Žemės ūkio kooperatyvai - tvaraus sektoriaus garantas
Briuselis, Belgija – 2024 m. lapkričio 5 d. Europos Parlamentas surengė diskusiją, skirtą Europos ateičiai, ypatingai akcentuojant kooperatyvų potencialą, kuris gali prisidėti prie tvaresnės ir konkurencingesnės Europos Sąjungos kūrimo.
Diskusijų dalyviai: Europos Parlamento nariai, įvairių sektorių kooperatyvų lyderiai, ir atstovai iš žemės ūkio, bankininkystės, mažmeninės prekybos, pramonės ir paslaugų sričių. Renginio tikslas buvo skatinti politikos formuotojų ir kooperatyvų bendradarbiavimą bei išnaudoti šio modelio privalumus kuriant tvarią ir konkurencingą Europą.
Kodėl kooperatyvai yra svarbūs?
Kooperatyvai siekia teikti pirmenybę žmonėms, o ne pelnui ir atspindi ekonominės plėtros principus, kurie naudingi tiek nariams, tiek bendruomenėms.
Kooperatyvų įmonės orientuojasi į šias pagrindines vertybes:
Demokratinė nuosavybė ir kontrolė: kooperatyvus valdo jų nariai, kurie turi vienodą teisę priimti sprendimus, nepriklausomai nuo investicijų dydžio.
Dėmesys narių poreikiams: kooperatyvai orientuojasi į bendrus narių interesus, užtikrindami jų veiklos tvarumą.
Socialinė atsakomybė: kooperatyvai skatina savo narių ir bendruomenių gerovę bei prisideda prie socialinio ir ekonominio vystymosi.
Bendra nauda: sukuriama nauda skirstoma lygiomis dalimis tiems, kurie prisideda prie kooperatyvo sėkmės.
Ilgalaikis tvarumas: kooperatyvai orientuojasi į strategijas, kurių tikslas – paremti narius, bendruomenes ir aplinką.
Teritorinis ryšys: kooperatyvai stiprina ryšius su vietine bendruomene, skatindami nuosavybės ir atsakomybės jausmą.
Pagrindiniai kooperatyvų judėjimo prioritetai
Renginio metu buvo akcentuoti svarbiausi kooperatyvų judėjimo prioritetai, tarp jų – poreikis sukurti ES teisinę sistemą, kuri pripažintų ir remtų kooperatyvų unikalumą bei leistų jiems efektyviai veikti visose ES valstybėse. Europarlamentarai, ypač atstovaujantys regionams, kur kooperatyvai atlieka svarbų vaidmenį, aktyviai dalyvavo diskusijose.
Europos Parlamento narys Herbert Dorfmann pabrėžė kooperatyvų svarbą sprendžiant nelygybę bei ekonomines, aplinkos ir socialines problemas. Jis akcentavo kooperatyvų vaidmenį kuriant masto ekonomiją, didinant ūkininkų derybinę galią, skatinant naujoves ir užtikrinant efektyvią žemės ūkio produktų tiekimo grandinę. Europarlamentaras Stefano Bonaccini taip pat pabrėžė kooperatyvų svarbą savo regionui, Emilijoje-Romanijoje (Italija) ir ragino imtis bendrų veiksmų aplinkos tvarumo užtikrinimo srityje.
Žemės ūkio kooperatyvai: tvaraus sektoriaus širdis
Elli Tsiforou, Copa-Cogeca generalinė sekretorė, atstovaujanti Europos žemės ūkio kooperatyvams, pabrėžė jų svarbą tvarios ir atsparios maisto sistemos kūrime. Žemės ūkio kooperatyvai įgalina milijonus ūkininkų Europoje, skatina inovacijas ir užtikrina sektoriaus konkurencingumą, itin svarbius šiuo metu, kai žemės ūkio sektorius susiduria su rinkos nepastovumu, klimato kaita ir geopolitiniu neapibrėžtumu.
Cogeca kviečia imtis veiksmų dėl tolimesnio bendradarbiavimo
ES politikos formuotojai turi pripažinti žemės ūkio kooperatyvų indėlį ir sukurti palankią aplinką jiems veikti, tai apima:
– Suprasti ir prisitaikyti prie unikalių žemės ūkio kooperatyvų poreikių ir valdymo modelių.
– Skatinti inovacijų kultūrą sektoriuje, leidžiant kooperatyvams veikti kaip inovatyvių sprendimų kūrėjams.
– Užtikrinti sąžiningas ir vienodas veiklos sąlygas visoje rinkoje.
– Išplėsti galimybes patekti į tarptautines rinkas.
– Pripažinti žemės ūkio kooperatyvų vaidmenį aplinkosaugos srityje.
– Kurti veiksmingas rizikos valdymo strategijas.
– Investuoti į tinkamą infrastruktūrą.
– Pateikti prioritetą moksliniams tyrimams ir inovacijoms.
– Investuoti į švietimo ir mokymo programas.
– Didinti ir strategiškai paskirstyti ES biudžetą tvaraus sektoriaus ir žemės ūkio kooperatyvų konkurencingumo skatinimui.
Renginys parodė, kad kooperatyvai yra ne praeities reliktas, o gyvybingas ir svarbus modelis, padedantis formuoti tvaresnę ir patrauklesnę ateitį. Teikdami pirmenybę žmonėms, skatindami inovacijas ir stiprindami bendruomenes, kooperatyvai siūlo efektyvų sprendimą Europos iššūkiams. Politikai turi pripažinti šį modelį ir sukurti palankią aplinką jo plėtrai. Dirbdami kartu, galime sukurti produktyvų ir tvarų žemės ūkio sektorių, kuris suteiktų daugiau galimybių ūkininkams ir stiprintų kaimo bendruomenes, užtikrinant maisto saugumą visiems.