Prasidėjo agurkų sezonas. Kuo naudingas sveikatai žaliasis agurkėlis?

Švyturio laikraščio nuotr. Švyturio laikraščio nuotr.

Šventyklų freskos liudija, kad agurkus žinojo senovės egiptiečiai ir graikai. Iš Viduržemio jūros jie pasklido po kitas Europos šalis. Dabar agurkai viena labiausiai paplitusių daržovių, neatsiejama sveikos mitybos raciono dalis.

Agurkų atsiradimo istorija

Agurkų tėvynė – Indija. Žmogus pradėjo valgyti agurkus daugiau nei prieš 6 tūkstančius metų, tačiau rašytiniai šaltiniai atskleidžia, kad agurkus mėgo ir senovės Egipte, ir antikiniame pasaulyje. Romos imperatorius Tiberijus (valdė 14–37 mūsų eros metais) taip mėgo agurkus, kad buvo įsakęs juos tiekti kasdien. Frankų karalius Karolis Didysis (valdė 800–814 m.) agurkus augino savo soduose dabartinės Italijos teritorijoje. XV–XVI a. sandūroje, kartu su Kristupo Kolumbo ekspedicijomis agurkai iškeliavo ir į „Naująjį Pasaulį“. Karaliaus Henriko VIII valdymo laikais (XVI a. I pusė) agurkai pateko į Angliją. Jo pirmoji žmona, ispanė Kotryna Aragonietė jų reikalavo kasdien savo valgiaraštyje.

Kuo naudingi agurkai?

Šios žalios daržovės pasižymi detoksikuojančiu poveikiu, nes padeda iš organizmo pašalinti toksines medžiagas, kadangi didžiąją dalį agurkų masės sudaro vanduo, o esanti rūgštis neleidžia angliavandeniams virsti riebalais. Daugiau agurkų turėtų valgyti žmonės, kurie nori numesti svorį. Vasarą ir rudenį galima daryti agurkų iškrovos dieną, kurios metu reikėtų suvalgyti 1–1,5 kg šių daržovių. Agurkai turtingi vitaminais A, C, K, B6 ir B12, taip pat folio rūgštimi bei tiaminu. Be natrio, juose yra kalcio, geležies, mangano, seleno, cinko ir kalio, o dėl maistinių skaidulų, kalio ir magnio agurkai taip pat padeda reguliuoti kraujospūdį, todėl nuo hipertenzijos kenčiantiems žmonėms rekomenduojama daugiau agurkų įtraukti į savo mitybą. Gausybė agurkuose esančių antioksidantų gali padėti sumažinti ląstelių patiriamą stresą, sulėtinti senėjimo procesą ir apsaugoti nuo daugybės su organizmo senėjimu susijusių sveikatos sutrikimų.

Padeda apsisaugoti nuo vėžio

Nors vien tik geriant agurkų sultis ar valgant agurkus nuo vėžio apsisaugoti nepavyks, vis dėlto jis gali tapti sudėtine sveikos gyvensenos dalimi, aprūpinsiančia organizmą vitaminais, mineralais ir skaidulomis, kurios padės pasirūpinti sveikata. Maža to, šio gėrimo sudėtyje gausu antioksidantų, kukurbitacinų ir lignanų, padedančių organizmui duoti atkirtį vėžio išsivystymui, o tai dar viena priežastis mėgautis agurkų sultimis kuo dažniau. Tam tikri plataus spektro tyrimai yra parodę, kad agurkuose esantis kukurbitacinas A, B, S, D ir E padeda apsisaugoti nuo kasos vėžio, potencialiai ir nuo kitų vėžio formų, taip pat padeda sunaikinti vėžines ląsteles ir išvengti vėžio metastazių bei vėžio ląstelių dauginimosi mūsų kūne. Laboratorinių tyrimų rezultatai optimistiniai, tačiau dar reikia išsamesnių tyrimų ir laiko.

Ar nulupti žievelę?

Agurkai – puikus ląstelienos šaltinis, ypač jų žievelė. Žinant faktus apie naudingąsias savybes, išvada peršasi savaime – valgydami agurką su žievele padedate savo organizmui įsisavinti visas minėtas maistines medžiagas. Labai svarbu prieš valgant agurkus kruopščiai nuplauti – tai galioja bet kuriai daržovei ar vaisiui. Žievelė yra vertingiausia agurko dalis. Joje gausu antioksidantų, stabdančių ląstelių senėjimą. Dar daugiau – agurkų žievelėje yra maistinių skaidulų, kurios labai teigiamai veikia sveikatą, ypač kovojantiems su vidurių užkietėjimu, nes padeda reguliuoti medžiagų apykaitą. Žievelėse taip pat yra vitamino K, kuris atsakingas už tinkamą kraujo krešėjimą, be to, turi priešgrybelinių ir antibakterinių savybių, o žievelėse esantis kalcis yra svarbus mūsų kaulų ir nervų sistemos sveikatai.

