Raganų eglei reikalinga pagalba
Daugelis yra girdėję apie įspūdingiausią Lietuvos eglę, kurią dėl keistos formos žinoma botanikė Eugenija Šimkūnaitė pavadino Raganų šluota. Tačiau pastaraisiais metais eglė skursta, jai reikalinga pagalba.
Raganų eglė auga Rambyno regioninio parko Vilkyškių geomorfologiniame draustinyje. Tai išties įdomi eglė, kurios keliolika kamienų viršuje susipynę. Šios eglės pagrindinio kamieno apimtis ties išsišakojimu – 5,1 m, aukštis – 34 m. Manoma, kad eglei gali būti 160-180 metų.
Kodėl eglė yra tokios neįprasto formos? Buvo vykdomas mokslininkų tyrimas, po kurio atmesta hipotezė, kad eglės daugiakamieniškumas yra sodininkystės triukas. Tikėtina, kad Raganų eglės daugiakamieniškumo priežastis yra unikalus genotipas.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba primena, kad Raganų eglė – valstybės saugomas gamtos paminklas. 2017 m. ši eglė buvo išrinkta Lietuvos metų medžiu ir net dalyvavo Europos metų medžio konkurse.
Pastebėjus, kad garsiąją Raganų eglę, kaip ir kitas egles Lietuvoje, užpuolė kenkėjas žievėgraužis tipografas, buvo organizuotas institucinis pasitarimas, kuriame dalyvavo ir mokslininkai dendrologai.
Pasitarimo metu konstatuota, kad dėl klimato kaitos biologinis eglių amžius Lietuvoje trumpėja ir nuo senatvės išgelbėti niekas negali. Tačiau priežiūra gali prailginti medžio senolio amžių.
Rekomenduota mulčiuoti dirvožemį virš šaknyno, taikyti biologines kovos priemones prieš kenkėjus, stipriau riboti žmonių patekimą šaknyno zonoje prie medžio, drėkinti sausros periodu.
Visos šios priemonės artimiausiu metu bus taikomos. Tačiau specialistų nuomone, Raganų eglės amžius – jau išties solidus ir bus matyti, kaip toliau klostysis senosios eglės likimas.