Lietuva renka naujos kadencijos Seimą: antrojo turo rezultatai (PILDOMA)
Sekmadienio vakarą Lietuvoje baigėsi balsavimas antrajame Seimo rinkimų ture. Jame atstovus į parlamentą gyventojai iš viso galėjo rinkti 63 vienmandatėse apygardose. Iki 20 val., Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iš viso balsavo 41,31 proc. rinkėjų.
Antrajame ture dėl vietos Seime varžėsi 37 socialdemokratai, 33 konservatoriai, 13 partijos „Nemuno aušra“ narių, 10 demokratų „Vardan Lietuvos“ ir 10 „valstiečių“, 9 liberalai, po 3 Laisvės partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) ir Lietuvos regionų partijos atstovus. Pakartotiniame balsavime varžysis ir du partijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovai, pora savarankiškai išsikėlusių kandidatų bei vienas Nacionalinio susivienijimo narys.
Po pirmojo Seimo rinkimų turo daugiausiai mandatų pelniusių Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė patikino, kad valdančiąją koaliciją ketinama formuoti iš trijų partijų – socialdemokratų, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir „valstiečių“. Visgi pastarųjų potencialių koalicijos partnerių santykiai išlieka įkaitę – S. Skvernelis galimybę dirbti koalicijoje su LVŽS ne kartą įvertino skeptiškai ir yra teigęs, jog mieliau dirbtų ne su buvusiais bendražygiais, Ramūno Karbauskio vadovaujamais „valstiečiais“, bet Liberalų sąjūdžiu.
ELTA primena, kad 8 vienmandatininkai vietą parlamente iškovojo jau pirmajame rinkimų ture – tai Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, konservatorė Ingrida Šimonytė, partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, buvęs „darbietis“, savo nepriklausomą kandidatūrą iškėlęs Viktoras Fiodorovas, socialdemokratė Vaida Aleknavičienė, LLRA-KŠS narys Jaroslav Narkevič, jo bendrapartietė Rita Tamašunienė bei socialdemokratas Eugenijus Sabutis.
Seimo rinkimuose vienmandatėse apygardose iš viso renkamas 71 parlamentaras. Dar 70 vietų Seime renkama pagal partijų kandidatų sąrašus daugiamandatėje apygardoje pirmame ture – 18 mandatų jau užsitikrino Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), 17 – konservatoriai, 14 – partija „Nemuno aušra“, 8 – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, 7 – Liberalų sąjūdis ir dar 6 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).
V. Blinkevičiūtė tikisi, kad pavyks suformuoti trijų partijų koaliciją: esu optimistė
Antrajame Seimo rinkimų ture balsavusi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderė Vilija Blinkevičiūtė tikisi, kad, paaiškėjus rezultatams, pavyks suformuoti trijų partijų valdančiąją koaliciją. Anot jos, dėl to veikiausiai bus tariamasi jau rinkimų naktį.
„Esu optimistė, nors ir turiu daug patirties politikoje. (...) Būtų gerai, kad užtektų trijų partijų formuoti koaliciją, nes vis tiek reikia tarpusavyje suderinti ir programines nuostatas, parengti Vyriausybės programą, priemonių planą. Taip pat ir Seime dėlioti bendrus darbus. Tai būtų gerai. Tačiau nedaug liko laukti“, – sekmadienį žurnalistams aiškino savo valią Naujamiesčio–Vilkpėdės vienmandatėje apygardoje pareiškusi V. Blinkevičiūtė.
Paklausta, ar šią naktį vyks susitikti su galimais koalicijos partneriais, politikė pažymėjo mananti, kad tai daryti teks.
„Dar dabar nieko nesame apsisprendę. Tačiau, manau, kad teks“, – sakė LSDP pirmininkė.
Visgi, jeigu koalicijai suformuoti nepakaktų šiuo metu potencialiais partneriais įvardijamų „valstiečių“ bei Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, politikė neatmetė galimybės kviesti prisijungti ir Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamą „Nemuno aušrą“.
