FAO: maistas tarptautinėje rinkoje 2023-aisiais atpigo 13,7 proc.
Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) skaičiuojamas bendras maisto kainų indeksas, atspindintis jo grupių – grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių riebalų ir cukraus – kainų pokyčius pasaulio rinkoje – 2023-aisiais, palyginti su ankstesniais metais, nukrito 13,7 procento.
Grūdų kainų indeksas smuko 15,4 proc., ir tai „atspindi gerą pasiūlą pasaulio rinkoje“ po 2022-ųjų, kai kainos buvo smarkiai pakilusios po Rusijos invazijos į Ukrainą, kuri – viena svarbiausių grūdų eksportuotojų, teigiama organizacijos pranešime.
Išblėsęs susirūpinimas dėl pasiūlos atpigino kviečius ir kukurūzus, tuo tarpu ryžiai pabrango kiek daugiau nei penktadaliu dėl „El Nino“ orų reiškinio poveikio ir Indijos eksporto ribojimų.
Augalinių riebalų kainų indeksas pernai krito stipriausiai – 32,7 proc., gerokai pagausėjus pasiūlai bei sumažėjus jų naudojimui biodegalų gamyboje.
Tuo tarpu cukraus kainos šoktelėjo 26,7 proc., nors baigiantis metams jos atsitraukė nuo seniai regėtų aukštumų, pirmiausia dėl didesnės pasiūlos iš Brazilijos.
Pieno produktų kainų indeksas 2023-aisiais buvo 16,6 proc. žemiau 2022 metų kainų vidurkio dėl vangios importo paklausos.
Iš esmės dėl tos pačios pagrindinės priežasties atpigo ir mėsa, tačiau gerokai kukliau – vidutiniškai 3,5 procento.
FAO indeksas atspindi kainų pokyčius tarptautinėje rinkoje, bet jie formuoja tik dalį jau ant parduotuvių lentynų atsidūrusių maisto produktų kainų pasikeitimų, o tam, kad šis poveikis būtų juntamas, gali praeiti nemažai laiko.