Žinoma, geriausia rinktis Lietuvoje augintus agurkus, o ne atvežtus iš kitų šalių. Tačiau agurkus reikia rinktis labai atsargiai, kadangi nepaisant turimų naudingų medžiagų, jie gali būti ir kenksmingi. Ypač atsargiai reikėtų rinktis ankstyvuosius agurkus. Auginant šias daržoves naudojami nitratai ir cheminės medžiagos, kurios leidžia ilgesnį laiką išsaugoti daržoves nesugedusias. Šios cheminės medžiagos gali apnuodyti organizmą ir sukelti vėmimą ir skrandžio skausmus. Kad viso to išvengtumėte, rekomenduojama prieš valgant agurkus palaikyti 1-2 minutes šaltame vandenyje. Taip pat nereikėtų valgyti pageltusių ir apvytusių agurkų. Nerekomenduojama ankstyvųjų agurkų duoti mažiems vaikams, kadangi jų virškinimo sistema yra kur kas jautresnė nei suaugusiųjų. Taip pat šviežių agurkų nereikėtų valgyti žmonėms, kurie serga sunkiomis virškinimo trakto ligomis arba viduriuojant.

Saugo nuo dehidratacijos

Agurkai vandeningumu pralenkia visus vaisus ir daržoves – jų sudėtyje vandens yra net 97 proc. Kadangi agurkai sudaryti daugiausia iš vandens ir juose yra elektrolitų, karštą vasaros dieną ar po intensyvios treniruotės agurkai padės apsisaugoti nuo dehidratacijos. Įdėkite agurkų riekelių ir mėtos lapelių į vandenį ir jis taps skanesnis, tad didesnė tikimybė, kad išgersite daugiau tokio vandens. Geriant užtektinai vandens, išvengsite žarnyno veiklos sutrikimų, vidurių užkietėjimo, netgi inkstų akmenų. Taip pat į agurkus turėtų atkreipti dėmesį tie žmonės, kurie kontroliuoja savo svorį. Ši daržovė galėtų būti puiki priešpiečių ar pavakarių alternatyva. Agurkuose esančios skaidulos prailgina sotumo jausmą, todėl jais galime papildyti ir savo pietų dėžutes užkandžiavimui.

Apėmė popietinis nuovargis?

Užuot gurkšnoję gazuotą gėrimą su kofeinu, suvalgykite agurką. Agurkai – puikus B grupės vitaminų šaltinis, juose gausu angliavandenių, kurie greitai padės atgauti jėgas, taip pat papildys organizmą skysčiais – juk daugelio tyrimų duomenimis, žmonės vartoja per mažai skysčių.

Agurkas mėgsta tvarką

• Jei augalų lysves užplūdo lervos ir vikšrai, pastatykite aliuminį indą su keliomis agurkų riekelėmis ir jūsų lysvėse neliks lervų bei kitų kenkėjų, nes agurkuose yra cheminių medžiagų, kurios reaguodamos su aliuminiu išskiria žmogui nejaučiamas, bet kenkėjų labai nemėgstamas kvapas.
• Jei išsimaudžius visada aprasoja vonios veidrodis, patrinkite veidrodį agurko riekele ir veidrodis visada spindės.
• Agurkų stiebus apsukite aplink vertikaliai ištemptas virves pagal laikrodžio rodyklę, o jei agurkų stiebus apsuksite prieš laikrodžio rodyklę, jie jau kitą dieną atsisuks.

Citrinų, mėtų ir agurkų gėrimas

1-2 litrai vandens, 1 plonais griežinėliais supjaustytas agurkas, 10-15 mėtų lapelių ir viena supjaustyta griežinėliais citrina. Palaikykite šaldytuve mažiausiai 4 valandas arba palikite per naktį ir turėsite gaivų gėrimą visai dienai. Rekomenduojama paros vandens norma – 6-8 stiklinės. Malonaus skonio agurkų gėrimas padės kur kas lengviau aprūpinti organizmą reikiamu vandens kiekiu.
„Aš žaliasis agurkėlis – nebaisus man vandenėlis“! – daunuoja senosios animacijos filmuko vaikams herojus Žaliasis Agurkėlis.

Sveikatos specialistė Virginija Mockutė

Švyturio laikraštis

Video