Kodėl kai kurių medžių negalima sodinti prie namo ir kokios gali būti pasekmės?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Jei nežinote, kokius medžius galima sodinti prie namų, ir kurių – ne, jums tikrai pravers ši informacija. Deja, gana dažnai nė nesusimąstoma, kad tam tikrų medžių sodinimas prie namų gali būti žalingas. Medžiai dažniausiai sodinami dėl to, kad jie padeda sukurti komfortą, ramybę ir šešėlį, tačiau nereikėtų pamiršti, kad medžiai nėra piktžolės, kurias paprasta išrauti. Kartais medžiai gali pridaryti ne taip ir mažai problemų.

Žmonėms ne kartą yra tekę susidurti su problemomis, jei jie šalia namų pasisodino ąžuolų, tuopų, tujų ar kitų augalų. Būtent todėl naudinga žinoti, su kokiais rūpesčiais gali tekti susidurti, jei šalia savo namų pasodinsite šiuos medžius!

Graikinis riešutas

Nepaisant grožio ir naudos, prie pat namo augantis graikinis riešutas nėra pats geriausias pasirinkimas. Žinoma, graikinius riešutus labai mėgsta vaikai ir suaugusieji, be to, visada gera ilsėtis šio medžio pavėsyje. Vis dėlto, šio medžio auginimas gali būti žalingas. Apie tai šiandien ir pakalbėsime.

Suaugusio medžio šaknų sistema yra galinga ir labai gerai išvystyta, o bėgant metams augalas tik dar labiau stiprėja. Būtent todėl jis gali lengvai sunaikinti netoliese esančias komunikacijas ir takus ar net sugadinti privataus namo pamatus. Jei gyvenate kaime ir turite, pavyzdžiui, tvartą prie šio medžio, turime jums blogų žinių. Vieną dieną gali nutikti taip, kad jūsų pastatas tiesiog subyrės kaip kortų namelis. Tai yra ypač pavojinga, jei augalui yra daugiau nei keliolika metų.

Graikinio riešuto žievėje, šaknyse ir lapuose yra vienos ypatingos medžiagos – juglono. Iš esmės tai yra pigmentas, kuris yra naudojamas rašalo ir audinių dažų gamybai. Juglonas taip pat yra labai stiprus natūralus herbicidas, tačiau tokiu jis tampa tik patekęs tiesiai į dirvą. Štai kodėl daugeliu atvejų po graikinio riešuto lapų krūva niekas neauga.

Taigi, jei prie namų nusprendėte įrengti nedidelį gėlyną, o šalia auga graikinis riešutas, pasiruoškite Sizifo darbams ir nemenkam nusivylimui. Pomidorai, bulvės, kopūstai, ąžuolas, pušys, obuoliai, žirniai ir čiobreliai tikrai nėra suderinami  su tokiu kaimynu. Pupelės, burokėliai, topinambai, vyšnios ir serbentai gali augti tokioje kaimynystėje, nes graikinis riešutas jiems nedaro didelio poveikio. Įdomu tai, kad graikiniame riešute esantis juglonas yra palankus melionų sėklų daigumui. Taigi, jei turite tokį poreikį, tikriausiai verta pabandyti užsiauginti sultingų melionų visai šalia savo namų.

Graikinis riešutas turi didelį tankų vainiką, kuris meta šešėlį ant visko aplinkui. Logiška, kad saulę mėgstantys silpni augalai tokiomis sąlygomis neišgyvens. Be to, nuo šiol jūsų namo langai bus tankiame šešėlyje. Kas tai bus – privalumas ar trūkumas, spręsti jums. Na, nepamirškite ir pačių riešutų, kurie karts nuo karto krenta ant žemės. Jei prie jūsų namų stovi automobiliai, žinoma, pora vaisių nukris ir ant jų stogų. Taip pat nenustebkite aktyvia varnų kaimynyste, kurios mėgsta vaišintis graikinių riešutų branduoliais ir ištisas dienas kelti triukšmą kieme.

Jei gerai pasiruošite visiems aukščiau išvardytiems dalykams, graikinio riešuto auginimas šalia namų nebus labai žalingas. Nereikėtų pamiršti, kad yra ir kitų medžių, kuriuos auginti šalia namų taip pat nėra pati geriausia idėja. Netrukus pateiksime keletą pavyzdžių.

Kokių kitų medžių vertėtų vengti?

Prie savo namų nereikėtų sodinti liepos. Šis medis žydi vasarą ir skleidžia subtilų aromatą. Taip pat iš džiovintų liepų žiedų galite išsivirti skanios arbatos, kuri teigiamai veikia žmogaus organizmą. Vis dėlto, liepų, kaip ir graikinių riešutų, šaknų sistema yra pernelyg agresyvi. Be to, kai liepa žydi, ji išskiria lipnią sulą, kuri pritraukia būrius skruzdžių ir kitų vabzdžių.

Bukas taip pat nėra pats geriausias pasirinkimas. Apsunkę augalai kaimynystėje tiesiog negalės normaliai vystytis. Net ir simbiozėje tai sukuria naują problemą. Šaknys dažnai stengiasi išlįsti į dirvos paviršių, o stora lapija nepakankamai aprūpina išpurentą dirvą. Lietaus vanduo sustingsta, o šalia buko kamieno išlieka drėgna atmosfera. Dėl to susidaro palankios sąlygos grybeliui ir pelėsiui vystytis. Jei bukas auga šalia namo, pelėsis gali pradėti augti ir pačiame pastate.

Alergiški žmonės labai bijo tuopų, kurių pūkai pavasarį tampa tikrai rimta problema. Taip pat svarbu paminėti ir tai, kad tuopų šaknys auga labai greitai, todėl tai gali būti pavojinga komunikacijoms. Nors išoriškai augalas gali atrodyti labai tvirtas, tačiau jo kamienas yra trapus ir ir beveik tuščiaviduris. Jis gali sulūžti dėl bent kiek stipresnio vėjo. Nepamirškite, kad toks augalas bet kada gali nulūžti. Tuopa gali užvirsti ant namo stogo ar ant automobilio, todėl šis medis gali pridaryti tikrai nemažai žalos.

Beržas savo šaknimis išsiurbs visą vandenį, todėl šalia šio medžio neverta sodinti kitų augalų. Beržą šalia namų sodinkite tik tada, jei turėsite laiko ir galimybių reguliariai laistyti čia esančius augalus. Sodinti beržus naudinga tada, jei vietovė yra pelkėta, tačiau teks palaukti, kol beržas taps pakankamai didelis.

Taip pat prie namų nereikėtų sodinti kiparisų, kurių spygliai aktyviai krenta, o vėliau išauga nauji. Vėjas gali išnešioti kipariso spyglius ir užkimšti drenažą. Taip pat naudinga žinoti, kad kipariso spygliai gali sukelti gaisrą: jie užsidega ir dega ne prasčiau nei šienas.

Jei norite šalia savo namų sodinti šiuos medžius, turėtumėte gerai pagalvoti, ar tikrai verta tą daryti. Nesvarbu, kokius augalus nuspręsite sodinti, visada yra svarbu parinkti tinkamą vietą ir įvertinti visus galimus pasirinktų augalų trūkumus. Tai padės išvengti įvairių problemų ateityje. Sėkmės!

Žinoti.lt

Video