Lietuva perdavė patirtį Gruzijai
Spalio 23 d. Žemės ūkio rūmuose apsilankė Gruzijos delegacija, vadovaujama FinExCoop Georgia darbo grupės pirmininko Dr. Christophe Cordonnier. Tarp delegacijos atstovų – Alois Belie Prancūzijos Vystymo agentūros (AFD), Cansu Karatay FinExCoop atstovai, Kakha Baindurashvili „Gardenaki” ir „FinExCoop” vyno kooperatyvo prezidentas/ ekspertas politikos klausimais, Konstantin Khutsaidze MEPA / RDA / Kooperatinio departamento vadovas, Mariam Tkeshelashvili Gruzijos Parlamento atstovė, Veronica Chkadua Gruzijos ūkininkų asociacijos atstovė, George Kankava Gruzijos Kooperatyvų plėtros ekspertas/bankininkas.
Kooperacija yra puiki priemonė ūkininkams aktyviai dalyvauti šalies ekonominiame ir socialiniame gyvenime sudarydama sąlygas įsitraukti ir nedideles lėšas turintiems ūkininkams. Kooperaciją reikėtų vertinti kaip vieną iš palankiausių priemonių, siekiant spartesnio ekonominio šalies augimo ir žmonių pragyvenimo gerinimo skatinimo. Kooperatyvo pagalba galima apsisaugoti nuo monopolistų įtakos, tarpininkų įtakos ir kainų kėlimo. Lietuvoje vyrauja smulkūs ūkiai, kaimuose ir miesteliuose didžiausias nedarbas. Tokioms problemoms spręsti gali pasitarnauti kooperacija. Tai įrodo užsienio valstybių patirtis. Senosiose ES šalyse kooperatyvų nariais yra apytiksliai ketvirtadalis visų gyventojų. Lietuvoje lėtai plėtojasi žemės ūkio kooperatyvai. Beveik neplėtojama gamybinė kooperacija, kuri atlieka didelį vaidmenį Čekijoje, Ispanijoje, Italijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Slovakijoje. ES senosiose valstybėse narėse yra apie 55 tūkst. gamybinių kooperatyvų, juose dirba daugiau nei milijonas asmenų. Airijoje, Olandijoje, Prancūzijoje kooperatyvai valdo didžiąją dalį pieno rinkos. Senosiose ES narėse beveik visi vaisių ir uogų augintojai yra susijungę į kooperatinio tipo organizacijas. Jie patys diktuoja sąlygas perdirbimo ir prekybos organizacijoms. Lietuvoje situacija kur kas kitokia, todėl žemės ūkio produkcijos augintojai privalo paklusti prekybos tinklams ir žemės ūkio produkcijos perdirbėjams.
Nors Lietuvoje tik 12 proc. ūkininkų dalyvauja kooperacijos procesuose, tačiau ir iš lietuvaičių patirčių yra ko pasimokyti.
