2 greiti ir pigūs prancūziški patiekalai, kuriuos norėsite pakartoti

Bulvių apkepas Bulvių apkepas

Maisto gamyboje prancūzai išties moka panaudoti viską, kas yra geriausia: tiek šviežius ir kokybiškus ingredientus, tiek ištobulintas skonių derinimo technikas. Ką ir bekalbėti apie valgymo kultūrą, kuri skatina mėgautis ne tik maistu, bet ir kompanija. Valgyti kaip prancūzams – visai paprasta, tereikia vos kelių paprastų ingredientų.

Gastronomijos pasaulyje nedaugelis virtuvių gali pasigirti turį tokį prestižą ir įtaką kaip prancūzų virtuvė. Rafinuotumu, elegancija ir sodriais skoniais garsėjančios prancūzų kulinarinės tradicijos jau šimtmečius žavi skonio receptorius. Tačiau kaip ši virtuvė tapo gastronomijos etalonu visame pasaulyje?

Paslaptis paprasta – prancūzų virtuvėje visada buvo vietos ne tik tradicijoms, bet ir eksperimentams. Be to, čia visada galima rasti šviežių, natūraliai pagamintų ingredientų. Todėl sūris, alyvuogių aliejus, sezoninės daržovės, prieskoniai bei vynas yra tik keletas pagrindinių produktų, neatsiejamų nuo šios virtuvės.

Meistriškumo istorija, siekianti šimtmečius

Dar viduramžiais prancūzų šefai, apsiginklavę aistra kulinarijos menui, gamino įmantrius patiekalus, sužavėjusius aristokratų gomurius. Tačiau prancūzų virtuvė pradėjo klestėti tik Renesanso laikotarpiu. Naujų ingredientų atradimas sukėlė tikrą kulinarinį renesansą Prancūzijoje, o padažų tobulinimas ir skirtingų skonių derinimas tapo pagrindiniais prancūzų gastronomijos bruožais.

Visgi, prancūziškąją virtuvę pažįstame dar visai neilgai. Nors po visą pasaulį pradėjo plisti tik XIX ir XX amžiuose, tačiau ji greitai užkariavo visą gastronomijos pasaulį. Nuo jaukių Paryžiaus bistro iki įtakingų Niujorko bei Tokijo restoranų – prancūziški skoniai visuomet kviečia į atradimų kelionę.

Kas pusryčiams – „Croque Madame“ ar „Croque Monsieur“?

Prancūzų virtuvė garsėja savo unikaliais patiekalais. Burgundiškas jautienos troškinys, varlių šlaunelės, svogūnų sriuba, paštetai ir, be abejonės, unikalūs desertai – ikoniški tradicinės virtuvės valgiai, kurie mėgstami visame pasaulyje.

Tačiau ką bene visuomet galima rasti žavių Paryžiaus bistro meniu? Ogi karštus sumuštinius, kurie šiame krašte yra užsitarnavę ir ypatingus pavadinimus „Croque Madame“ bei „Croque Monsieur“. Skiriasi jie ne tik pavadinimais, bet ir vienu ingredientu – „Croque Madame“ gaminamas su kiaušiniu.

Šiuos sumuštinius galima pasiruošti tiek sotiems pusryčiams, tiek pietums. Tad, ar esate pasiruošę nustebinti savo artimuosius prancūziškos virtuvės gardumynais?

Sotiems sumuštiniams paruošti reikės:

Poros riekelių šviesios duonos (geriausiai tinka brijošės duona);

2 v. š. sviesto;

1 stiklinės pieno;

2 v. š. miltų;

10 g Dižono garstyčių;

Poros riekelių virto kumpio;

Fermentinio sūrio (geriausiai tinka ementalio sūris);

1 kiaušinio (jei gaminate „Croque Madame“ versiją);

Druskos ir pipirų pagal skonį;

Žalumynų papuošimui.

