Paukščių gripas įbaugino Europos Sąjungą. Užsakyta šimtai tūkstančių vakcinų

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Iš viso 15 Europos Sąjungos šalių užsakė daugiau kaip 660 000 vakcinų nuo paukščių gripo, kurios pasieks pirmiausiai paukštininkystės ūkius ir veterinarijos gydytojus. Tokio sprendimo Briuselis ėmėsi po pranešimų apie pirmą mirtiną atvejį, kurį sukėlė naujas patogeninis paukščių gripo virusas. Paukščių gripas kol kas sunkiai persiduoda žmonėms, tačiau pirmosios mirtys gerokai suneramino visuomenę.

Europos Komisija ketina sukurti vakciną, kad būtų užkirstas kelias labai patogeniško paukščių gripo plitimui nuo naminių paukščių tarp žmonių ir su tuo susijusiai galimai pandemijai.

Seqirus produktas šiuo metu yra vienintelė ES leidžiama profilaktinė vakcina nuo zoonozinio paukščių gripo. Briuselio teigimu, ji skirta tiems, kuriems kyla didžiausia rizika, kad paukščiai ar kiti gyvūnai gali jį pernešti. Aiškiai minimi paukštininkystės ūkiai ir veterinarijos gydytojai.

ES nupirks 665 000 dozių, tačiau susitarime numatyta galimybė užsakyti papildomas 40 mln. dozių.

Kaip rašo "Politico", remdamasis anoniminiu Briuselio pareigūnu, pirmoji vakcinų partija iš karto bus išsiųsta į Suomiją. Teigiama, kad vienos ten esančios menkių fermos darbuotojams gresia pavojus užsikrėsti H5N1 virusu nuo užkrėstų gyvūnų.

H5N1 virusas pirmą kartą buvo aptiktas Kinijoje 1996 m. Tačiau 2022 m. jis sukėlė iki šiol didžiausią gyvūnų epidemiją, kuria užsikrėtė laukiniai paukščiai, ūkiuose auginami paukščiai ir kiti gyvūnai visame pasaulyje.

Kalbant apie žmones, PSO praneša, kad nuo 2023 m. sausio mėn. iki 2024 m. kovo 25 d. visame pasaulyje užregistravo 888 H5N1 paukščių gripo infekcijas. Susirūpinimą kelia didelis šios infekcijos mirtingumas. Net 463 atvejai baigėsi mirtimi. Dauguma užsikrėtimo atvejų įvyko dėl tiesioginio kontakto su infekuotais paukščiais. Paukščių gripu taip pat galima užsikrėsti nuo kitų gyvūnų. Pavyzdžiui, Teksase buvo užregistruotas pirmasis H5N1 infekcijos nuo melžiamų karvių atvejis. Užsikrėtusiam asmeniui pasireiškė lengvi simptomai ir jis pasveiko.

Balandžio mėnesį pranešta apie vyro iš Vietnamo mirtį, kuris užsikrėtė vasario mėnesį medžiodamas laukinius paukščius. Pirmieji simptomai jam pasireiškė kovo 11 d. Liga sparčiai progresavo ir sukėlė plaučių uždegimą, sepsį ir ARDS. Nepaisant intensyvaus gydymo, vietnamietis kovo 23 d. mirė. Kaip nustatyta, jis neturėjo nieko bendra su paukštininkyste. Be to, jis taip pat neturėjo jokių kontaktų su panašiais negalavimais sergančiais žmonėmis.

Birželio pradžioje žiniasklaidoje pasklido žinia, kad Meksikoje mirė pacientas, užsikrėtęs nauja paukščių gripo atmaina H5N2. Tai pirmas kartas, kai šio tipo virusas buvo aptiktas žmonėms. Vyras susirgo balandžio 17 d., skundėsi karščiavimu, dusuliu, viduriavimu ir pykinimu. Po savaitės jis mirė.

Video