„Lankėmės Prancūzijos ir Belgijos kooperatyvuose, surengėme įdomius susitikimus su ES Žemės ūkio generaliniu direktoratu ir Copa – Cogeca nariais Briuselyje, tačiau svarbu aplankyti ir Rytų Europos šalis. Pasirinkome Lietuvą, kadangi ir Lietuva ir Gruzija išgyveno sovietinę okupaciją, kuri visiškai iškreipė kooperatyvų viziją. Lietuvių agrarinė struktūra yra gana panaši – daug smulkių ūkių, orientuotų į pragyvenimą, nepakankamai išvystyta šeimos ūkininkų vidurinė klasė. Žinau, kad Lietuvoje yra stiprūs Žemės ūkio rūmai, kurių nariai LŽŪKA „Kooperacijos kelias“, todėl Gruzijai lietuvių patirtis, įžvalgos, patarimai bus ne tik naudingi, bet ir naudotini praktikoje. FinExCoop Georgia yra ES plėtros projektas, įgyvendinamas Prancūzijos plėtros agentūros. Juo siekiama skatinti besiformuojančią profesionalių ir konkurencingų šeimos ūkininkų viduriniąją klasę sudarant geresnes galimybes gauti finansavimą, palankesnes sąlygas siekiant pasinaudoti ir diegti pažangias technologijas bei geriau organizuoti ūkininkus gamintojų asociacijose ir žemės ūkio kooperatyvuose. Tokiose šalyse kaip Gruzija ir Lietuva, ūkininkai galėtų daug geriau suvienyti jėgas, kas įtakotų kolektyvinę masto ekonomiją ir geresnę prieigą prie galutinių rinkų. ES kuo daugiau ūkininkų dirba kooperatyvuose, tuo jie yra konkurencingesni ir gali lengviau pritaikyti pažangiąsias žaliąsias technologijas, kurios ateityje taps ES praktikos pagrindu. Ir Lietuvoje, ir Gruzijoje turime mokyti ir skatinti naujos kartos kooperatyvų vadovus, kaip ir mano šalyje (Prancūzijoje) daugiau nei prieš šimtmetį (aš esu buvęs kooperatyvo „Credit Agricole“, didžiausio kooperatyvo žemėje, darbuotojas). Šioje srityje turėtume pabandyti „įskiepyti“ Vakarų Europos kooperatyvo DNR per sistemingą Rytų Europos kooperatyvų ir Vakarų Europos kooperatyvų sąveiką. “, – kalbėjo FinExCoop Georgia darbo grupės pirmininkas Dr. Christophe Cordonnier.
ŽŪR organizacijos – Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ vadovas Jonas Kuzminskas pristatė asociacijos veiklą dirbant ir atstovaujant interesams valdžios institucijose dėl teisinės bazės kooperatyvams tobulinimo, paramos ir dėmesio bendradarbiavimo priemonėms, švietimo, gerųjų pavyzdžių viešinimo ir kt.
Kol kas Lietuvoje tik 12 proc. ūkininkų dalyvauja kooperacijos procesuose, kai tuo tarpu Prancūzijoje – 94,6% darbuotojų dirba kooperatyvuose, Austrijoje – 90,7%, Airijoje – 74,8%, ir būtent šiose šalyse produktyvumas yra didesnis lyginant su kitomis ES šalimis.
Šiandien žemės ūkio kooperatyvų steigimas patiria vadybinių, ekonominių, socialinių ir psichologinių trukdžių. Pagrindiniai veiksniai, trukdantys plėtoti kooperaciją žemės ūkio veikloje yra ūkių nenoras dėti papildomų pastangų ir investicijų dėl sunkiai apčiuopiamos kooperatyvų naudos. Tiek žemdirbiai, tiek visuomenė Lietuvoje dar stokoja žinių apie kooperatyvus ir jų veiklą. Kuo daugiau žemės ūkio dalyvių supras, kad kooperatyvai yra realiausia žemės ūkio rinkos demonopolizavimo ir žemės ūkio produktų gamintojų lygiateisiškumo įtvirtinimo joje priemonė, kad be kooperatyvų smulkieji žemės ūkio subjektai rinkos sąlygomis išgyventi nepajėgs, o valstybės teikiama parama negalės būti veiksminga, tuo greičiau jie taps ryžtingais kooperatyvų šalininkais.
Kadangi didžioji dalis kooperatyvų yra smulkūs (72 proc. kooperatyvų, kurių narių skaičius iki 10), kooperacijos lygį šalies mastu rodo ne kooperatyvų skaičius, bet kooperuotų subjektų skaičius. Siekiant pastarąjį didinti būtina numatyti paskatas žemės ūkio subjektams, dalyvaujantiems kooperatinėje veikloje, nes kol už kooperuotą produkciją perdirbėjai moka mažesnę kainą, kooperatyvai neturi įrankių suvaldyti šią situaciją ir neturi galimybių savo nariams mokėti didesnę kainą.
ŽŪR narių nuomone svarbu, kad kooperatinis judėjimas Lietuvoje įgautų pagreitį, o žemdirbiai ir visuomenė suvoktų kooperacijos naudą ir reikšmę. Todėl ŽŪR siūlo skirti didesnį dėmesį švietimui ir kooperacijos gerųjų pavyzdžių viešinimui bei kooperatyvų vadovų rengimui.