Ar pieno rinka pasaulyje atsigauna?

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Naujoje „Rabobank“ ataskaitoje teigiama, kad pieno gamyba Australijoje atsigauna, o pasaulinė pasiūla ateinančiais metais turėtų šiek tiek padidėti. Bankas prognozuoja, kad per likusius 2024 m. ir 2025 m. teigiamas pieno pasiūlos augimas bus stebimas pagrindiniuose pasaulio pieno produktų eksporto regionuose, rašoma užsienio spaudoje.

2023-2024 m. sezoną, Australijos pieno gamyba, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 3,1 proc. ir iš viso sudarė 8,4 mlrd. litrų, t. y. 249 mln. litrų daugiau. Tačiau „Rabobank“ prognozuoja, kad 2024-2025 m. sezoną Australijos gamyba augs lėčiau.

„RaboResearch“ vyresnysis pieno produktų analitikas Michaelas Harvey pabrėžia, kad Australijoje pieno pasiūla augo plačiai, visose valstijose ir regionuose, išskyrus vakarinę Viktorijos valstiją, kur sausros apribojo gamybą. Ten trūko kritulių, o tai turėjo įtakos pieno gamybai šiuose regionuose.

Pasaulinė rinka

Kaip pažymima ataskaitoje, šiuo metu pasaulinė pieno rinka yra subalansuota, tačiau išlieka jautri svyravimams. Ateinančiais metais gali įvykti reikšmingų pokyčių, nes gamyba didėja, o rinkos prisitaiko. Harvey atkreipia dėmesį, kad pastaraisiais metais pieno gamyba pagrindiniuose pasaulio eksporto regionuose buvo nenuosekli.

„Nuo 2021 m. antrojo pusmečio bendra pieno gamyba iš „Didžiojo septyneto“ pieno produktų eksporto regionų - ES, JAV, Naujosios Zelandijos, Australijos, Brazilijos, Argentinos ir Urugvajaus - augo tik tris ketvirčius“, - sakė jis. „Tačiau 2024 m. pirmąjį pusmetį pagerėjusios pieno produktų kainos ir sumažėjusios pašarų sąnaudos padidino ūkininkų maržas ir paskatino didinti gamybą.“

„Rabobank“ tikisi, kad ateinančiais metais, pieno pasiūla šiuose pagrindiniuose eksportuojančiuose regionuose šiek tiek padidės. Mažmeninės prekybos lygmeniu kainų defliacija akivaizdi prekybos centruose visoje Pietų Amerikoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir didžiojoje Europos Sąjungos dalyje.

Kinijos pieno produktų vartojimas

Tikimasi, kad Kinijoje (didžiausia pasaulyje pieno produktų importuotoja) mažės ir pieno paklausa, ir gamyba. Visų pirma, nugriebto pieno miltelių importo apimtys gali sumažėti net 30 proc. Be to, prognozuojama, kad 2025 m. Kinijos vidaus pieno gamyba, palyginti su praėjusiais metais, sumažės 0,5 proc. dėl ekonominio spaudimo ūkiams, atsirandančio dėl mažėjančių pieno supirkimo kainų.

„Priešingai, pieno kainos regionuose, gaminančiuose geriamąjį pieną vidaus rinkai, iš esmės nepakito“, - pažymėjo Harvey. „Grūdų kainos sumažėjo, o tai yra džiugi žinia pieno gamintojams, o dabartinių Australijos žieminių javų kainų perspektyvos pirkėjams yra daugiausia palankios.“ – pridūrė jis.

Australijos pieno produktų eksportas 2023-2024 m. sezoną baigė sėkmingai, nes padidėjo pieno pasiūla ir pastebimai išaugo sūrių, nugriebto pieno miltelių ir išrūgų produktų eksportas.

Video