Šeimos ūkiai ragina gelbėti kaimą. Smulkių ūkių nykimo skaičiai – baisūs (video)

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas neabejoja, kad politikai turėtų pažaboti stambių ūkių apetitą, siekiant sudaryti sąlygas smulkiems ir vidutiniams ūkiams įsigyti žemės ūkio paskirties žemę. 

Žemės ūkio rūmai ir Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga ragina aukščiausius šalies vadovus operatyviai spręsti žemės ūkio paskirties žemės (valstybinės ir privačios) įsigijimo klausimą, nes Lietuvoje apie 10 proc. ūkininkų valdo apie 80 proc. Lietuvos žemių. Lietuvoje galiojantis įstatymas, neleidžiantis turėti asmeniui daugiau nei 500 ha žemės yra realiai neveikiantis. 

Per 13 metų šeimos ūkių skaičius 27 Europos Sąjungos valstybėse sumažėjo net 62 procentais. 

Pasak V. Buivydo, prie ūkių mažėjimo ypač prisidėjo 2007-2013 m. taikytas tiesioginių išmokų modelis, kai ūkio gaunama parama buvo susieta su valdomu žemės ūkio naudmenų plotu. Kuo daugiau ūkis valdė žemės, tuo  daugiau jis gavo išmokų. Rezultatas – prarasta 50 proc. šeimos ūkių.

Be to, būtina kuo greičiau nustatyti tiesioginių išmokų bazinės dalies ribas, kad vienas ūkis negautų daugiau kaip 60 tūkst. Eurų  tiesioginių išmokų. 

Apie visa tai vaizdo pokalbyje kalbamės su V. Buivydu. Prenumeruokite ir mūsų "Youtube" kanalą, kad nepraleistumėte nieko svarbaus.

Video