Kaip apsaugoti ūkį nuo ligų? Išsamios VMVT rekomendacijos ūkininkams ir visuomenei
Pastaruoju metu visoje Europoje ir kitose pasaulio šalyse sparčiai plintant pavojingoms užkrečiamosioms ligoms – paukščių gripui, afrikiniam kiaulių marui, mėlynojo liežuvio bei snukio ir nagų ligoms – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) siekia įspėti, kad ligos čia pat, už Lietuvos sienos ir dar kartą primena svarbiausias rekomendacijas ūkininkams ir visuomenei.
Apie tai, kokiais būdais galima apsaugoti ūkių gyvūnus ir ūkiuose laikomus naminius paukščius, kokia prevencija yra pati efektyviausia – VMVT informuoja savo tinklalapyje nuolat atnaujinamoje antraštinėje skiltyje – Aktuali informacija apie gyvūnų užkrečiamąsias ligas.
„Biosauga išlieka esminis saugumo garantas ir yra patikimiausias skydas nuo agresyvių ligų ūkių gyvūnams ir ūkiuose laikomiems naminiams paukščiams. Budrumą vienodai svarbu išlaikyti tiek didiesiems ūkininkams, tiek ir smulkiesiems, turintiems mažus ūkius ir auginantiems gyvulius ar paukščius tik savo reikmėms“, – akcentuoja Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.
Svarbiausi privalomi biosaugos reikalavimai:
- atsakingas naujų gyvulių įsigijimas ir karantinavimas;
- transporto kontrolė;
- ūkių lankytojų apribojimas;
- įrankių, įrangos, transporto priemonių dezinfekcija;
- graužikų ir kitų kenkėjų naikinimas;
- nuolatinė gyvulių ir paukščių sveikatos būklės stebėsena.
Jei neseniai keliavote po snukio ir nagų liga užkrėstą regioną (pvz.: Afrikos valstybes, Turkiją, Vidurio Azijos šalis, Indiją) ir lankėtės ūkinių gyvūnų laikymo vietose, sugrįžę iš šių šalių jokiu būdu nesilankykite kituose ūkiuose, jei esate ūkininkas – su tais pačiais drabužiais neikite į gyvulių laikymo vietą. Neįsileiskite pašalinių (ar kitų ) asmenų į gyvūnų laikymo vietas, pavyzdžiui, gyvulių supirkėjų, ypač vykstančių per keletą gyvulių ūkių.
Veterinarijos specialistai taip pat perspėja, jog šiuo metu ypač nepalanki epidemiologinė situacija išlieka kaimyninėje Lenkijoje dėl plintančio paukščių gripo viruso. Užkrato pernešimo rizika yra labai išaugusi, todėl paukščių laikytojai raginami labai atsakingai įvertinti rizikas ir neįsivežti naminių paukščių iš Lenkijos teritorijų, kuriose užfiksuoti ligos protrūkiai, nes tai būtų ypač rizikinga dėl pasekmių savo ūkiuose. Be to, šiuo laikotarpiu tęsiasi aktyvus laukinių paukščių – pagrindinių paukščių gripo viruso platintojų – migracijos sezonas. Virusas taip pat perduodamas per užkrėstų paukščių išskyras, ypač išmatas, per užkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, drabužius, avalynę ir kitus daiktus. Taip pat užkratas gali plisti ir per transportą.
Primenama, jog apie bet kokius paukščių gripo, afrikinio kiaulių maro, mėlynojo liežuvio ar snukio ir nagų ligų įtarimus ūkiuose būtina kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui ir VMVT – užpildžius anketą arba paskambinus telefonais: 1879 ar +370 5 242 0108.
Gyventojai, kurie pastebėjo nugaišusius laukinius paukščius – gulbes, antis ir kitus – prašomi taip pat informuoti aukščiau nurodytais būdais.
