Priekabiavimo skandale vyrai apgynė vyrą

Zigmantas Aleksandravičius. Zigmantas Aleksandravičius.

Ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius gali pasijusti vyru tarp tikrų vyrų: jam vyrai metė gelbėjimosi liemenę: bendrauti esą reikia etiškai, priekabiavimo istoriją į viešumą iškėlusi dabar jau buvusi LGAA administracijos vadovė Jurgita Jankauskienė asociacijoje nebedirbs, o visų ūkininkų lyderis, Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius teigė „pletkų neskaito“. Ar viskas tuo ir baigsis?

Moteris neištvėrė įtampos ir priekabiavimo

Praėjusią savaitę žemdirbių bendruomenę sudrebino dabar jau buvusios Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) administracijos vadovės Jurgitos Jankauskienės įrašas socialiniame tinkle „Facebook“ dėl Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) prezidiumo nario bei LŪS Kupiškio r. skyriaus pirmininko Zigmanto Aleksandravičiaus „skaudžių, seksistinių, įžeidžių ir nepagarbių“ pasisakymų.

J. Jankauskienė savo įraše teigė, kad darbe susidūrė su priekabiavimu seksistinėmis frazėmis. „Dirbti savo darbą galime visi. Tačiau susitikimuose, posėdžiuose ar kitur sulaukti komentarų apie tai, kada ir kiek gandrų pro tavo namus praskrido ir ką atnešė, kad vyras turi auklėti, aplinkui jokių specialistų TIK MERGOS, ar kas, ką prie krūtų glaudžia ir t.t. yra nepriimtini“, – dalinasi ji.

Tuo tarpu iš jos vyro, Igno Jankausko pasidalinto įrašo paaiškėjo, kad galimai tas asmuo yra Zigmantas Aleksandravičius.

„Pradėjus dirbti LR Vyriausybėje į susitikimą pakvietė Zigmantas Aleksandravičius. Susitikimo metu jis pasakė tokį sakinį: „Ignai, tu to jaunimo neskatink, nedrąsink jų. Viską susitarkim mes, o jaunimą jau kažkaip pakuruosiu“, – įraše kalbėjo I. Jankauskas.

Nukentėjusieji turi kreiptis patys

Paklaustas kaip vertina šią situaciją ir ar nevertėtų Z. Aleksandravičiui viešai atsiprašyti, LŪS pirmininkas Raimondas Juknevičius teigė, kad „pletkų neskaito“ ir plačiau komentuoti nenorėjo.

„Tai yra tik J. Jankauskienės versija. Posėdyje nebuvau ir nemačiau kaip viskas vyko iš tikrųjų, todėl plačiau nekomentuosiu“, – pokalbį baigė jis.

Anot Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresniojo patarėjo Karolio Čepo, darbdaviui pagal Lygių galimybių įstatymą yra taikoma pareiga apsaugoti darbuotojus nuo priekabiavimo darbo vietoje. Tai taikoma ir organizacijoms bei asociacijoms, kurios turi užtikrinti, kad dalyvaujant veikloje ir gaunant naudas, nebūtų priekabiaujama.

„Atkreiptinas dėmesys, kad siekiant įvertinti, ar konkreti situacija galėtų būti laikoma priekabiavimu, turi būti atliktas išsamus tyrimas ir įvertintos visos aplinkybės. Atsižvelgiant į tai, kad priekabiavimas kaip diskriminacijos forma yra susijęs su nukentėjusio asmens patirtais išgyvenimais ir įvykusios situacijos vertinimu, taigi lygių galimybių kontrolierė negali savo iniciatyva, be nukentėjusio asmens skundo, pradėti tyrimo dėl galimo priekabiavimo. Atsižvelgiant į tai, skatiname nukentėjusius nuo galimo priekabiavimo asmenis kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą ir pasikonsultuoti dėl skundo teikimo“, – teigia K. Čepas.

Pagal Lygių galimybių įstatymo 9 straipsnio 2 dalies nuostatas organizacijos ir asociacijos privalo užtikrinti, kad šio straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais [dalyvaujant organizacijų (asociacijų) veikloje, įskaitant tokių organizacijų (asociacijų) teikiamą naudą] nebūtų priekabiaujama, seksualiai priekabiaujama ir nebūtų duodami nurodymai diskriminuoti lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos pagrindu.

Video