Kodėl vištos nededa kiaušinių? Priežastys, dėl kurių nustoja dėti
Paukštininkai, auginantys vištas kiaušiniams, dažnai susiduria su tokia problema, kai višta dedeklė nustojo dėti kiaušinius. Kokios gali būti priežastys, jei višta staiga visai nustoja dėti arba ilgą laiką nededa kiaušinių arba pradėjo dėti prastai ir per mažai?
Šaltis ir karštis vištidėje
Viena pagrindinių priežasčių, kodėl vištos nustojo dėti kiaušinius, yra šaltis ir labai žema temperatūra vištidėje. Todėl ši problema dažniau pastebima žiemos metu. Arba atvirkščiai – vištidėje pernelyg karšta.
Vištos dedeklės yra labai jautrios temperatūros nukrypimams nuo optimalių 16–18º C. Ypatingai kenčia nuo netinkamų temperatūros sąlygų jaunos vištos. Todėl norint suvaldyti šią problemą, geriausia stebėti vištidėje termometro rodmenis.
Jei temperatūra krenta, apšiltinkite vištidės patalpą, o jei pernelyg pakilo - įleiskite daugiau gryno vėsaus oro vėdinimo būdu. Daugiau apie tinkamą temperatūrą vištidėje žiemą skaitykite mūsų straipsnyje “Vištų auginimas žiemą”.
Nepakankamas apšvietimas vištidėje
Dar viena rimta sezoninė priežastis yra apšvietimo stoka. Dedeklės dažnai nustoja dėti kiaušinius dėl nepakankamo apšvietimo. Sutrumpėjus šviesiajam paros laikui, paukštininkas turi pasirūpinti papildomo apšvietimo pajungimu. Svarbiausia tokiu atveju nepersistengti, nes esant pertekliniam apšvietimui vištos gali tapti suirzusios ir peštis, o tai neigiamai veikia kiaušinių dėjimą.
Geriausias variantas žiemą – palaikyti nuolatinį 13 valandų vištidės apšvietimą per dieną. Kai kurioms produktyviausioms veislėms reikalingas 17 valandų šviesos laikotarpis. Jei tokio apšvietimo neįmanoma gauti natūraliai, reikia naudoti dirbtinį apšvietimą. Vasarą vištidę vertėtų saugoti nuo per didelio tiesioginių saulės spindulių patekimo. Ryški šviesa paukščiams sukelia stresą.
Vandens stoka vištidėje, vištų troškulys
Vandens trūkumas yra dar viena priežastis, dėl kurios mažėja dedamų kiaušinių skaičius. Kad taip nenutiktų, vištų girdykla visada turi būti pripildyta vandens. Įsitikinkite, kad vandenyje nėra šiukšlių. Duodamas vanduo turi būti švarus.
Patyrę ūkininkai pataria vištoms duoti vėsaus vandens - tiek vasarą, tiek ir žiemą. Optimali vandens temperatūra turi būti apie + 15º C. Nepamirškite, kad vištos daugiau geria vakare, todėl tam laikui būtinai pripildykite girdyklą.
O gal kaltas gaidys?
Kita priežastis, kodėl vištos nededa kiaušinių, yra per didelis gaidžių kiekis vištidėje. Jei gaidžių daug, geriau kai kuriuos iš jų perkelti toliau nuo dedeklių. 10-čiai vištų dedeklių turi tekti 1 gaidys. Tai optimalus santykis. Kai kurie paukščių augintojai netgi teigia, kad gaidys atitraukia vištų dėmesį ir sumažina kiaušinių dėjimą. Vištų dedeklių streso priežastimi gali būti naujo gaidžio įvedimas į vištidę arba pasikeitusi vištų pasivaikščiojimų vieta.
Taip pat vertėtų pasirūpinti pakankamu lizdų skaičiumi. Vienas lizdas turėtų būti 5-6 paukščiams. Kiaušinių dėjimą mažina pernelyg tankus nuolatinis kelių vištų susigrūdimas viename taške. Viename kvadratiniame metre turi būti ne daugiau negu 5 vištos.
Prasta vištų mityba
Blogai ar netinkamai organizuotas vištų lesinimas nesukurs normalios kiaušinių gamybos. Jei būna daug kiaušinių be lukštų, reikia persvarstyti lesinimo racioną. Gali būti, kad pašaruose nėra pakankamai kietųjų komponentų (pvz., žvyro), fosforo ir kalcio. Jeigu vištos nededa kiaušinių žiemą, tuomet į racioną reikėtų įtraukti žalumynų, daržovių, avižų.
Lesale taipogi turi būti vitaminų, kaulų miltų bei smulkios druskos. Jei višta dedeklė serga nutukimu, ji negalės normaliai dėti kiaušinių. Tam reikia skirti papildomą dėmesį ir neperlesinti.
Vištų ligos
Jeigu vištelės ilgai nededa kiaušinių, verta atidžiai ištirti jų elgesį ir išvaizdą. Galbūt jos serga ar yra kažkuo užsikrėtę. Todėl kyla klausimas, kodėl vištos nededa kiaušinių pavasarį, kai jas pradedame išleisti į lauką. Vitaminų trūkumas, perteklinis susigrūdimas, perlesinimas baltymais sukelia vištoms depresiją ir kiaušinių gamybos sumažėjimą. Jei laiku nereaguoti į tokius simptomus, vištos gali ir nugaišti.
Infekcinėmis ligomis dažniausiai užsikrečia vištos, kurios kontaktuoja su laukiniais paukščiais. Taip gali atsitikti per laisvus pasivaikščiojimus, ypač prie vandens telkinių. Dėl to ir vasarą gali prasidėti problema, kai vištos nustoja dėti kiaušinius. Jei atsiranda kokių nors simptomų, bylojančių apie vištos susirgimą, nereikėtų eksperimentuoti su savigyda, bet geriau nedelsiant kreiptis į veterinarą.
Sezoninio plunksnų metimo metu vištos deda mažiau kiaušinių. Kiaušinių dėjimo sumažėjimą gali sukelti kokia nors patologija – pvz., užsikrėtimas helmintais.
Vištos amžius
Vidutinis produktyvus vištų amžius yra nuo 3 mėnesių iki 2,5-3 metų. Priklausomai nuo veislės. Optimaliausiu laikomas 1,5–2 metų amžius, ypač jei vištidėje yra jaunas gaidys.
Jei turguje įsigyta višta nededa kiaušinių, gali būti, kad jai jau baigėsi reprodukcinis amžius. Nesąžiningas pardavėjas galėjo pakišti seną vištą vietoj jaunos dedeklės. Lengviausia vištos amžių nustatyti pagal snapą: jis turi būti šiek tiek išlenktas, gelsvas ir glotnus. Bet jei su senomis vištomis viskas aišku, tuomet kodėl jaunos vištos nededa kiaušinių? Čia priežastis gali slypėti gaidyje, kuris paseno ir negali pilnavertiškai atlikti savo tiesioginių pareigų.