"Gazprom" nebetiekia dujų daliai Europos – tai vertinama kaip sąmoningas Rusijos žingsnis
Italijos dujų bendrovė „Eni“ pranešė, kad iš „Gazprom“ gaus tik 50 proc. penktadienį prašomo dujų kiekio, po to, kai Roma apkaltino Rusijos valstybinę bendrovę, kad ši „meluoja“ dėl dujų tiekimo sumažinimo priežasčių.
„Gazprom“ paskelbė, kad tieks tik 50 proc. prašomo kiekio (faktiškai pristatytas kiekis beveik nepasikeitė, palyginti su vakar pristatytu kiekiu)“, ir jau trečią dieną iš eilės mažina tiekimą, sakoma „Eni“ pareiškime.
Didėjant įtampai santykiuose su Vakarais dėl karo Ukrainoje, Rusija padidino energetinį spaudimą ir sumažino dujų tiekimą žemynui, o Italija ir Vokietija šį žingsnį pavadino „politiniu“.
„Gazprom“ pareiškė, kad tiekimas dujotiekiu „Nord Stream 1“ sumažintas dėl remonto darbų, tačiau ES pareigūnai mano, kad Maskva taip baudžia Ukrainos, į kurią Rusijos pajėgos įsiveržė vasario mėnesį, sąjungininkus.
Italijos ministras pirmininkas Mario Draghis ketvirtadienį atmetė „Gazprom“ pasiteisinimus, sakydamas, kad priežastys, „kaip mums sakė, yra techninės. Tačiau mes, Vokietija ir kiti, manome, kad tai yra melas“.
M. Draghis sakė, kad valstybinė bendrovė „Gazprom“, – pareiškusi, kad Maskva turi teisę laikytis savo taisyklių dėl dujų tiekimo mažinimo – naudoja dujų tiekimą „politiniams“ tikslams.
Italija siekia sumažinti savo priklausomybę nuo rusiškų dujų, pasitelkdama alternatyvius šaltinius, taip pat žada daugiau investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius.
Dujų tiekimo mažinimas, dėl kurio kyla kainos, „turi pasekmių ne iš karto vartojimui, o atsargų kaupimui“, – sakė M. Draghis.
ES šalys stengiasi atsikratyti priklausomybės nuo rusiškos energijos, tačiau nesutaria dėl gamtinių dujų embargo įvedimo, nes kai kurios valstybės narės yra labai priklausomos nuo tiekimo iš Rusijos.
Prancūzija „nebegauna vamzdynais jokių rusiškų dujų“
Prancūzija nuo birželio 15 dienos vamzdynais nebegauna gamtinių dujų iš Rusijos, penktadienį pranešė tinklų operatorė „GRTgaz“ po to, kai Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ šią savaitę įspėjo, kad smarkiai sumažins tiekimą į Europą.
„Gazprom“ teigė, kad tiekimas „Nord Stream 1“ dujotiekiu sumažintas dėl remonto darbų, tačiau ES pareigūnai mano, kad Maskva taip baudžia Ukrainą palaikančias šalis.
Prancūzija gauna apie 17 proc. dujų iš Rusijos per tinklo jungtis su Vokietija, kuri yra labai priklausoma nuo Rusijos tiekimo ir kritikavo tokį „Gazprom“ žingsnį kaip „politinį“.
Tiekimas jau buvo sumažintas 60 proc. nuo šių metų pradžios, todėl kainos sparčiai kilo.
Tačiau „GRTgaz“ teigė, kad šiuo metu tiekimui į Prancūziją pavojaus nėra, o atsargos sudaro 56 proc. pajėgumų, palyginti su birželio mėnesiui įprastais 50 proc.
Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Prancūzija ir kitos šalys padidino dujų importą iš Ispanijos vamzdynais, taip pat aktyviau pirko suskystintas gamtines dujas (SGD), kurios atgabenamos laivais.
Remiantis Suomijoje įsikūrusio Energetikos ir švaraus oro tyrimų centro (CREA) šią savaitę paskelbta ataskaita, didžioji dalis SGD vis dar tiekiama iš Rusijos, o Prancūzija šiuo metu yra viena didžiausių rusiškų SGD pirkėjų.