R. Budbergytė pripažino, kad Maisto taryba nieko nespręs

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Vyriausybei ketinant įsteigti Maisto tarybą, valdančiųjų socialdemokratų frakcijos Seime narė Rasa Budbergytė sako, kad taryba galėtų atlikti tyrimus ir stebėjimus, kurie padėtų Vyriausybei rasti sprendimus, kaip mažinti maisto kainas.

„Jeigu aš žinočiau atsakymus į klausimus, kuriuos man užduodate (kaip Maisto taryba gali sumažinti maisto kainas – BNS), tai tikriausiai aš niekada nebūčiau kalbėjusi apie tai, kad reikia įsteigti tokią Maisto tarybą. Tikrai, ji turėtų Vyriausybei pateikti siūlymus, ką reikėtų daryti“, – penktadienį LRT radijui sakė R. Budbergytė.

Jos teigimu, panašiai problema buvo sprendžiama ir 2022 metų energetikos krizės metu, kai maisto produktų infliacija itin išaugo, o Lietuvos bankas (LB) atliko objektyvų tyrimą, kuriame buvo matyti tendencijos ir priežastys, tačiau jo išvados buvo „pakištos į stalčių“.

„Tai yra tai, ką mūsų siūloma steigti Maisto taryba pateiktų irgi po savo kažkokių stebėjimų, o pasiūlymus, ką daryti, turėtų galvoti Vyriausybė“, – aiškino socialdemokratė.

2023 metų vasarį LB paskelbtas tyrimas parodė, kad energijos kainų šokas šalyje turėjo didesnę įtaką maisto produktų kainoms nei vidutiniškai euro zonoje. 2020 metais maisto kainų lygis Lietuvoje siekė beveik 85 proc., o 2022 metų pabaigoje – jau 97,5 proc. ES vidurkio, o kai kurių grupių produktų – aliejaus, pieno, sūrio, kiaušinių – kainos viršijo ES kainų lygį. 

Anot centrinio banko, pagrindinė maisto brangimo priežastis buvo Rusijos energetinio šantažo ir karo prieš Ukrainą sukeltas energijos išteklių kainų šokas bei išaugusios žemės ūkio produktų kainos regione. 2022 metų gruodį maisto produktai Lietuvoje buvo trečdaliu brangesni nei prieš metus.

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, pernai – gruodį, palyginti su 2023-ųjų gruodžiu – maisto produktų kainos paaugo tik 1,4 proc. 

Vyriausybė šią savaitę pranešė, kad Žemės ūkio ministerija iki sausio 29 dienos ketina įsteigti Maisto tarybą, skirtą stebėti maisto kainų pokyčius bei teikti pasiūlymus, kaip jas sumažinti. Joje dirbs prekybininkai, perdirbėjai, ūkininkų organizacijų atstovai ir mokslininkai. 

Sudaryti tokią tarybą Vyriausybė yra įsipareigojusi savo programoje. Joje taip pat žadama įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šviežioms daržovėms ir vaisiams, tačiau finansų ministras Rimantas Šadžius kartoja, kad dabar nėra jokių galimybių jokioms PVM lengvatoms.  

Video