K. Navickas: Rusijos karas Ukrainoje pranoksta visus kitus iššūkius savo žiaurumu, beprasmiškumu ir dideliu poveikiu pasaulinei maisto sistemai

Kęstutis Navickas. ŽŪM nuotr. Kęstutis Navickas. ŽŪM nuotr.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas kartu su kitais Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių narių žemės ūkio ministrais Paryžiuje vykstančiame susitikime ieško sutarimo dėl konkrečių veiksmų, prisidėsiančių prie tvaraus žemės ūkio ir maisto sistemų kūrimo kintančioje aplinkoje.

Susitikimas, kuriame dalyvauja ir trečiųjų šalių žemės ūkio ministrai, Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos, Pasaulio prekybos organizacijos, Pasaulio banko atstovai, vyksta atsižvelgiant į neatidėliotiną apsirūpinimo maistu krizę, kurią sukėlė plataus masto Rusijos karas prieš Ukrainą. Didelės sausros Europoje, Kinijoje ir Šiaurės Amerikoje dar labiau padidino apsirūpinimo maistu saugumo riziką.

Lietuvos žemės ūkio ministras K. Navickas akcentavo paramą Ukrainai ir tarptautinio bendradarbiavimo svarbą.

„Rusijos karas Ukrainoje pranoksta visus kitus iššūkius savo žiaurumu, beprasmiškumu ir dideliu poveikiu pasaulinei maisto sistemai. Būtina tęsti paramą Ukrainai, užtikrinant jos infrastruktūros veikimą ir žemės ūkio produktų eksportą. Turime kurti ilgalaikius aljansus su šalimis bendramintėmis, stiprinti daugiašalius formatus bei spartinti perėjimą prie tvaraus ir atsparaus žemės ūkio, nes tai vienintelis kelias užtikrinti visų žmonių gerovę“, - teigė žemės ūkio ministras.

Specialiose teminėse sesijose K. Navickas kartu su kitais žemės ūkio ministrais aptarė tvaraus produktyvumo augimo naudas ir iššūkius, taip pat dalinosi gerąja patirtimi apie gebėjimų ir žinių vystymą ateities žemės ūkiui.

EBPO Generalinis sekretorius Mathias Cormann savo įžanginėje kalboje pabrėžė, kad reikia daryti daugiau su mažiau – tvariai didinti žemės ūkio produktyvumą, o žemės ūkio politikos turi būti suderintos su mūsų klimato įsipareigojimais. Pasak jo, į inovacijas žemės ūkyje reikia investuoti  daugiau – šiuo metu iš 800 mlrd. dolerių žemės ūkiui skiriamų subsidijų pasauliniu mastu tik 14 proc. skiriama inovacijoms kurti ir diegti.

Antrąją susitikimo dieną žemės ūkio ministrai ieškos sprendimų, kaip pertvarkyti žemės ūkio ir maisto sektorių siekiant tvarumo ir klimato kaitos švelninimo, tuo pačiu užtikrinant apsirūpinimą maistu ir sektoriaus atsparumą įvairiems aplinkos ir socialiniams bei ekonominiams pokyčiams.

Video