Požeminio vandens būklės tyrimams Lietuvos geologijos tarnyba įrengs dar 20 telemetrinių stočių

Vanduo. ŽŪR nuotr. Vanduo. ŽŪR nuotr.

Lietuvos geologijos tarnyba ir Aplinkos projektų valdymo agentūra pasirašė partnerystės sutartį, siekdamos įgyvendinti svarbius aplinkosaugos projektus pagal 2022–2030 m. Aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programą. Vienas pagrindinių projektų „Požeminio vandens būklės monitoringo stiprinimas“ skirtas vandens išteklių valdymo tobulinimui. Projektu siekiama stiprinti vandens išteklių valdymą Lietuvoje ir prisidėti prie darnios aplinkosaugos politikos formavimo bei klimato kaitos valdymo Lietuvoje.

Lietuvoje vyrauja teritorijos, kuriose gruntinis vanduo slūgso negiliai, maždaug 1–3 metrų gylyje, o esant drėgmės pertekliui jo lygis gali pakilti beveik iki žemės paviršiaus. Tačiau vyraujančiose teritorijose per sausrą gruntinis vanduo greitai nusenka. Giliau slūgsančio vandens lygio pokyčiai lėtesni ir sudėtingesni. Telemetrinis požeminio vandens lygio duomenų perdavimas užtikrina, kad duomenys apie požeminio vandens lygio padėtį būtų perduoti realiu laiku. Operatyviai gaunami duomenys ir jų analizė reikalinga ne tik mikrolygiu (pavyzdžiui, užlies namo rūsį ar ne), bet ir vertinant situaciją visos šalies mastu.

Valstybinio požeminio vandens lygio monitoringo duomenys yra kaip baziniai ir naudojami vertinant, ar atskirose teritorijose gruntinio vandens lygio ekstremalus pakilimas arba nukritimas buvo gamtinis, ar nulemtas ūkinės veiklos.  Netikėti gruntinio vandens lygio pokyčiai gali lemti statybos darbų vėlavimus, o šuliniai ar gręžiniai gali išdžiūti, bet tik turint bazinius duomenis galima įvertinti šių pokyčių priežastis. „Požeminio vandens lygio monitoringas – esminis veiksnys siekiant užtikrinti ilgalaikę

Lietuvos vandens išteklių apsaugą ir prisidėti prie atsparumo klimato kaitos iššūkiams. Telemetrinės stotys leis mums stebėti pokyčius realiu laiku ir operatyviai reaguoti į galimas situacijas, svarbias ne tik aplinkosauginiams, bet ir ekonominiams šalies interesams. Šis projektas – reikšmingas žingsnis, susijęs su tvariu vandens išteklių valdymu, todėl labai svarbu, kad galime prisidėti užtikrindami nuolatinę stebėseną ir duomenų analizę, padedančią priimti pagrįstus sprendimus nacionaliniu mastu“, – sako LGT direktorius Egidijus Viskontas.

Šiuo metu Lietuvoje įrengta 20 telemetrinių požeminio vandens lygio matavimo stočių, bet dėl sąlygų įvairovės jų duomenys neatspindi situacijos visoje mūsų šalies teritorijoje. Todėl, vykdant projektą (veikla 2.1.2; maksimali vertė 705 tūkst. eurų), esamose telemetrinėse stotyse numatyta pakeisti 2010 m. instaliuotą įrangą. Taip pat bus įrengta dar 20 telemetrinių stočių. Tokiu būdu kasdien bus gaunama informacija apie požeminio vandens lygį iš 40 vietų Lietuvoje. 

 

Video