Patikslintos gairės, kaip vertinti rengiamų teisės aktų poveikį aplinkai ir klimato kaitai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Nuo 2024 m. kovo 1 d. Lietuvoje įsigalioja atnaujinta Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo metodika, kuri sudaro sąlygas teisės aktų projektų rengėjams efektyviau ir objektyviau vertinti poveikį aplinkai ir klimato kaitai. 

Iki šiol teisėkūros iniciatyvų vertinimas pagal šiltnamio dujų ir kitus pamatuojamus aplinkosaugos rodiklius buvo epizodiškas, dažnai atliekamas atsainiai, nebuvo vieningos sistemos, kuria galėtų remtis sprendimus priimančios institucijos. 

Atnaujintoje metodikoje  teisės aktų projektų rengėjams suteikiamos aiškesnės gairės efektyviam ir objektyviam poveikio vertinimui, kurios apima  klimato kaitos švelninimą, prisitaikymą prie klimato kaitos, aplinkos oro ir vandenų būklės, gamtos išteklių, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės, teritorijų naudojimo bei išteklių naudojimo efektyvumo aspektus.  

Įvedami konkretūs aplinkos būklės ir klimato kaitos rodikliai su nustatytomis ribinėmis reikšmėmis, jeigu vertinant nustatoma, kad jie bus viršijami, teisės akto rengėjai raginami atsisakyti ar keisti teisėkūros iniciatyvas.  

Efektyviai vykdyti poveikio vertinimą padės  “vieno langelio” principas, kurį užtikrins Aplinkos apsaugos agentūra (AAA). Jai pavesta reguliariai atnaujinti ir tobulinti metodinę medžiagą ir skaičiuokles. 

Aplinkos ministerija paskirta atsakinga už konsultavimą dėl poveikio aplinkai ir klimato kaitai vertinimo, AAA – už aplinkos rodiklių pokyčio analizės taikymą. AAA metodiškai vadovaus poveikio aplinkai ir klimato kaitai kiekybinio vertinimo procesui, stebės, kaip vyksta aplinkos rodiklių pokyčio analizė, rinks informaciją,. 

Aplinkos ministerija primena, kad siekiant stiprinti įrodymais grįsto valdymo praktikas ir sudaryti sąlygas tinkamai vertinti teisėkūros ir investicinių priemonių poveikį aplinkai ir klimato kaitai, 2022 m. AAA įsteigtas Aplinkos būklės analitikos centras.  

Į centrą  perkelti Šiltnamio efektą sukeliančių dujų vertinimo, Aplinkos oro kokybės vertinimo, Hidrografinio tinklo, Jūros aplinkos vertinimo, Vandenų būklės vertinimo skyriai ir įsteigtas naujas – Bendrųjų analitinių kompetencijų skyrius. 

Video