Kaip stiprinti gyvulių imunitetą žiemą
Atėjus žiemai dažniau serga ne tik žmonės, bet ir augintiniai, ūkiniai gyvūnai. Svarbiausias dalykas norint išlaikyti gerą sveikatą yra imunitetas. Imunitetas – organizmo apsaugos būdas, kurio pagrindinė užduotis – apsaugoti organizmą ir apsiginti nuo viso to, kas jam genetiškai svetima. Imuniteto veiklos pagrindas – atpažinti „sava“ ir „svetima“.
Organizmo imuninė sistema skirstoma į dvi grupes: įgimtą ir įgytą. Įgimtas imunitetas – paveldėtas atsparumas tam tikroms ligos sukėlėjams. Gyvulius nuolat supa įvairūs mikroorganizmai, tačiau jiems jis dažniausiai yra atsparus, kadangi tam tikrus atsparumo mechanizmus organizmas jau turi dar prieš kontaktą su jais.
Įgytas imunitetas skirstomas į natūralųjį (poinfekcinį) ir dirbtinį (povakcininį). Įgytas natūralusis imunitetas susiformuoja persirgus užkrečiamąja liga. Tokiu būdu žmogus arba gyvūnas tampa atsparus konkrečiai ligai ir įgyja imunitetą. Dirbtinis imunitetas įgyjamas atlikus vakcinaciją.
Dažniausiai imuninę sistemą alina bei ją įtakoja įvairūs aplinkos veiksniai. Netinkamos gyvulių laikymo sąlygos: šaltos patalpos, drėgnas oras, deguonies trūkumas uždaruose patalpose, nepakankamai subalansuoti pašarai, triukšmas, stresas, judėjimo trūkumas.
Gyvulių imuninę sistemą, kaip ir žmonių, reikalinga stiprinti ištisus metus, ne tik atšalus orams.
Žiemą gyvuliams esant ūkiniuose pastatuose dažniau sutrinka medžiagų apykaita, trūksta vitaminų, mineralinių medžiagų, pablogėja gyvulių laikymo sąlygos, todėl žiemojimo pabaigoje jų imunitetas būna nusilpęs. Norėdami tinkamai pasirūpinti ūkinių gyvūnų imunine sistemą, visų pirma, reikėtų užtikrinti visavertį ir subalansuotą racioną. Ūkiniams gyvūnams svarbu:
* Gyvūnų mityboje turi būti visi mikroelementai, būtini tinkamam virškinimo sistemos funkcionavimui, tokie kaip antioksidantai, prebiotikai ir probiotikai, riebalų rūgštys (pvz., Omega 3), vitaminai (A, B, C, D ir E), geležis ir selenas.
* Pašarai turi būti tinkamai laikomi, apsaugoti nuo drėgmės.
* Tvartuose reikėtų pasirūpinti patalpų vėdinimu, kad juose nesusidarytų drėgmė ir iš mėšlo išsiskiriančių dujų koncentracija nepakenktų gyvulių sveikatai.
* Vengti skersvėjų.
* Tinkamas tvartų apšvietimas taip pat turi įtakos gyvūnų sveikatingumui ir imunitetui, kol dienos sutrumpėjusios.