Prasidėjo tarptautinės taršos likvidavimo incidentų pratybos „Balex Delta 2024“

Uostas. AM nuotr. Uostas. AM nuotr.

Rugpjūčio 26 d. Klaipėdos uoste ir Baltijos jūroje prasidėjo didžiausios tarptautinės taršos likvidavimo incidentų pratybos „Balex Delta 2024“. Pirmą kartą šių pratybų istorijoje taršos likvidavimo darbai vykdomi uosto akvatorijoje ir jūroje. Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų (KJP) kartu su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, Klaipėdos priešgaisrine gelbėjimo valdyba bei Lietuvos jūrų muziejumi organizuojamos pratybas klaipėdiečiai ir miesto svečiai rugpjūčio 27 d. galės stebėti Kruizinių laivų terminale arba Senojoje perkėloje, o rugpjūčio 29 d. nuo 9 iki 12 val. Kruizinių laivų terminale prišvartuoti laivai bus atviri visuomenei.

„Šiandien prasidėjo didžiausios šiais metais teršalų likvidavimo pratybos Baltijos jūroje, kurios yra ypatingos ta prasme, kad vyksta Lietuvoje ir Karinės jūrų pajėgos skiria savo paieškos ir gelbėjimo bei teršalų likvidavimo laivą „Šakiai“. Pratybos yra skirtos didelio masto teršalų likvidavimo mokymams. Ekologinė situacija Baltijos jūroje yra nepaprastai svarbi. Pastaruoju metu fiksuojame kitų šalių tanklaivių reidus iš Rusijos uostų Baltijos jūroje, o tie laivai yra vieno korpuso, nėra saugūs plaukiojimui, padidėja rizika teršalų išsiliejimui“, – teigė KJP vadas fl. adm. Giedrius Premeneckas, pristatydamas vykstančių  pratybų svarbą.

Rugpjūčio 26–29 d. „Balex Delta 2024“ pratybų metu bus vykdoma taršos žvalgyba iš oro, taršos sklaidos modeliavimas, taršos incidentų likvidavimas jūroje, uoste ir pakrantėje bei surinktų teršalų priėmimas iš laivų, naftos produktų perkrovimas iš pažeisto laivo, teikiama pagalba nuo naftos nukentėjusiems gyvūnams ir paukščiams, kurie bus surinkti ir nugabenti į Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros reabilitacijos centrą tolimesnei priežiūrai bei gydymui. „Pratybų metu vienas scenarijus bus skirtas Lietuvos jūrų muziejui. Bus imituojamas poveikis gyvajai gamtai, ne tik aplinkai. Jūrų muziejus gali suteikti pagalbą teršalų paveiktiems paukščiams, žinduoliams“, – sakė fl. adm. G. Premeneckas.

„Balex Delta 2024“ pratybose dalyvaus 10 specialiai jūros taršos likvidavimui pritaikytų laivų iš 7 šalių, HELCOM narių (Danijos, Estijos, Suomijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos), taip pat trijų Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos, Estijos) priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, kurių specialistai likviduos teršalus Kuršių mariose ties Kiaulės Nugara. Pratybas stebės apie 60 specialistų iš įvairių Europos Sąjungos bei Helsinkio konvencijos šalių organizacijų. Bendras pratybų dalyvių skaičius – virš 300 žmonių.

Didžiausios Baltijos jūroje tarptautinės taršos likvidavimo incidentų pratybos „Balex Delta 2024“ Lietuvoje sutampa su pirmosios Helsinkio konvencijos, skirtos Baltijos jūros baseino jūrinės aplinkos apsaugai, pasirašymo 50-ies metų jubiliejumi. KJP tokio pobūdžio pratybas Lietuvoje jau yra organizavusi 2010 ir 2016 m.

Aplinkos ministerija

Video