Aptarti aktualūs klausimai su ES žemės ūkio komisaru
Žemės ūkio ministerijoje Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisaras Janusz Wojciechowski ir ministras Kazys Starkevičius susitiko su Lietuvos žemdirbių bendruomenės atstovais. Aptarti bendradarbiavimo, kartų kaitos, žemės ūkio sektoriaus finansavimo ir kiti aktualūs klausimai.
„Sveikinu ūkininkų atstovus, esame susitikę bent tris kartus, jei teisingai pamenu. Noriu padėkoti jums, nes esate aktyviausios ūkininkų organizacijos Briuselyje. Ne visose šalyse matau tokį didelį ūkininkų organizacijų aktyvumą. Bet su jumis visada vykdavo konstruktyvios diskusijos ir tai lėmė sėkmingą darbą įgyvendinant reglamentus. Ačiū už bendradarbiavimą, jūsų balsas mano kadencijos metu buvo išgirstas, tikiuosi, jis bus išgirstas ir ateityje. Man atrodo, kad Lietuvos ūkininkų sėkmė pastaraisiais metais buvo akivaizdi“, - teigė ES žemės ūkio komisaras.
Komisaras J. Wojciechowski neslėpė nerimo dėl ateities, jei nebus priimtas sprendimas didinti BŽŪP biudžetą. Jei to nebus, situacija, anot jo, bus sudėtinga.
„Turėtume kovoti už didesnį biudžetą, ministras K. Starkevičius aktyviai dirba šiuo klausimu, tikiuosi, kad ir nauja Vyriausybė to sieks“, - sakė komisaras, pabrėžęs ir tiesioginių išmokų suvienodinimo svarbą.
Jis pakvietė žemdirbių atstovus išsakyti savo nuomonę apie žemės ūkio ateitį ir pasidalyti aktualiomis įžvalgomis. Susitikime taip pat akcentuota jaunųjų ūkininkų padėtis, kartų kaitos kaime problema.
„Matome, kad jaunimas patiria daug iššūkių, per dešimtmetį praradome tris milijonus ūkių ES. Problema, kad dažnai jaunuoliai nenori tęsti ūkininkavimo tradicijos šeimoje. Net Nyderlanduose, kur žemės ūkis puikiai išvystytas, taip pat prarasta daug ūkių, tai rodo, kad problema yra visur. Manau, kad reikia užtikrinti saugumą ūkininkams, nes dėl krizių, politinių priežasčių, kainų mažėjimo, klimato, gali viską prarasti. Turime ateityje mažinti tas rizikas. Noriu paminėti ir solidarumą, sistema turėtų leisti greitai reaguoti į krizines situacijas. Taip pat reikia kelti gyvenimo kokybės kaime klausimą, paslaugų prieinamumą. Atskirtis yra didžiulė problema. Aš esu prieš, kad BŽŪP būtų skiriamas keliams tiesti, šios lėšos turėtų būti skiriamos iš Sanglaudos fondų“, - sakė komisaras.
Kalbėta ir apie Rusijos karo Ukrainoje pasekmes ES žemės ūkio sektoriui, su tuo susijusius iššūkius.
„Reikia remti Ukrainą, kad ji galėtų grąžinti savo eksportą į buvusias rinkas Afrikoje ir Azijoje. Ukraina turi didelį potencialą auginti grūdus, bet gyvulininkystės sektorius yra kitoks. Tačiau dabar pagrindinė problema – konkurencija grūdų srityje“, - kalbėjo komisaras, kuris pabrėžė, kad yra erdvės konstruktyviam bendradarbiavimui apsaugant savo rinkas.
„Stabilumas, žemės ūkio politikos tęstinumas ir ūkininkų aktyvumas yra labai svarbus. Į Briuselį keliaujančios administravimo tvarkos, taisyklės ir kiti klausimai visų pirma turėtų būti aptarti ir išdiskutuoti čia, namuose. Dar kartą dėkoju komisarui, kad ir jo geranoriškumo dėka gan greitai suderinome Strateginio Plano pakeitimus. 80 proc. tų pakeitimų Briuselyje buvo pritarta“, - teigia laikinai žemės ūkio ministro pareigas einantis K. Starkevičius. „Ir ateityje dirbant Seimo Kaimo reikalų ir Europos reikalų komitetuose reikės koordinuoti ir ūkininkų iniciatyvas, siūlymus Briuselio politikams“.
ES žemės ūkio komisaras J. Wojciechowski savo kadenciją baigia šį mėnesį. Gruodį pradės dirbti naujasis žemės ūkio komisaras liuksemburgietis Christopheʼas Hansenʼas (Kristofas Hansenas).