Ekologiniuose laukuose pristatyta tarpinių pasėlių auginimo technologija

ŽŪR nuotr. ŽŪR nuotr.

Spalio 28 d. Ukmergės rajono žemės ūkio bendrovės „Jogvilai“ ekologiniuose laukuose seminaro – lauko dienos dalyviams buvo pademonstruoti nuo trijų iki dvylikos skirtingų tarpinių augalų rūšių tarpinių pasėlių mišiniai, pristatyta jų auginimo ir panaudojimo technologija.

VDU Žemės ūkio akademijos prof. dr. Aušra Marcinkevičienė kartu su bendrovės vadovu, Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos nariu Valentinu Geniu, pristatė Žemės ūkio rūmų įgyvendinamo EIP projekto rezultatus, apžvelgė tarpinių pasėlių augalų rūšių diversifikavimo ir jų panaudojimo technologinių metodų įvairovę siekiant geresnių ekonominės veiklos rezultatų vykdant tausų dirvožemio valdymą.

„Renginio dalyviams ekologinio ūkio pavyzdžiu buvo pademonstruota kaip žemės ūkio veiklų gyvybingumas priklauso nuo dirvožemio gyvybingumo, kurio pagrindus sukuria teisingas augalų kaitymas sėjomainoje ir dirvožemio organinių medžiagų balansas. Bendrovės laukuose taikoma 9 laukų sėjomaina, kurioje pasitelkiant augalus, jų rūšinę įvairovę, kuriamos organinės medžiagos augalų ir dirvožemio mitybai palaikyti, kontroliuojamos piktžolės, valdomi erozijos procesai, palaikomas drėgmės režimas ir žinoma to rezultatas – ekologiškas javų ir daugiamečių žolių sėklos derlius. Profesorė, mokslų daktarė Aušra Marcinkevičienė supažindino ne tik su augalų rūšimis augančiomis tarpiniuose pasėliuose, bet ypatingai pabrėžė jų naudą dirvožemiui. Aktualūs buvo ir pristatyti projekto rezultatai, kaip galima valdyti azoto ir kitų maisto medžiagų imobilizacijos ir mineralizacijos procesus panaudojant skirtingus tarpinių pasėlių įterpimo būdus – seklų įterpimą, užarimą, mulčiavimą, volavimą. Rezultatų pristatyme pateikti maksimaliai prailginto anglies sekvestracijos periodo poveikio dirvožemio organinės anglies kiekiui, agrocheminiams ir fizikiniams bei biologinės įvairovės rodikliams rezultatai. Pristatyti biologinės įvairovės bei mineralinių trąšų poreikio pokyčiai“, – pasakoja ŽŪR konsultantė dr. Edita Karbauskienė.

Projektas įgyvendinamas Joniškio, Kauno, Šakių, Panevėžio, Ukmergės rajonų ūkininkų ūkiuose, skirtingose žemdirbystės sistemose, skirtinguose dirvožemiuose, naudojant skirtingas sėjos ir tarpinių pasėlių įterpimo technologijas. Džiugu, kad žemės ūkio bendrovės „Jogvilai“ ekologiniai pasėliai ir EIP projekto tarpinių augalų mišinių laukai puikiai atitinka EIP projekto tikslus ir siektus gauti rezultatus.

ŽŪR įgyvendinamas Europos inovacijų partnerystės (EIP) veiklos grupės projektas „Tarpinių pasėlių diversifikavimas ir daugiafunkcinių savybių panaudojimas dirvožemio tvarumo ir anglies sekvestracijos potencialo didinimui bei trąšų poreikio mažinimui“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“ prisideda prie tvaraus ūkininkavimo ir apjungia ūkininkus, mokslininkus, konsultantus ir kitus suinteresuotuosius subjektus sprendžiant esamas tarpinių pasėlių integravimo į įvairių augalų sėjomainas problemas, siekiant geriausio aplinkosauginio efekto palaikant dirvožemio našumą su inovatyviais technologiniais sprendimais.

Žemės ūkio rūmai

Video