„Jeigu bus kitaip, tada ir spręsime – dabar atsakymų dėl to nebus, nes mes irgi turime atitinkamai svarstyti ir mūsų įvairiuose partijos formatuose“, – nedetalizavo V. Blinkevičiūtė.
Šalies vadovui Gitanui Nausėdai sekmadienį užsiminus, kad valdančioji koalicija gali paaiškėti dar prieš vidurnaktį, socialdemokratų lyderė neslepia – jeigu taip įvyktų, džiaugtųsi.
„Būčiau labai patenkinta, jeigu tai įvyktų, būtų tas aiškumas. Tada man atrodo visiems būtų geriau. Tačiau anksti apie tai kalbėti“, – sakė ji, aiškindama, kad galutinis sprendimas dėl vadovavimo Vyriausybei taip pat paaiškės tik po to, kai bus aišku, kas sudarys valdančiąją daugumą.
Kandidatą rinkosi pagal simpatijas
Be to, savo balsą Naujamiesčio–Vilkpėdės vienmandatėje atidavusi socialdemokratų pirmininkė sakė esanti įsitikinusi, kad bet kuris iš šioje apygardoje dėl Seimo nario mandato besivaržančių politikų atsakingai dirbs dėl šalies gerovės.
„Ir vieną, ir kitą kandidatą pažįstu, jie nėra naujokai politikoje. Pasirinkimą padariau. Rinkausi pagal tam tikras simpatijas, kurias jaučiu vienam iš jų. Tačiau esu įsitikinusi, kad bet kuris išrinktas kandidatas dirbs Lietuvai ir kartu ieškosime sprendimų Seime“, – tikino politikė.
Policija tiria galimą rinkėjų papirkinėjimą Švenčionyse
Du ikiteisminiai tyrimai dėl galimo trukdymo pasinaudoti rinkimų teise per išankstinį balsavimą Seimo rinkimų antrojo turo metu buvo pradėti Švenčionyse.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Julija Samorokovskaja Eltai sakė, kad vienas ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas trečiadienį.
„Pranešėjas tikslaus adreso nenurodė, jo teigimu, uogų ir grybų supirkimo punkte galimai papirkinėjami žmonių balsai“, – Eltai sakė policijos atstovė.
Pasak jos, dar vienas pranešimas apie galimą rinkėjų papirkinėjimą buvo gautas ketvirtadienį.
Pranešta, kad Švenčionyse, prie parduotuvės „Norfa“ pastebėti asmenys, kurie galimai papirkinėjo rinkėjus, galimai siūlė pinigus.
Išankstinis Seimo rinkimų antrojo turo balsavimas vyko šią savaitę, tris dienas.
Abu tyrimai atliekami pagal Baudžiamojo kodekso 172 straipsnį, jis numato atsakomybę už trukdymą pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise.
Tas, kas prieš asmenį, turintį teisę rinkti arba dalyvauti referendume, panaudojo psichinę prievartą, apgaulę arba jį papirko, siekdamas paveikti jo valią realizuojant savo teisę rinkti ar nuo jos susilaikyti arba dalyvauti referendume, arba šiuos veiksmus atliko prieš asmenį, turintį teisę būti išrinktam, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Nuo spalio 14 iki spalio 27 dienos, 15 valandos, Vilniaus apskrities policija gavo 15 pranešimus apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus. Keturi pranešimai gauti Švenčionių rajono policijos komisariate, likę – teritoriniuose Vilniaus miesto ir rajono policijos komisariatuose. Policijai pranešta apie rinkimų agitacijos pažeidimus, galimą papirkinėjimą.
Pasak Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio, sekmadienį balsavimas vyksta ramiai, reikšmingų pažeidimų kol kas nefiksuojama.
Nuo ryto iki 15 val. visoje Lietuvoje gauta 12 įvairių pranešimų apie rinkimų tvarkos pažeidimus. Naujų ikiteisminių be minėtų išankstinio balsavimu metu nepradėta.