Deguonies stygiaus žuvims rajono telkiniuose neužfiksuota
Vandens telkinius užklojus ledui ir gan storai sniego dangai, atsiranda pavojus, kad žuvims ims stigti deguonies ir jos ims gaišti. Kad taip nenutiktų, Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos atstovai tikrina telkinius specialiu aparatu, siekdami išsiaiškinti, ar žuvims nekyla grėsmė uždusti.
Kaip pasakojo Kėdainių rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius, pirmą kartą deguonies kiekis telkiniuose buvo patikrintas gruodžio pradžioje, tada viskas buvo gerai. Procedūra pakartota prieš savaitę, rezultatai taip pat buvo geri.
„Dabar ledo storis yra apie 20 centimetrų, o sniego dangos iki 15-os centimetrų, saulės šviesos, kuri yra būtina tam, kad vandenyje gamintųsi deguonis, į telkinį patenka mažiau, todėl ir vėl nusprendėme patikrinti, kokia yra situacija, ar žuvys nedūsta.
Šįkart deguonies kiekį matavome miesto parke esančiame telkinyje, Aristavėlės tvenkinyje ir Sūriškių karjere (Surviliškio sen.). Galiu pasakyti, kad rezultatai yra geri – deguonies yra daugiau nei 10 mg/l, o žuvims reikalingas kiekis yra nuo 5 iki 9,5 mg/l.
Kai yra mažiau nei 2 mg/l, tuomet žuvims jau kyla pavojus, jos gali pradėti gaišti, o tai pastebėti yra sudėtinga, nes pirmiausia nugaišta stambiausios žuvys, jos nusėda ant dugno, to gali nepastebėti nei žvejai, nei mes, todėl ir naudojame specialų prietaisą deguonies kiekiui vandenyje nustatyti. Jį su savivaldybės pagalba įsigijome prieš ketverius metus ir esame labai patenkinti.
Anksčiau, kai neturėjome tokio prietaiso, tekdavo prašyti aplinkosaugininkų išmatuoti deguonies kiekį, bet turėti savo prietaisą yra kur kas patogiau, nes galime bet kur ir bet kada juo pasinaudoti ir laiku nustatyti, ar žuvims negresia uždūsimo pavojus.
Mūsų draugija Kėdainių rajone nuomojasi 15 vandens telkinių, kasmet juos įžuviname, tam skiriame nemažai investicijų, jei nestebėtume situacijos, visas darbas ir lėšos gali nueiti perniek. Turime įsigiję ir aeratorius, žodžiu, esame pasiruošę padėti žuvims“, – tvirtina Kėdainių MŽD pirmininkas Lionius Stanevičius.
Prašo ir žvejų stebėti situaciją
Saugant žuvų išteklius vandens telkiniuose prašoma ir rajono žvejų pagalbos – stebėti, ar iškirtus eketę, jos paviršiuje nesirenka žiobčiojančios žuvelės, tai būtų ženklas, kad joms trūksta deguonies.
Tokiu atveju prašoma skubiai informuoti Kėdainių rajono medžiotojų ir žvejų draugiją. Taip pat galima ir patiems iškirsti daugiau ekečių, jei yra galimybių, nuvalyti sniegą nuo telkinio ar panaudoti aeratorius.
„Šiai dienai situacija yra gera. O dar prasideda atodrėkis, sniego danga suplonės, paduos naujo vandens, tad, manau, šiemet žuvims nekils pavojus uždusti.
Pernai žiemą, kiek pamenu, užšalimas buvo trumpas, žuvims deguonies nestigo, viskas buvo gerai“, – sako L. Stanevičius.
Kaip teigia specialistai, žuvų dūsimas gali būti intensyvesnis uždaruose vandens telkiniuose, kur nėra tėkmės ir vanduo neatsinaujina.
Yra buvę situacijų, kai žuvys duso ir nepilnai užšąlusiame telkinyje. Paaiškėjo, kad ten įžuvinant buvo paleista per daug žuvies, o kadangi vandens lygis buvo nukritęs, žuvys pradėjo gaišti, teko jas gelbėti, dalį jų perkeliant į kitą vandens telkinį.