Po sankcijų Rusijai, vis daugiau prekių Lietuvą pasiekia laivais

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Lietuvos pasienyje su ne ES šalimis veikia 12 veterinarinių pasienio postų. Per metus vidutiniškai šiuose postuose patikrinama beveik 260 tūkstančių per mūsų šalį vežamų maisto ir pašarų, gyvų gyvūnų siuntų. Šiuo metu pasienio veterinarijos postuose Lietuvoje dirba per 150 veterinarijos gydytojų. Pasienio veterinarijos postuose  vykdomos oficialios kontrolės procedūros ir atliekama siuntų dokumentų, tapatumo  patikra, įskaitant mėginių laboratoriniams tyrimams atrinkimas atsižvelgiant į riziką ir kilus įtarimui. Nuo 2022 metų sausio mėnesio iki gruodžio jau yra atlikta daugiau kaip 215 tūkstančių veterinarijos kontrolės procedūrų, importo ir tranzito patikrų, paimta 488 mėginių.   

„Pastaraisiais metais į Lietuvą bei iš jos gabenamų prekių srautas išlieka stabilus: metų gale bendras kiekis išliks panašus, kaip ir praėjusiais metais. Kita vertus, daugėja tranzitu vežamų krovinių. Po Rusijos sukelto karo Ukrainoje bei Rusijos federacijai įvestų sankcijų pasikeitė ir anksčiau nusistovėję transporto srautai. Šiuo metu stebimas ženklus, net 50 procentų siuntų kiekio padidėjimas Klaipėdos jūrų uoste esančiuose pasienio veterinarijos postuose. Taip nutiko dėl to, jog siuntos iš Azijos šalių aplenkia Rusiją bei Baltarusiją. Įtakos turi ir tai, jog Kinija riboja siuntų keliavimą traukiniais, tad vis daugiau prekių keliauja laivais. Tuo tarpu pasienyje su Baltarusija esančiuose pasienio veterinarijos postuose siuntų kiekis mažėja 22 procentais, kadangi Ukrainos prekės dabar daugiausiai vežamos per sieną su Lenkija“ , - kalbėjo VMVT Pasienio maisto ir veterinarinės kontrolės skyriaus vedėjas Vaidotas Kiudulas.  

Pasienio veterinarijos postuose  yra tikrinami gyvūnai, gyvūniniai ir negyvūniniai maisto ir pašarų produktai, įvežami į ES  iš trečiųjų šalių. Būtent šiame pasienyje per parą vidutiniškai patikrinama apie 600-700 įvairių VMVT kontrolei priskirtų prekių siuntų. Darbas vyksta nepertraukiamai 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą.   

Daugelis prekių yra gyvūninės kilmės ir yra labai jautrios vežimo sąlygoms bei kelionės trukmei, todėl joms suteikiamos pirmumo teisės kertant valstybės sieną. Sklandų darbą padeda užtikrinti įvairių procesų modernizavimas ir skaitmenizavimas. Tai labai svarbu, siekiant užtikrinti nenutrūkstamą sistemos veikimą kontroliuojant krovinių judėjimą.   

Pasienio veterinarijos kontrolė yra griežtai reglamentuota ES teisės aktais, kad įvežamos prekės atitiktų visus ES nustatytus saugos  reikalavimus. Labai svarbu - apsaugoti, kad nebūtų įvežama gyvūnų užkrečiamųjų ligų ar maisto produktų kurie keltų pavojų vartotojų sveikatai. Dažniausiai siuntos grąžinamos į kilmės šalį dėl sertifikatų klaidų, temperatūrinio rėžimo nesilaikymo transportavimo metu, sertifikate nurodytos informacijos nesutapimo su informacija pateikta ant produktų etikečių. Jei aptinkama cheminė tarša, tuomet siuntos siunčiamos sunaikinti. VMVT specialistai šiais metais aptiko jau 4 siuntas su chemine tarša. Šios siuntos buvo išsiųstos sunaikinti. 

Video