Planuojantiems tręšimą – specialus pristatymas
Nuo gruodžio 14 dienos Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje Trąšų naudojimo apskaitos posistemyje pradės veikti Tręšimo planavimo funkcinio komponento (TPFK) beta versija. Tai ypač aktualus įrankis žemdirbiams, kuris atvers visiškai naujas galimybes ir yra pavyzdys, kaip technologijos gali būti sėkmingai integruojamos į tradicinę žemės ūkio veiklą, siekiant padidinti efektyvumą ir mažinti neigiamą poveikį aplinkai.
Inovatyvus įrankis, leidžiantis siekti ES žaliojo kurso tikslų
Ūkininkai, įvertinę dirvožemio agrochemines savybes ir jame esančias maistines medžiagas, priešsėlį, auginamas kultūras, planuojamą derlių, galės sudaryti tręšimo planą, apskaičiuodami optimalias tręšimo normas pagal veikliąsias medžiagas – azotą, fosforą, kalį ir trąšų kiekius 1 ha.
Iš esmės tai yra bendros skaitmenizavimo politikos Europos Sąjungoje tąsa, kai žemės ūkis stengiasi neatsilikti nuo pasaulinių tendencijų, siekiant tvaraus verslo, o šiuo atveju dirbti išmaniai ir tiksliai apskaičiuojant išbrangusių trąšų panaudojimą.
Tręšimo planai sudaromi remiantis vidutinėmis lauko charakteristikomis, o duomenis kol kas bus galima įvesti tik rankiniu būdu.
Tręšimo planas sudaromas pagal Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto Agrocheminių tyrimų laboratorijos darbuotojų parengtą Vieningą tręšimo planų sudarymo metodiką.
Tiksi, kad valstybės investicijos pateisins lūkesčius
Raseinių rajone augalininkystės ūkį valdantis Vytautas sako, kad jau apie 5 metus vykdo vienos ir tos pačios metodikos tręšimo planą, kuris jam iki šiol pasiteisino. Jam sunku pasakyti, ar tręšimo planų skaitmenizavimas bus privalomas ar ne. Į šiuos klausimus jis tikisi gauti atsakymus.
„Dabar rinkoje vyrauja trys pagrindinės tręšimo planų metodikos, nors atsiranda įmonių, siūlančių ir savo atskiras, unikalias metodikas. Rinkoje tų tręšimo metodikų gali nusipirkti ir yra iš ko rinktis“, – aiškino Vytautas, tikėdamasis, kad valstybės investicijos į naują programėlę pasiteisins.
Žemdirbio teigimu, norint sėkmingai ūkininkauti ir kad derlius išties džiugintų, pirmiau privaloma ištirti dirvožemį, o pagal šių tyrimų rezultatus matoma, kokia yra dirvos būklė, kokių medžiagų trūksta dirvožemiui, o kokių yra per daug.
„Įdomu, ką pasiūlys Žemės ūkio ministerija, nes, kiek girdėjau, tręšimo planai sudaryti pagal LAMMC metodikas. Ten dirba tikrai geri specialistai“, – sakė Vytautas.
Programėlė bus nemokama
Programėlė kol kas nėra baigta kurti ir planuojama, kad iki 2024 m. liepos mėnesio TPFK programos funkcionalumas bus išplėstas dirvožemio ir agrocheminiais rodikliais, kurie bus imami iš dirvožemio erdvinių duomenų rinkinio Dirv_DR10LT ir dirvožemio agrocheminių savybių duomenų rinkinio DirvAgroch_DR10LT duomenų bazių.
Taip pat bus galimybė automatiškai tikslinti lauko tręšimo planą pagal turimus dirvožemio ir agrocheminių tyrimų duomenis, todėl TPFK naudojimas bus patogesnis.
Tręšimo programėlė padės geriau suplanuoti tręšimą ir neviršyti cheminių trąšų naudojimo normų, o tai prisidės prie dirvožemio sveikatos ir tvaraus žemės dirbimo (saugos bioįvairovę, leis užauginti sveikesnius produktus, mažins taršą ir pan.). Taip pat ūkininkams, kurie perka tręšimo planų sudarymo paslaugą, padės sutaupyti lėšų, nes ši programėlė nemokama.
„Tai, kad nereikės pirkti, yra vienas esminių privalumų. O kaip bus toliau, žiūrėsime“, – teigia Raseinių r. ūkininkas Vytautas.
Klausimus bus galima užduoti tiesiogiai
Tręšimo programėlė ir tręšiamųjų produktų žurnalas yra du atskiri įrankiai. Tręšimo programėlės neprivaloma pildyti, tai kaip pagalbinė priemonė ūkininkams norintiems susidaryti tręšimo planus.
Pažymėtina, kad tai ne tik modernus įrankis ūkininkams, bet ir žingsnis inovatyvios ir darnios žemės ūkio ateities Lietuvoje link.
Tręšimo plano sudarymas per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą nėra privalomas.
Gruodžio 14 d. 13 val. VĮ Žemės ūkio duomenų centro specialistai ūkininkams pristatys Tręšimo planavimo funkcinio komponento (TPFK) beta versiją, vadinamąją tręšimo programėlę.
Per programėlės pristatymą ūkininkai galės sužinoti, kaip ja naudotis, ir išsakyti savo nuomonę, pateikti pastabas. Nuotolinis pristatymas vyks „Teams" aplinkoje.