Karvių augintojų atstovas: dėl krizės pienininkai neteko 120 mln. eurų pajamų

J. Vilionis J. Vilionis

Karvių augintojai šiemet dėl nepalankių ūkininkavimo sąlygų ir pieno krizės negavo 120 mln. eurų pajamų, sako Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis.  „Pienininkystė traukiasi, yra didžiulė krizė. Daugelis ūkininkų (dėl sausros – BNS) nepasiruošė pašarų žiemai, iš ūkininkavimo pasitrauk apie 3 tūkst. žmonių, karvių sumažėjo 7,6 tūkst. Ūkininkai, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šiemet negavo 120 mln. eurų pajamų“, – antradienį Seime spaudos konferencijoje teigė J. Vilionis. 

Pasak jo, pieno gamyba šiemet susitraukė 3 procentais.  J. Vilionis, be kita ko, įspėjo, kad perdirbėjai gali pritrūkti pieno, kai Estijoje ims veikti 1 tūkst. tonų pieno per dieną perdirbsianti įmonė. 

Kooperatyvo „Pieno puta“ vadovės Jūratės Dovidėnienės teigimu, pieno sektoriuje kooperatyvams priklausančių ūkininkų yra labai mažai. Pasak jos, yra 60 žaliavinio pieno supirkėjų, tarp kurių 27 kooperatyvai, iš kurių devyni pripažinti žemės ūkio bendrovėmis. Iš savo ūkininkų kooperatyvai superka 22 proc. pieno – 6 proc. daugiau nei 2018 metais, arba 8 proc. daugiau nevertinant įmonės „Pienas.lt“ dalies. 

„Jokio pokyčio pieno sektoriuje kooperacijoje nėra – tie patys kooperatyvai yra metai iš metų“, – spaudos konferencijoje teigė J. Dovidėnienė. J. Dovidėnienė skaičiuoja, kad perdirbėjai kooperatyvų ūkininkams už pieną moka 4 centais mažiau negu karvių turėtojams, patiekiantiems toną ir daugiau pieno. Ji taip pat įspėjo, kad perdirbimo įmonės uždaro pieno surinkimo punktus. „Kas surinks tą pieną, nes kooperatyvai to negalės padaryti, nes jiems tai bus per brangu“, – svarstė J. Dovidėnienė. 

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas rugpjūčio pabaigoje paskelbė, kad visa 10,66 mln. eurų Europos Sąjungos parama pieno sektoriui bus išmokėta ūkiams, kurie už litrą pieno šių metų balandį-birželį gavo ne daugiau nei 40 centų.  Konkurencijos taryba sukritikavo ministerijos pasiūlytą šios paramos skirstymą pieno ūkiams dėl šiemet itin kritusių pieno kainų.  Balandį-birželį iš ūkių, kurie liepos 1 dieną laikė bent vieną karvę, buvo supirkta 331,3 tūkst. tonų pieno. Tokių ūkių buvo 11,6 tūkst., o jų laikomų karvių skaičius – 202,8 tūkst.

Video