M. Puidokas: „Protestai yra ne tik apie ūkininkus, bet ir apie eilinius gyventojus“

Martynas Puidokas. Gedimino Stanišausko nuotr. Martynas Puidokas. Gedimino Stanišausko nuotr.

Praeitą savaitę Lietuvoje nuvilnijo ūkininkų protestai prieš valdžios vykdomą žemės ūkio politiką. Ūkininkai surengė laužų deginimo akciją, kad atkreiptų dėmesį į išsakytus reikalavimus valdžiai. Kaip tikina Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas, protestai daro įtaką ne tik žemdirbiams, bet ir kiekvienam Lietuvos gyventojui.


Pastarosiomis dienomis Lietuva stebėjo žemdirbių protestus. Kokia situacija ir nuotaikos vyrauja šiandien?
Laužus sukūrenom ir ruošiamės važiuoti į Vilnių. Sutelkėm žmones, paskleidėm žinią, dabar laukia senkantis etapas. Kol kas vyksta derinimas dėl datos, nes vyksta klausimai dėl leidimų. Norime važiuoti su policijos palyda, taip pat gauti geresnę vietą Vilniuje. Artimiausiu metu paskelbsime, kuri sausio pabaigos diena tai bus.

Kokius pagrindinius reikalavimus valdžiai iškėlė žemdirbiai? Ko yra siekiama?

Turime pagrindinius šešis reikalavimus. Jeigu taip paprastai, pirmiausia reikalaujame ūkininkams be prievartos išspręsti daugiamečių pievų problemą. Taip pat prašome saugotinų teritorijų paviršinių vandens telkinių apsauginių juostų bei zonų plėtrą vykdyti ne žemės savininkų sąskaita. Reikalaujame uždrausti ir rusiškų grūdų tranzitą per Lietuvą. Ketvirta, prašome išspręsti pieno krizę Lietuvoje, taip pat siekiame, kad liktų senoji dyzelino žymėjimo tvarka. Reikalaujame, kad suskystintų naftos dujų akcizas nebūtų didesnis nei kaimyninėse šalyse. Yra ir dar daugiau smulkių klausimų, tačiau šie labiausiai daro įtaką
plačiam spektrui ūkininkų.
Praėjusią savaitę Briuselyje kartu su Žemės ūkio taryba susitikote su Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisaru J. Voicechovskiu. Kokius klausimus aptarėte? Ką pažadėjo komisaras?
Labai daug laiko skyrėme pateikdami faktus ir diskutuodami apie daugiametes pievas. Mums J. Voicechovskis pažadėjo, kad per šią savaitę parašys atsakymą ar tai yra Briuselyje sprendžiama problema, ką mums visąlaik sako Vilnius, kad jie nieko negali padaryti, ar vis dėlto čia yra nacionalinio lygmens problema, kas reiškia, kad būtent sprendimas ir turi būti priimtas Vilniuje. Buvome susitikę ir su eurokomisaru V. Sinkevičiumi bei su europarlamentaru A. Kubiliumi, žiūrėjome į šią situaciją iš skirtingų stovyklos pusių.
Ar ūkininkai tiki, kad pokyčiai įvyks?
Eiliniai miesto ir kaimo gyventojai turėtų suprasti, kad šitas protestas duoda naudą ir jiems, nes Simonas Gentvilas jau pagaliau pamatęs, kokio čia mastelio yra problemos keliamos bei kad jos paliečia ne tik ūkininką, bet ir gyventoją, jau pradeda kalbėti apie suskystintų dujų akcizo mažinimą. Protestai yra ne tik apie ūkininkus, bet ir apie eilinius gyventojus. Čia yra plataus mąstymo stoka, jei galvojama, kad šios problemos liečia tik ūkininkus. Jos tiesiogiai
ar netiesiogiai paliečia ir eilinį žmogų.
Kaip vertinate ministro K. Navicko teiginį, kad protestai – tai tik politinė akcija prieš rinkimus?
Jokio kito originalesnio pasiteisinimo turbūt ir negalėjo sugalvoti. Kad ir kokia ta valdžia bus, bet kokį protestą jie greičiausiai taip ir įvertins kaip politinį šou. Jeigu jie galvoja, kad Šilutėj žmonės atvyko dėl to, nes yra paveikti kažkokių politinių veiksmų, tai man tada labai gaila, kad yra toks žeminantis požiūris į savo rinkėjus. Tada pagal juos atrodo, kad rinkėjas yra kvailas ir nesupranta, ar visi šitie reikalavimai yra politinis šou, ar liečia rinkėjo ateitį ir gerovę. Aš tokį teiginį (kad tai tik politinė akcija – aut. pastab.) kategoriškai atmetu, nes tai yra tik išsisukinėjimas.
Kiek laiko dar planuojate protestuoti?
Mes reaguosim į valdžios sprendimus, į tai kaip jie elgsis. Kol kas veiksmai yra liūdinantys ir stebinantys. Iki šiol visi valdžios priimti sprendimai buvo klaidingi, nes skambinti kiekvienam iš vakaro rajono pirmininkui iš Aplinkosaugos departamento ir klausti, ar žinom, kaip turi būti kūrenami laužai, skambėjo kaip perspėjimas ar grasinimas. O policijos veiksmai Šilutėje (dviems asmenims buvo surašyti administracinių nusižengimo protokolai už pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymą – aut. pastab.) yra situacijos nekontroliavimo ir nesuvokimo pavyzdys.
 

Video