Fizinis ir genetinis vertinimas - pagrindiniai tešmens sveikatos rodikliai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pieninių galvijų augintojai nuolat susiduria su iššūkiu, kaip pagerinti vaisingumą, tešmens sveikatą ir išvengti medžiagų apykaitos ligų, nepakenkiant pieno gamybai ir gerovei. Todėl reikia tiksliai ir veiksmingai įvertinti pieninių galvijų tešmens savybes, kad ūkininkai galėtų priimti labiau pagrįstus veislininkystės sprendimus.

Genominio (DNR sekos) ir fenotipinio (fizinių matavimų) vertinimo metodai padidina su tešmenimis susijusių požymių tikslumą, todėl pagerėja tešmens sveikata, pieno gamyba ir bendras bandos pelningumas.

Tešmens fenotipiniai požymiai

Fenotipinis vertinimas yra labai svarbus veisimo procese. Jis grindžiamas pieninių karvių fizinėmis savybėmis. Tešmens fenotipiniai požymiai yra pagrindiniai karvės pieno gamybos ir bendros tešmens sveikatos rodikliai.

Tešmens raumeningumo požymiai, tokie kaip: ūgis, stiprumas, spenių skersmuo, užpakalinės kojos šoninis vaizdas, užpakalinės kojos kampas, užpakalinės kojos plotis, priekinė tešmens atauga, užpakalinės tešmens dalies aukštis, užpakalinės tešmens dalies lankas, tešmens gylis, pakaušio raištis ir spenių vieta – naudojami kaip selekcinis kriterijus pieninių galvijų ilgaamžiškumui didinti.

Tačiau šie požymiai gali skirtis priklausomai nuo vertinamos melžiamų karvių veislės ar mišrūnų. Tyrimai rodo, kad mišrūnų karvių tešmuo buvo mažesnis nei holšteinų veislės karvių. Be to, mišrūnų karvių atstumas tarp priekinių ir užpakalinių spenių buvo didesnis, o speniai ilgesni nei holšteinų veislės karvių. Be to, mišrūnų karvių tešmuo po veršiavimosi rodė didesnę mastito ar infekcijų riziką.

Tešmens genominiai požymiai

Pieninių galvijų genominis vertinimas pažengė į priekį - buvo atrasta naujų požymių. Todėl būtina sukurti dideles duomenų bazes, paremtas labai patikimomis vertėmis. Genominių vertinimų patikimumas priklauso nuo karvių skaičiaus, ligų paveldimumo ir populiacijos charakteristikos.

Ilgalaikiai tyrimai parodė teigiamą ryšį tarp somatinių ląstelių, pieno kokybės ir sudėties.  O neigiamas ryšys atrastas tarp  tešmens raumeningumo, užpakalinio raumeningumo, tešmens tūrio ir pieno kokybės bei sudėties.

Pieno liaukų būklės vertinimas

Somatinės ląstelės ankstyvosios laktacijos pradžioje, priekinis tešmens prisitvirtinimas, tešmens gylis ir kūno būklė leidžia įvertinti atsparumą mastitui. Kai sumažinamas karvių su giliu tešmeniu skaičius, mažėja ir sergamumas mastitu.

Prastas tešmens ir spenių raumeningumas yra susijęs su dideliu infekcijos lygiu. Be to, nustatytas genetinis ryšys tarp melžimo greičio ir somatinių ląstelių skaičiaus. Greitesnis melžimas susijęs su didesniu somatinių ląstelių kiekiu ir mažesniu tešmens gyliu bei galinio tešmens pločiu. Be to, karvės, kurių užpakaliniai tešmens ketvirčiai yra dideli, rečiau užsikrečia Staphylococcus aureus ir Streptococcus uberis sukeltomis infekcijomis.

Vertinant genetiškai, ryšys tarp somatinių ląstelių skaičiaus ir primilžio yra teigiamas. Tai reiškia, kad genai, lemiantys didesnį primilžį, prisideda ir prie didesnio somatinių ląstelių skaičiaus. Genominiai tyrimai leidžia išvengti paveldimumo ligų. Be to, genominių ir fenotipinių požymių sąsajos padeda priimti tikslesnius sprendimus dėl gyvūnų atrankos.

Panašūs straipsniai

Video