 4 tipų rulonų presavimo kameras, vyniojimą špagatu, tinkleliu arba plėvele (retai) ir platų rulonų dydžių pasirinkimą. Be to, yra modelių, galinčių gaminti skirtingo skersmens rulonus.

Agrotechnikos specialistai pabrėžia, kad prie rulonų vyniotuvų galima įsigyti įvairios pagalbinės įrangos. Pavyzdžiui, individualūs ir greitaeigiai rulonų vyniotuvai, skirti darbui pagal technologiją “šienainis pakuotėje”, arba savikrovės rulonų priekabos. Rulonų priekabų variantų yra kur kas daugiau nei panašių įrangų šieno ryšulių pakuotuvams ir jos kainuoja pigiau. Tvarkant ankštinių augalų šieną ryšulių pakuotuvai rečiau pameta lapus ir žiedynus, kuriuose gausu naudingų medžiagų.

Pakuotuvų ir vyniotuvų kainos labai skiriasi. Ryšulių pakuotuvas kainuoja brangiau nei rulonų vyniotuvas, neretai 3-4 kartus.

Specialistai pažymi, kad šieno pakuotuvus sudėtingiau sukonfigūruoti, nes juose yra daug judančių dalių, kurias reikia sinchronizuoti. Juos galima palyginti su siuvimo mašina, kurioje yra adatos, siūlai, špagatai ir mazgų rišimas, ir visi jie turi veikti darniai kaip laikrodžio mechanizmas. Dėl desinchronizacijos sugenda visa mašina, todėl tenka atlikti didesnį ir brangesnį remontą.

Ryšulių pakuotuvai tinka dideliems ūkiams, kuriuose ruošiamas didelis šiaudų ar šieno tūris. O rulonų vyniotuvai gali dirbti mažuose ūkiuose su viena mašina arba vidutinio dydžio ūkiuose, kuriems reikės kelių tokių mašinų. Tokiu atveju rizikas galima sėkmingai paskirstyti. Sugedus agregatui, po ranka yra dar 2-3 kiti rulonų vyniotuvai, kurie gali sutvarkyti reikiamą tūrį. Žinoma, tai užtruks šiek tiek ilgiau, tačiau darbas bus garantuotai atliktas.

Rulonų vyniojimo mašinas lengviau prižiūrėti, eksploatuoti ir valdyti, tačiau jos nėra tokios produktyvios kaip šieno ryšulių pakuotuvai. Vien dėl to, kad reikia nuolat sustoti, pradėti važiuoti ir vėl nutraukti judėjimą - operatoriui tenka didesnis krūvis. Be to, tarp rulonų vyniotuvų trūkumų yra ir ne patys geriausi logistikos rodikliai: apvalūs rulonai užima daugiau vietos nei stačiakampiai ryšuliai - gaunasi, kad ūkininkas, dirbantis su rulonų vyniotuvu, perveža ir sandėliuoja dar ir "tuščią orą" kartu su šienu.

Kita vertus, ryšulių pakotuvuose būna sudėtingesni nustatymai - reikia nuolat stebėti visų mazgų, surišimo mechanizmų, stūmoklių, išankstinio presavimo kameros būklę. Todėl mechanizatoriaus kvalifikacija ir patirtis irgi yra svarbios.

Tarp ūkininkų vis dar vyrauja nuomonė, kad ryšuliai daugiausia tinka šieno gamybai, o rulonai - drėgnai žaliajai masei, visų pirma todėl, kad ryšulių tankis yra didesnis. Be to, anksčiau buvo manoma, jog ryšulių pakuotuvai yra našesni. Tačiau rinkoje pasirodžius moderniems kintamos kameros agregatams, ši nuomonė paseno, o ruošiamo pašaro tipas tapo antraeiliu pasirinkimo kriterijumi.

Taip pat verta žinoti, kad ryšulys yra ne kas kita, kaip didžiulė kempinė, kuri sugeria drėgmę iš aplinkos, o tai turi neigiamos įtakos pašaro laikymui ir kokybei. Užtai rulonų sluoksniai, net jei jie nėra apvynioti plėvele, veikia kaip barjeras drėgmės patekimui iš išorės, leisdamas žaliajai masei natūraliai kvėpuoti.

Patarimai šieno pašarų gamintojams

Mažesniems ūkiams patartina dirbti su ruloniniais vyniotuvais, turinčiais ne kintamąją, o fiksuotą kamerą.

Galima rinktis kintamas šieno presavimo kameras, kuriose vietoj valcų yra guminės juostos. Tačiau daugelis ūkininkų vengia guminių juostų, manydami, kad jų eksploatavimo laikas per trumpas, bet jei mašina atsakingai prižiūrima, juostos gali dirbti po 5 sezonus ir ruošti po 10 000-15 000 rulonų. Tai pakankamai geras rodiklis.

Maži stačiakampiai ryšuliai pasiteisina tuomet, kai ūkyje yra ribotas mechanizavimo lygis (ryšulius galima paimti ir pakrauti į transporto priemonę rankomis) ir kai ryšulius į sandėliavimo vietą galima vežti motobloku arba lengvosiomis priekabomis. Siekdami palengvinti šį procesą, klasikinių šieno agregatų gamintojai siūlo papildomas opcijas.

rulonai

Mažų stačiakampių šieno ryšulių nauda ir tame, kad tokiu formatu galima kuo tankiau užpildyti kompaktiškas sandėliavimo patalpas arba tada, kai ūkininkas neturi pašarų maišytuvų ir pašarus gyvuliams patogu dalyti mažomis porcijomis. Juos taip pat verta rinktis, jei ūkininkas augina smulkius gyvulius, kuriems paprasčiausiai nereikia didelio kiekio pašarų, arba jei ūkininkas kaupia atsargas pardavimui ir jo regione įprasta pirkti stačiakampius ryšulius.

Rulonų vyniotuvus patartina naudoti tuose mažuose ūkiuose, kai mechanizacijos lygis leidžia kelti ir transportuoti rulonus nenaudojant ypatingos fizinės jėgos. Ūkininkams dabar prieinama daug įvairios atitinkamos įrangos, kuri leidžia padidinti pašarų ruošimo produktyvumą.

Taip pat rulonų vyniotuvus patartina naudoti, jei ūkininkui reikia didelio presuotų pašarų kiekio, skirto vienalaikiam išdalijimui galvijams. Tokiu atveju tiesiog nepatogu dirbti su dideliu kiekiu stačiakampių ryšulių. Be to, šis variantas tinka ūkininkams, kurie užsiima "fasuoto šienainio" technologija arba jei ūkininkui patogiau ir pelningiau gaminti pardavimui būtent rulonus.

Video