Gal žiemos dar nedingo
Kai visą gruodį ir sausį turėjome pliusines su atskirų dienų rekordinėmis temperatūromis, dienas, buvome beveik palaidoję žiemą. Bet štai atėjo vasaris, kuris kadaise buvo pūgų ir šalčio mėnuo, ir parsivedė į mūsų šalį žiemą. Ir, ko gero, gana ilgam laikotarpiui. Nieko nenustebintų, kad ji užgriebtų ir dalį kovo.
Gamtoje, kad ir kaip sparčiai besikeistų klimatas, vis vien metiniai temperatūrų vidurkiai nukrypsta ne tiek daug, palyginus su atskirų mėnesių vidurkiais. Jei pas mus gana rami žiemos eiga, tai skirtingose pasaulio regionuose siautėja uraganai, kaip Airijoje, prisnigtos metrinės sniego pusnys, kaip šiaurinėje Japonijos dalyje ir pan.
Vasaris labai trumpas, greitai pralėks. Jau paminėta šv. Agotos (Duonos diena), čia pat Valentino diena, Vasario 16-oji ir paskutinio žiemos mėnesio kaip nebūta. O kove visko gali būti. Blogai, jei kovas būna šiltas, tada, beveik kaip taisyklė, balandžio orai sugenda, kurie suvėlina pagrindinius pavasario darbus. Vasarį dar ankstyvas metas pavasario lauko darbams, bet labai geras laikas užsiimti kambarine balkonine žemdirbyste. Puikus laikas pasisėti žalumyninių-prieskoninių kultūrų, kurių įvairovė gana didelė. Tai svogūnai laiškams, lapiniai ridikėliai, rukola, laikas ir daiginti pomidorus ankstyvajam vartojimui. Tam išvesta gerų lietuviškų veislių: ,,Alvita“, ,,Auksiai H“, ,,Adas“, ,,Ainiai“, kurių derlingumas siekia iki 16–20 kg/m2.
Sode irgi darbų jau yra, tai vaismedžių genėjimas, o atšalus orams ir esant daugiau saulės šviesos, kuri gali pakenkti vaismedžių kamienams, todėl reikalingas jų baltinimas kalkių mišinių. Serbentus nuo ligų ir kenkėjų galima nulieti karštu verdančiu vandeniu, kol dar nesusprogo pumpurai. Tai rizikinga procedūra, kuri turi trukti tik keletą sekundžių (iki 5).
Grūdines kultūras auginantys ūkininkai ne itin džiaugiasi tokia šių metų žiema. Atrodo švelni žiema palanki kultūroms žiemoti, bet tuo pačiu susidaro palankios sąlygoms plisti grybinėms ligoms, peržiemoti kenkėjams. Bus įdomu stebėti visą žemės ūkio strategiją, kai JAV prezidentas D. Trampas atmetė žaliąjį kursą. Įdomu, ar ES irgi paseks Amerikos pavyzdžiu? Tad į kurią pusę judėsime? Mūsų žemės ūkis orientuotas į grūdinių kultūrų auginimą, kuris sukuria palyginus nedidelę pridėtinę vertę.
Na, o gamtoje, jau sausio pabaigoje, į Pamario kraštą pradėjo grįžti pilkosios žąsys, gulbės giesmininkės ir kiti sparnuočiai. Teko girdėti smagiai čirškančius naminius žvirblius, sukruto kovai, alksninukai, didžiosios zylės, bukučiai. Naminės pelėdos pradėjo ūbauti. Tiesa, kai atėjo šiokie tokie šalčiai, sparnuočių ,,linksmi“ balsai kuriam tai laikui pritilo. Nereikėtų pamiršti iškelti naujų inkilų, o senus išvalyti. Tik pelėdoms jau gali būti ir per vėlu.
