Vairuotojai įspėjami būti atidžiais – vyksta gyvūnų migracija

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Vykstant migracijai, susidūrimai su laukiniais gyvūnais – vienas dažniausių pavojų vairuojant, ypač užmiesčio aplinkoje. AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pataria vairuotojams būti atidiems keliuose, ypač kelio ženklu „Laukiniai žvėrys“ pažymėtuose ruožuose. Taip pat patariama labiau sutelkti dėmesį važiuojant keliu, kuris kerta ne tik mišką, bet ir pievas. Laukiniai gyvūnai kelyje gali atsirasti ištisus metus. Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte.

Vairuotojai turėtų atkreipti dėmesį į įspėjamąjį kelio ženklą Nr. 131 „Laukiniai žvėrys“. Šis kelio ženklas įspėja, kad įvažiuojama į kelio ruožą, kuriame yra didesnė tikimybė susidurti su laukiniu gyvūnu ir tame ruože reikia būti dar atidesniems. Aišku, visais atvejais vairuotojai vairuodami turi sutelkti dėmesį į kelią ir vengti pašalinių veiklų.

Būna situacijų, kai susidūrimo su gyvūnu išvengti nepavyksta, tada pasistenkite sumažinti smūgį: 1) nukreipkite automobilį į tą pusę, iš kurios gyvūnas atėjo; 2) žiūrėkite ne į gyvūną, o ta kryptimi, kur norite važiuoti; 3) pasistenkite trenktis į gyvūną automobilio šonu, o ne priekiu; 4) prieš pat susidūrimą atleiskite stabdžio pedalą (stabdant automobilio priekis nusileidžia, todėl padidėja tikimybė, kad stambus gyvūnas trenksis į priekinį stiklą); 5) pasilenkite kuo žemiau (briedžiai ir elniai neretai užvirsta ant automobilio stogo).

Įvykus susidūrimui, vairuotojas pirmiausia turėtų įjungti automobilio avarinę šviesos signalizaciją, apsirengti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais ir tik įsitikinęs, kad yra saugu, išlipti iš transporto priemonės. Taip pat reikia tinkamai apie kliūtį kelyje įspėti kitus eismo dalyvius ir pastatyti avarinio sustojimo ženklą – gyvenvietėse ženklas turėtų būti statomas ne arčiau kaip 25 metrai nuo sustojusio automobilio, o ne gyvenvietėse – ne arčiau kaip 50 metrų.

Pranešus apie įvykį, vairuotojui patariama grįžti į automobilį ir pagalbos laukti jame, nereiktų bandyti gyvūno patraukti į šalikelę. Jei gyvūnas gyvas, vairuotojui derėtų vengti prie jo artintis – gyvūnas gali išsigąsti ir pradėti bandyti bėgti, o tai gali sukelti pavojų kitiems eismo dalyviams bei pačiam vairuotojui.

Svarbu, kad net jeigu ir nenukentėjo žmonės, o gyvūnas pabėgo, apie susidūrimą su laukiniu žvėrimi nedelsiant pranešti paskambinus bendruoju pagalbos telefonu 112 ir vykdyti operatoriaus nurodymus.

Kasmet Lietuvos keliuose užregistruojama eismo įvykių, kuriuose, automobiliui susidūrus su gyvūnu, nukenčia, žūsta arba būna sužalojami žmonės. Lietuvos kelių policijos duomenimis, per 4 šių metų mėnesius Lietuvos keliuose užfiksuoti 1482 techniniai eismo įvykiai su gyvūnais, 2 įskaitiniai, kuriuose sužeisti 2 žmonės.

Video