Protestavusieji prie Seimo Panevėžio rajono ūkininkai laukia atsakymų iš valdžios
Vilniuje prie Seimo praėjusią savaitę kiek daugiau nei tūkstantis ūkininkų, auginančių karves ir tiekiančių pieną perdirbėjams, surengė protesto akciją. Protesto akcijoje dalyvavo ūkininkai ir iš Panevėžio rajono, o žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) „Berčiūnai“ atstovai netgi nemokamai dalijo pieną.
Akcija surengta tęsiantis pieno gamintojų nepasitenkinimui nukritus žaliavinio pieno supirkimo kainoms ir valdžiai atsisakant skirti reikalaujamą 40 mln. eurų dydžio paramą. Valdžia žada skirti 8 mln. eurų.
Neišsprendė nė vieno klausimo
Vienas akcijos iniciatorių, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis, kalbėdamas susirinkusiems ūkininkams ir atėjusiesiems juos palaikyti, tvirtino, kad ministras žemdirbių naudai „neišsprendė nė vieno klausimo“.
„Mums reikia, kad gautume tokią kainą, kad nebankrutuotume. Šiandien esamomis kainomis išgyventi negalime. Turime kovoti vieni už kitus, o ne laukti, kol kas ateis ir padarys už mus“, – teigė jis ir dar paaiškino, kad maišai su mėšlu simbolizuoja valdžios ir miestą maitinančio kaimo takoskyrą.
Pažadėjo spręsti
Pasak Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovo, protesto akcija naudos turėtų duoti.
„Jeigu protestuočiau vienas, būtų vienaip, bet dabar, kai su manimi drauge stovi per tūkstantį ūkininkų – situacija kitokia. Niekas negali sakyti, kad tik J. Vilioniui – blogai. Blogai yra visiems, auginantiems karves ir tiekiantiems pieną perdirbėjams. Netgi ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, nors susitikti su protestuojančiais prie Seimo neišėjo, bet po pietų ūkininkus priėmė ir kalbėjosi su ūkininkais“, – pasakojo J. Vilionis ir teigė, kad ministrė pirmininkė pažadėjo per savaitę priimti sprendimą.
„Ministrė paklausė, nuo ko nuimti pinigų ir skirti ūkininkams, atsakėme, kad tai labai paprasta. Nuimti pinigus, skirtus pelkėms arba šlapynėms išlaikyti, ir tuos pinigus skirti karvių augintojams. Ūkininkams nereikia tų pelkių, tačiau pinigai atitenka ne tik pelkėms, bet paukščiams, visokioms nendrinukėms pirkti“, – kalbėjo asociacijos vadovas.
Siūlė kvotinius pinigus
Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas stebėjosi ministro K. Navicko dosnumu.
„Ministras pažadėjo skirti 8 mln. eurų paramą ūkininkams, bet pamiršo pasakyti, kad tie pinigai ūkininkams priklauso už kvotinį pieną. Ministras vis kalba apie kooperacijas, kad tai išgelbės ūkininkus, bet tai reikėjo padaryti – niekas nedraudė ir nestabdė“, – susijaudinęs kalbėjo J. Vilionis ir sakė manantis, jeigu ir toliau taip bus, tai ūkininkų, auginančių karves ir tiekiančia pieną perdirbėjams, nebeliks.
Latviai ir estai pieno nebeveš
„Yra 12 tūkstančių ūkininkų ir, jeigu per metus pasitraukia po 2,5 tūkstančio ūkininkų, tai per kelis metus jų nebeliks. Lietuva per parą pagamina tris su puse tūkstančio tonų pieno, o per mėnesį 105–107 tūkst. tonų, bet per mėnesį iš Latvijos ir Estijos atvežama apie 47 tūkst. tonų pieno. Tačiau rugsėjo mėnesį latviai ir estai paleidžia gamyklas, kurios perdirbs per parą daugiau kaip 1000 tonų. Todėl pieno į Lietuvą tų šalių ūkininkai nebeveš, o perdirbs pas save. Todėl lietuviams teks uždaryti dvi–tris pieno perdirbimo gamyklas“, – pasakojo J. Vilionis ir priminė, kad iš 12 tūkstančių ūkininkų 80 procentų yra vyresni kaip 60 metų, ir naujų fermų niekas nebestato.
