Ūkininkai su traktoriais protestavo prie ES viršūnių susitikimo Briuselyje
Ūkininkai su traktorių kolonomis ketvirtadienį sukėlė chaosą prie Europos Sąjungos būstinės Briuselyje, apmėtė policiją petardomis, kiaušiniais ir alaus buteliais, reikalaudami, kad ten vykusio Bendrijos viršūnių susitikimo metu europiečių lyderiai imtųsi veiksmų, padedančių kovoti su augančiomis kainomis ir biurokratija.
Belgijos sostinėje virš dalies miesto tvyrojus tirštiems degančių šieno rulonų dūmams, saugumo pajėgos vandens patrankomis gesino ugnį ir neleido vienam ūkininkui nupjauti medžio Europos Parlamento prieigose. Pareigūnams nepavyko apsaugoti vienos bronzinės statulos, kuri buvo nuversta nuo pjedestalo ir apdeginta.
Ketvirtadienio protestai – tai kelias savaites trukusių protestų kulminacija visoje ES. Ūkininkai skundžiasi, kad jiems kaip niekada sunku oriai pragyventi: dėl Rusijos karo Ukrainoje išaugo energijos ir trąšų kainos, dėl didesnio ir pigesnio žemės ūkio produktų importo sunku konkuruoti, o klimato kaitos sukeltos sausros, potvyniai ir gaisrai naikina pasėlius.
Ūkininkai yra svarbi rinkėjų grupė tiek ES, tiek nacionaliniu lygmeniu, todėl prieš birželį vyksiančius Europos Parlamento rinkimus lyderiai suskubo reaguoti į jų reikalavimus.
Trečiadienį Europos Komisija paskelbė planus apsaugoti ūkininkus nuo pigaus importo iš Ukrainos karo metu ir leisti ūkininkams naudotis tam tikra žeme, kuri dėl aplinkosaugos priežasčių buvo priversta likti nedirbama.
Savaitės pradžioje Prancūzijos, kurioje protestai buvo ypač audringi, vyriausybė apipylė ūkininkus pagalbos pažadais, įskaitant skubią piniginę pagalbą ir importuojamo maisto kontrolę.
Ketvirtadienį ministras pirmininkas Gabrielis Attalis (Gabrielis Atalis) pasiūlė dar daugiau priemonių, įskaitant leidimą ūkininkams naudoti daugiau pesticidų, jei kitos šalys padarys tą patį, ir didesnę finansinę pagalbą bei mokesčių lengvatas.
Ūkininkai siekė būti ketvirtadienį vykusio ES aukščiausiojo lygio susitikimo darbotvarkės dalimi, nors dėmesio centre buvo bandymai pasiekti susitarimą dėl naujo 50 mlrd. eurų paramos paketo suteikimo Ukrainai. Visgi Belgijos ministras pirmininkas Alexander'as De Croo (Aleksandras De Kro) teigė, kad į ūkininkų reikalavimus reikia atsižvelgti.
„Taip pat turime užtikrinti, kad jie galėtų gauti tinkamą kainą už savo teikiamus aukštos kokybės produktus. Taip pat turime užtikrinti, kad jiems tenkanti administracinė našta išliktų racionali“, – sakė A. De Croo, kurio šalis šiuo metu pirmininkauja ES.
„Mūsų tikslas nėra viską griauti“
Po susitikimo EK vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) teigė, kad Briuselis pateiks planus, kaip sušvelninti administracinius reikalavimus, kuriuos kritikuoja ES protestuojantys ūkininkai.
Ji kalbėjo, kad pasiūlymas „siekti mažinti šią administracinę naštą“ bus pateiktas artimiausiame ES ministrų susitikime.
Ūkininkas iš Pietų Belgijos Jeanas-Francois Rickeris (Žanas-Fransua Rikeris) drąsiai leido žiemos naktį netoli ES būstinės.
„Bus daug žmonių. (...) Mes parodysime, kad nesutinkame ir kad mums gana, bet mūsų tikslas nėra viską griauti“, – sakė jis, ankstyvą Briuselio rytą skrodžiant traktorių variklių gausmui ir garsiniams signalams.
Panašios protesto akcijos didžiąją savaitės dalį vyko visoje ES. Ketvirtadienį Prancūzijos ūkininkai blokavo eismą aštuoniuose greitkeliuose aplink Paryžių ir kituose svarbiausiuose šalies keliuose. Graikijoje ūkininkai mitingavo prie žemės ūkio mugės.
Nors šiomis dienomis kylantis nepasitenkinimas iš esmės buvo taikus, Prancūzijos policija trečiadienį suėmė 91 protestuotoją, kurie įsiveržė į didžiausią Europoje didmeninį maisto produktų turgų, pranešė Paryžiaus policijos vadas. Dauguma jų buvo paleisti, tačiau tyrimas bus tęsiamas, siekiant nustatyti žalą padariusius asmenis, nurodė pareigūnai.
Be anksčiau šią savaitę paskelbtų ES planų, lyderiai pasiūlė ir kitų būdų, kaip padėti ūkininkams.
Ketvirtadienį kai kurie iš jų pareiškė, kad nepritars svarstomam prekybos susitarimui su Pietų Amerikos valstybėmis, jei importuojami produktai neatitiks tų pačių reguliavimo standartų, kuriuos taiko ES ūkininkai, o tai yra kertinis sektoriaus reikalavimas. Daugelis pažadėjo sušvelninti biurokratines kliūtis, dėl kurių ūkininkai dažnai neišeina į laukus ar tvartus.
„Mūsų prioritetas turėtų būti esamų taisyklių ir reglamentų įgyvendinimas, o ne naujų papildomų taisyklių ir reglamentų nustatymas ūkininkams per ateinančius kelerius metus“, – sakė Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras (Lio Varadkaras), prisidėdamas prie raminančių lyderių žodžių šiuo klausimu.