K. Navickas: realu išspręsti daugiamečių pievų atkūrimo problemą iki pasėlių deklaravimo
Daugiamečių pievų ir ganyklų atkūrimo problema gali būti išspręsta iki pasėlių deklaravimo pradžios balandį, sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Taip jis kalbėjo kitą savaitę Europos Parlamentui (EP) ketinant svarstyti Europos Komisijos (EK) parengtą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, be kita ko, peržiūrintį reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
„Realu, kalbėjomės su europarlamentarais, palaikymą kaip ir turime. Tikimės, kad neatsitiks kažkokių netikėtumų“, – trečiadienį BNS sakė K. Navickas.
„Viskas kaip ir vyksta pagal tą planą, kurį pažadėjusi Komisija. Kovo 13 dieną jie žada pateikti (deleguotojo reglamento pakeitimus – BNS) Europos Parlamentui. Klausimas, kada Parlamentas priims sprendimą, nors dirbame ir su EP nariais, kad sprendimas būtų priimtas kuo greičiau“, – teigė ministras.
Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis trečiadienį Seime teigė, kad EP siūloma į referencinį plotą – palyginti su kuriuo einamaisiais metais daugiamečių pievų negali mažėti daugiau nei 5 proc. – įtraukti ir nedeklaruotus pievų plotus. Jo pateiktais Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) duomenimis, tai sudarytų 82-83 tūkst. hektarų.
Anot viceministro, ūkininkams nereikėtų atkurti suartų pievų – pakeitus reglamentą būtų padengti visi atstatyti būtini daugiamečių pievų plotai.
K. Navickas tikino, kad EP priėmus dokumentą prievolės atkurti pievas neliktų.
„Jei deleguoti aktai būtų priimti, tada viskas tvarkoje, nereikėtų atkūrinėti. Ten yra pateikti siūlymai ir dėl referencinio dydžio peržiūrėjimo, dėl kurio, kol neturime atsakymo, nenorėčiau sukelti per daug lūkesčių“, – pažymėjo K. Navickas.
Sausį didelę protesto akciją Vilniuje surengę Lietuvos žemdirbiai, be kita to, reikalavo panaikinti ES reikalavimą dalyje ariamos žemės atkurti daugiametes pievas ir jų nebenaudoti žemdirbystei. NMA sausio pabaigoje laikinai sustabdė sprendimų dėl jų atkūrimo vykdymą.
Žemės ūkio ministerija jau yra sumažinusi dviem trečdaliais daugiamečių pievų plotą, kurį ūkininkai būtų turėję atkurti. Su EK suderintas pakoreguotas 2018 metų referencinis plotas, kuris sumažintas 52 tūkst. hektarų nuo 746 iki 694,5 tūkst. hektarų. Be to, ieškoma techninių galimybių ir sprendimų pagerinti referencinio daugiamečių pievų ploto rodiklius.