Oro taršos mažinimo projektams bus skirta beveik 7 mln. eurų

S. Gentvilas. Skirmanto Lisausko nuotr. S. Gentvilas. Skirmanto Lisausko nuotr.

Aplinkos ministras patvirtino 2022–2030 m. plėtros programos valdytojos Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programos pažangos priemonės „Stiprinti neigiamo poveikio aplinkai prevenciją ir valdymą“ veiklos „Įgyvendinti oro taršos mažinimo ir oro taršos prevencijos investicinius projektus“ pataisas, kuriomis nustatomos finansavimo sąlygos  ūkinėje veikloje diegiant oro taršos mažinimo technologijas stacionariuose taršos šaltiniuose.

Vadovaudamasi pažangos priemonės aprašu, Aplinkos projektų valdymo agentūra artimiausiu metu skelbs kvietimą projektų paraiškoms teikti. Numatyta, kad Šiems projektams finansuoti numatyta skirti  6,6 mln. eurų.

Remiama veikla susideda iš dviejų dalių, kurioms bus skelbiami atskiri kvietimai: „Vidutinių kurą deginančių įrenginių išmetamų dujų valymo ar kitų su taršos mažinimu susijusių technologijų diegimas ir (ar) modernizavimas“ ir „Technologinių įrenginių ir priemonių diegimas mažinant ūkinės veiklos metu į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekį“.

Pagal pirmąją dalį finansuojamas išmetamųjų dujų valymo įrenginių ar kitų oro teršalų mažinimo technologinių įrenginių įsigijimas ir jų montavimas esamuose vidutiniuose kurą deginančiuose įrenginiuose (nuo 1 MW iki 50 MW vardinės šiluminės galios kurą deginančiuose įrenginiuose, pradėtiems eksploatuoti iki 2018 m. gruodžio 20 d.). Išmetamųjų dujų valymo ar kitų oro teršalų mažinimo technologijų pavyzdžiai: kondensacinis ekonomaizeris, elektrostatinis filtras, rankovinis filtras, ciklonas, selektyvi nekatalitinė redukcija, degiklių keitimas.

Pagal antrąją dalį finansuojamas  ūkinėje veikloje iš eksploatuojamų stacionarių taršos šaltinių į aplinkos orą išmetamų kietųjų dalelių (KD2,5), azoto oksidų (NOx), nemetaninių lakiųjų organinių junginių (NMLOJ) kiekį mažinančių technologinių įrenginių diegimas ar modernizavimas. Tai gali būti išmetamųjų dujų valymo įranga (elektrostatiniai filtrai, rankoviniai filtrai), mažos galios kurą deginantys įrenginiai (iki 1 MW vardinės šiluminės galios), jų degikliai ar ekonomaizeriai, šilumogrąžos įrenginiai, NMLOJ surinkimo ir regeneravimo, terminės ar katalizinės oksidacijos įrenginiai. Taip pat bus finansuojamas stacionarių išsklaidytos NMLOJ taršos šaltinių likvidavimas keičiant juos kontroliuojamais organizuotais taršos šaltiniais.

Tikimasi, kad išgyvendinus šią programą 325 tonomis sumažės į aplinką išmetamo azoto oksidų, 1318 tonų – kietųjų dalelių ir 171 tona – nemetaninių lakiųjų organinių junginių kiekių.

Aplinkos ministerija

Video