Šalia Ilzenbergo dvaro iškils įspūdingas apžvalgos bokštas: nustebins ir daug mačiusius keliautojus
Ilzenbergo dvaro parką-muziejų būtų galima vadinti šiaurietiška Arkadija. Toks pavadinimas jau ne vieną šimtmetį yra prigijęs romantiškiesiems parkams: nostalgijos kupinas kraštovaizdis ir civilizacijos ydų nepaliesta idilė – tikrų tikriausias lėto poilsio ir harmonijos kampelis. Įdomu tai, kad pasitelkiant architektūrinius ir gamtos elementus, Ilzenbergo dvare suformuotos net 9 skirtingos erdvės: Meilė, Didingumas, Paslaptingumas, Prakilnumas, Išmintis, Svajonė, Idilija, Džiaugsmas, Pakilumas. Planuojama, kad į šias erdves, bei nepaprasto grožio dvaro apylinkes, bus galima pažvelgti iš visiškai naujos perspektyvos – apžvalgos bokšto.
Apžvalgos bokštas pasižymės skulptūriškumu
Jau dvylika metų Ilzenbergo dvarvietė ir jos apylinkės yra tvarkomos ir prižiūrimos. Baiginėjant apželdinimo darbus ir žvelgiant į naujai atsivėrusias erdves, buvo pastebėta, kad teritorija ypatingai gražiai atrodo ją stebint iš paukščio skrydžio – pakėlus droną. Kilo idėja pastatyti apžvalgos bokštą, nuo kurio atsivertų kvapą gniaužianti apylinkių panorama.
Ilzenbergo dvarui paskelbus konkursą dėl naujo apžvalgos bokšto statybos, savo projektus pateikė 7 architektai. Galiausiai, kompetentinga komisija, kurią sudarė landšafto / gerbūvio specialistai, architektai, paveldosaugos specialistai, marketingo ir komunikacijos profesionalai bei įmonių vadovai, nusprendė, kad pergalės vertas Povilo Žakausko (architektūros studija HEIMA) projektas. „Numatyta apžvalgos bokšto vieta – šlaitas prie ežero. Todėl mums pasirodė, kad vertikalus bokštas ten netiktų. Nusprendėme sukurti laiptus, kylančius į dangų. Toks apžvalgos bokštas bus tarytum skulptūra“, – pasakoja pats architektas. Pasak P. Žakausko, šis skulptūrinis elementas darniai įsilies į dvarvietės kontekstą. Juk Ilzenbergo teritorijoje svečius džiugina ir Skulptūrų parkas bei kalvystės dirbiniai.
„Įprastai laiptai dvaruose būna platūs ir didingi, o vėliau siaurėja – nukreipia žmones link įėjimo. Šį motyvą pasiskolinome ir mes – apžvalgos bokšto apačioje laiptai bus platūs. Jie tarytum atspindės didybę. Ten žmonės galės ir prisėsti, pasiilsėti – laiptai atliks amfiteatro funkciją“, – užsimena architektas. Pasak jo, kuo aukščiau, tuo laiptai siaurės, o didybė skleisis žvelgiant į gamtos grožį ir dvaro ansamblį.
Atsivers nepaprasto grožio panorama
Lietuvoje apžvalgos bokštai nėra naujovė: šiuo metu mūsų šalyje jų stūkso daugiau nei 30. Didžioji bokštų dalis stovi draustiniuose, parkuose bei kitose išskirtinio grožio vietose ir saugomose teritorijose. Vietinio turizmo tyrimai rodo, kad Lietuvos apžvalgos bokštai nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų – dažnai tampa netgi pagrindiniais kelionių kryptį lemiančiais objektais.
Šiuo metu vyksta Ilzenbergo dvaro apžvalgos bokšto priešprojektinių pasiūlymų rengimo darbai. Akcentuojama, kad bokštas išsiskirs netradiciniu siluetu, kuris bus išskirtinis visame šalies kontekste. Tikimasi, kad jis taps nauju traukos objektu, kuris į Rokiškio kraštą pritrauks dar daugiau keliautojų tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio.
Netradicinis siluetas ir kitoniškumas – svarbu. Visgi, pagrindinė apžvalgos bokšto funkcija – pasiūlyti žmonėms nuostabaus grožio panoramą. Nuo apžvalgos aikštelės atsivers Ilzenbergo dvaro rūmai, pagalbiniai pastatai, ūkis, vynuogynas, išpuoselėtas parkas. Taip pat – apylinkių miškai bei nuostabaus grožio Apvalaso ir Ilgio ežerai. O tolumoje spindės Latvijos horizontai – juk Ilzenbergo dvaras įsikūręs visai greta pasienio. Nauja perspektyva tik dar labiau priartins dvarą prie žmonių – žvelgiant iš aukštai atsiskleis architektūros ir gamtos ansambliškumas. Todėl tikimasi, kad apžvalgos bokštas į Ilzenbergo dvarą pritrauks dar daugiau svečių, norinčių pasimėgauti idiliškais vaizdais.