Akcija – ne paskutinė
Anot J. Vilionio, reikia būti išprotėjusiam galvoti apie naujas fermas, jeigu už pieno litrą mokama nuo 20 iki 30 centų.
„Ši akcija – ne paskutinė. Nesustosime. Jeigu ministras nieko nedarys, važiuosime į Briuselį, rengsime bado akcijas arba išvažiuosime su traktoriais ir užblokuosime kelius. Be to, yra atiduotos rezoliucijos ministrei pirmininkei I. Šimonytei, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen – laukiame atsakymų“, – perspėjo Lietuvos valdžią Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas.
Kompleksiškas požiūris
Žemės ūkio bendrovės „Berčiūnai“ direktoriaus pavaduotoja Oksana Puronaitė teigė, kad dalyvavo protesto akcijoje, bet nieko gero iš tos akcijos nesitiki.
„Labai nebenoriu, ką nors sakyti. Tušti dalykai laikraščiai, televizijos. Reikia žinoti išsamias realias problemas, susipažinti su ūkiu, žinoti, kiek metų problemos nesprendžiamos. Reikia žinoti, ko mes siekiame ir kaip nuosekliai buvo dirbama, kokių rezultatų pasiekta ir kokių epitetų sulaukiame. Tačiau, nežiūrint į visus epitetus, bendrovėje kompleksiškai žiūrima į visus dalykus, kurie susiję su gyvulių sveikata ir kokybiško pieno gamyba“, – kalbėjo O. Puronaitė.
Varo į neviltį
Laikraštis „Tėvynė“ jau rašė, kad bendrovėje „Berčiūnai“ kompleksiškai žiūrima į visus dalykus ne tik susipažinti su naujausiomis technologijomis, kurios ūkiams labai reikalingos, bet ir parodyti, kad ūkis nėra tik totalus blogis.
„Vertėtų į žemės ūkį pažiūrėti kitaip. Jeigu kaimas ir miestas toliau bus priešinami, o žemės ūkis pateikiamas kaip totalus blogis, tai apie vietinę produkciją, pieno natūralumą galėsime tik svajoti. Siekiame parodyti, kad tam tikra įranga padeda ūkininkui ir tvariai, ir teisingai dirbti“, – kalbėjo tuomet leidiniui O. Puronaitė ir teigė, kad ūkininkus liūdina ir į neviltį varo dabartinė situacija pieno sektoriuje, kada pieno supirkimo kainos krito iki 50 procentų.
Dalyvavo ir smulkieji ūkininkai
Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė susirūpinusi dėl pieno ūkių padėties ir per mažų pieno supirkimo kainų.
„Protesto akcijoje dalyvavo ne tik stambūs ūkiai, bet ir smulkieji, kurie laiko 3–5 karves. Smulkūs verslininkai skaudžiausiai jaučia kainų šuolius – pieno supirkimo kainas. Jiems labai įdomi valdžios pozicija, kai sakoma, jog reikia kooperuotis, tačiau ne vieno kooperatyvo narys jau yra sakęs – kooperuojasi ir atveža pieną iki supirkimo punkto, bet mokami tie patys vargani centai. Tačiau yra tokie, kam už litrą pieno mokama ir po 65 centus. Stebina tokia neteisybė, o tai reiškia – kooperacija problemos nesprendžia“, – pergyveno dėl mažų pieno supirkimo kainų Z. Bakanienė.
Raimonda Mikučionytė ("Jūsų Panevėžys")