VMVT patirties sėmėsi 18 šalių atstovai
Lietuvoje surengtuose, Europos Komisijos iniciatyvos „Geresnis mokymas rūpinantis maisto sauga“ (Better Training for Safer Food – BTSF) kursuose dalyvavo iš aštuoniolikos šalių atvykę valstybinių institucijų atstovai, besirūpinančių maisto saugos kontrole. Svečiai domėjosi čia ir Europoje taikomais lankstumo principais mažoms maisto gamybos įmonėms, klausėsi pranešimų bei lankėsi mažo pajėgumo paukščių skerdyklose, kuriuose susipažino, kaip praktiškai taikomi ir kontroliuojami lankstumo reikalavimai.
„Šių metų mokymų reikšmingumą parodo tai, kad juose dalyvavo ne tik Europos Sąjungos valstybių, kurioms Lietuvos veterinarinė ir maisto sauga yra pavyzdys, bet ir bendrijai nepriklausančių šalių atstovai. Akivaizdu, kad Lietuvoje perduodama europinė patirtis bei standartai aktualūs ir kitoms užsienio partnerėms. Džiaugiamės, kad po dvejus metus trukusios pasaulinės pandemijos, geresnio mokymosi rūpinantis maisto sauga iniciatyva vėl sugrįžo į Lietuvą. Tai dar kartą rodo pasitikėjimą mūsų ekspertais ir mūsų sukaupta patirtimi, kuria galime pasidalinti su kitomis šalimis.“ – kalbėjo VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėja Gintarė Jatkevičienė.
Mokymuose buvo pristatyti Lietuvoje ir Europoje taikomi supaprastinti reikalavimai mažiems ūkiams, tiekiantiems gyvūninius maisto produktus tiesiogiai vartotojams. Aptarti nacionaliniai EK notifikuoti bei Lietuvoje taikomi lankstumo principai bei išlygos. Antai, Lietuvoje smulkiose įmonėse efektyviau išnaudojamos patalpos, nes ten pat leidžiama atlikti skirtingus gamybos procesus, tačiau skirtingu metu ir tinkamai pasiruošus.
Mokymų dalyviai taip pat domėjosi, kaip vykdoma ūkio subjektų kontrolė Lietuvoje, kaip dažnai atliekamos patikros, jų rezultatais. Svečiai teiravosi, kaip atrenkami mėginiai, tiek institucinės, tiek savikontrolės tikslais. Praktinių mokymų metu lankytasi paukščių skerdykloje, kurioje skerdžiami ūkininko užauginti paukščiai, o gauta produkcija tiekiama vietinei rinkai. Taip pat apsilankyta putpelių ūkyje, kur svečiai susipažino su pavyzdine veikla, domėjosi gamybos technologijomis, ypatumais bei inovacijomis.
Šiemet Lietuvoje viešėjo Austrijos, Belgijos, Kroatijos, Kipro, Čekijos, Danijos, Vokietijos, Vengrijos, Islandijos, Airijos, Italijos, Šiaurės Makedonijos, Lenkijos, Serbijos, Slovėnijos, Ispanijos, Švedijos bei Olandijos valstybinių maisto sauga besirūpinančių institucijų atstovai. BTSF mokymams atrenkami šalių narių geriausi savo srities lektoriai, kurie supažindina mokymų dalyvius su naujausiais teisės aktais ir jų įgyvendinimo praktiniais aspektais, kas leidžia palaikyti aukštą vartotojų apsaugos ir gyvūnų sveikatos, gyvūnų gerovės ir augalų sveikatos lygi.
Pagal BTSF programą mokymai ES pradėti vykdyti 2005 metais. Šiuo metu pagal šią iniciatyvą rengiamuose mokymuose dalyvauja vidutiniškai apie 6 000 specialistų per metus.