Pirmiausia, paruoškite Bešamelio padažą. Nedideliame puode ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą. Kai jis ištirps, suberkite miltus ir nuolat maišykite, kol susidarys į pastą panaši masė.

Į šią masę lėtai supilkite pieną, vėl atsakingai maišykite, kad nesusidarytų gumuliukų. Virkite ir maišykite padažą tol, kol jis sutirštės. Padažą pagardinkite druska ir pipirais pagal skonį. Po to nukelkite nuo ugnies ir atidėkite į šalį.

Metas sumuštinių paruošimui. Įkaitinkite orkaitę iki 190 laipsnių temperatūros. Išdėliokite duonos riekeles ant kepimo skardos. Kiekvieną duonos riekę užtepkite plonu garstyčių sluoksniu.

Ant duonos riekelių uždėkite gabalėlį kumpio, sūrio, o ant viršaus – dar vieną duonos riekelę. Ant kiekvieno sumuštinio viršaus užpilkite Bešamelio padažo ir užklokite dosniu sūrio sluoksniu.

Kepimo skardą dėkite į įkaitintą orkaitę ir kepkite apie 10–15 minučių arba kol sūris gerai išsilydys. Kol sumuštiniai kepa, atskiroje keptuvėje iškepkite kiaušinius. Kai sumuštiniai iškeps, išimkite juos iš orkaitės ir ant viršaus uždėkite keptą kiaušinį. Paruoštus sumuštinius beliko pabarstyti žalumynais ir mėgautis šiuo puikiu prancūzišku patiekalu.

Vakarienei – kreminė bulvių užkepėlė, arba „Gratin de pommes de terre“

Bulvės – ne tik lietuvių, bet ir prancūzų mėgiamas ingredientas. Tad vienas žinomiausių patiekalų iš bulvių – kreminis bulvių apkepas. Nors dažnai šis apkepas Prancūzijoje patiekimas kaip garnyras, rekomenduojame išbandyti jį ir kaip pagrindinį patiekalą sočiai vakarienei.

Bulvių apkepo gamybai prireiks:

1 kg bulvių;

480 ml riebios grietinėlės;

2 skiltelių česnako;

100 gramų sūrio (puikiai tinka čederio sūris);

3–4 v. š. sviesto;

1 lauro lapo;

Muskato riešutų prieskonių;

Šviežių čiobrelių arba rozmarinų;

Druskos ir pipirų pagal skonį.

Pirmiausia, pradėkite nuo lengviausio darbo – įkaitinkite orkaitę iki 190 laipsnių temperatūros. Kepimo formą ištepkite sviestu, kad tuoj pat į formą keliausiančios bulvės kepimo metu nepriliptų.

Puode sumaišykite grietinę, pieną, smulkintą česnaką, lauro lapą, druską, pipirus, žiupsnelį muskato riešuto prieskonių bei įmeskite rozmarino ar čiobrelio šakelę. Kaitinkite mišinį ant vidutinės ugnies, kol pradės virti. Kai užvirs, nukelkite nuo ugnies ir leiskite šiek tiek atvėsti.

Kol grietinėlės mišinys vėsta, plonai supjaustykite bulves. Sluoksniuodami ant kepimo skardos dugno, sudėkite pusę pjaustytų bulvių. Pusę grietinėlės mišinio užpilkite ant bulvių, įsitikinkite, kad jos tolygiai pasidengia. Sluoksniavimo procesą pakartokite su likusiu bulvių ir grietinėlės mišiniu.

Viršutinį sluoksnį pabarstykite sviesto gabalėliais ir tarkuotu sūriu. Kepimo formą uždenkite folija ir kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių. Po šio laiko nuimkite foliją ir toliau kepkite dar apie 15 minučių arba kol viršus gražiai apkeps. Baigus kepti, išimkite bulvių apkepą ir prieš patiekdami leiskite kelioms minutėms atvėsti. Patiekite pabarstę mėgiamais žalumynais.

Bon appétit!

Video