Kaip išsirinkti gerą šventinę eglutę, kuri nebyrėtų ir ilgiau išstovėtų kambaryje
Netrukus atsidarys (o kai kur jau atsidarė) šventinių eglučių turgeliai. Ar reikia iš karto bėgti pirkti eglutės, norint gauti šviežiai nukirstą egzempliorių? Patariame kol kas neskubėti, nes net pati šviežiausia, sveikiausia ir stipriausia eglutė be šaknų šiltame kambaryje su visa derama priežiūra gali išsilaikyti nebent 2-3 savaites. Kad ir kokias idealias sąlygas jai sukurtumėte, po 2-3 savaičių nuo jos pradės byrėti spygliai. Išimtis – eglutės su šaknimis konteineryje. Tokios gali išstovėti ilgiau, apie 2 mėnesius.
Bet ir delsti su pirkimu iki pačių švenčių irgi nereikėtų. Jei atvažiuosite paskutinėmis dienomis ar net valandomis, geriausiu atveju jūsų lauks kreivos, pusiau nubyrėjusios, pusiau sudžiūvusios ir praplikusios eglutės, nes gražiosios jau bus išparduotos. Geriau pirkti eglutę likus 5 dienoms iki švenčių.
Kaip išsirinkti kokybišką šventinę eglutę
Atėję į eglučių turgų atidžiai apžiūrėkite jums patinkantį egzempliorių. Lengviausias būdas nustatyti eglutės šviežumą ir kokybę – paimti ją už kamieno ir, laikant vertikalia padėtimi, kelis kartus stipriai pastuksenti kamieno apačią į žemę. Jeigu nuo medelio iš karto nubyrėjo daug spyglių, reiškia eglutė nešviežia, buvo nukirsta seniai ir džiugins jus gana trumpai. Tokia sudžius ir nubyrės per porą dienų. Neseniai nupjautos eglutės spygliai arba visai nenubyra, arba nukrenta tik nedideliais kiekiais. Dar galima stipriai patraukti rankos pirštais išilgai eglutės šakos – kokybiško šviežio egzemplioriaus spygliai liks ant šakos, o ne ant pirštų.
Nuplėškite nors vieną spygliuką nuo eglės šakos ir patrinkite jį tarp pirštų. Šviežia eglutė pradės skleisti specifinį spygliuočių kvapą, o ant pirštų liks nedidelis eglės sakų pėdsakas. O peršaldytą eglutę, kuri per ilgai buvo laikoma šaltyje ir nukirsta seniai, galima atpažinti pagal nebūdingą spyglių kvapą, patrynus juos pirštais. Tokie spygliai būna sausi, sakų ant pirštų nepalieka.
Atkreipkite dėmesį į eglutės spyglių spalvą. Spygliai jokiu būdu neturi būti gelsvi. Jų sveika spalva visada būna ryškiai tamsiai žalia. Nukirstų prieš ilgą laiką, nešviežių eglučių spygliai pašviesėja, o vėliau pagelsta.
Atidžiai apžiūrėkite šakas. Kokybiškos šviežios eglutės šakos turi būti stangrios ir nukreiptos į viršų, o ne nukarusios. Seniai nukirstos eglutės šakos tampa trapios ir lengvai lūžta nuo sudžiūvimo.
Geriausia, kai eglutės kamienas neturi rimtų defektų ar pažeidimų. Dideli įtrūkimai ir žaizdos kamiene pagreitina eglės sudžiūvimą namuose. Kamieno pjūvis turi būti šviesaus atspalvio su sakų lašeliais.
Nemažai reikšmės turi ir perkamos eglutės veislė. Nerekomenduojama gyvenamajame kambaryje statyti mėlynąją (sidabrinę) eglę – nuo jos kvapo stipriai pradeda skaudėti galvą, nors spygliai ilgai nenubyra. Dažniausia šventėms perkama populiari paprastosios eglės veislė (Picea abies). Galvos skausmo ji nesukelia, o drėkinimas ir laistymas leidžia jai išstovėti iki 3 savaičių.
Ilgiausiai šildomame kambaryje išsilaiko eglutės su šaknimis ir žeme vazone (konteineryje). Taip, parduodamos ir tokios. Šaknų sistema leidžia tokiai eglutei ilgiau išlaikyti spyglius ir miško aromatą. Tinkamai prižiūrint, toks medis gali išstovėti kambaryje porą mėnesių, jeigu nuolat bus palaikomas reikiamas 50 % oro drėgnumas patalpoje. Prekybininkai tikina, kad eglutė vazone gali išsilaikyti iki pavasario, bet tikrai ne kambaryje su išsausintu oru šildymo metu, o vėsesnėje ir drėgnesnėje vietoje.
Kaip prižiūrėti eglutę, kad ji stovėtų ilgiau
Stenkitės iš karto nenešti eglutės tiesiai iš šalčio į šiltą patalpą. Pirmiausia palikite ją parai įstiklintame balkone, tambūre, arba ūkiniame pastate, kitaip spygliukai nukentės nuo staigių temperatūros pokyčių.
Tam, kad eglutė per šventes išstovėtų ilgiau, nestatykite jos šalia šildymo radiatorių, krosnių arba kitų šildymo įrenginių. Dėl sauso oro patalpoje spygliai nubyrės dar greičiau. Šildymo metu oras kambaryje išsausėja, drėgnumas siekia tik apie 20-30 %, o eglutei reikia 50-60 % oro drėgnumo.
Nuo terpės, į kurią statysite eglutę, daugiausia priklauso, kiek ilgai ji išliks žalia, nesudžiūvusi ir nenubyrėjusi. Paprasčiausias, tačiau efektyviausias variantas yra paprastas šlapias smėlis.
Prieš statant eglutę į smėlį, nuo kamieno apačios nupjaukite apie 10 cm žievės. Šitaip medeliui bus geriau įsisavinti drėgmę. Po to paruoškite vandeninį tirpalą, jame sumaišant 2 šaukštelius cukraus ir 2 aspirino tabletes. Šiuo tirpalu gerai palaistykite smėlį ir pastatykite jame eglutę. Nepamirškite reguliariai laistyti savo eglutės – tada ji ilgiau dovanos jums šventinę nuotaiką.