Latvijos pienininkystė taip pat išgyvena krizę

Latvijos ūkininkai svarsto galimybę paskersti galvijus, nes dėl sausros didėja veiklos sąnaudos, o mažos pieno supirkimo kainos mažina pelną, radijo stočiai „Radio 4" sakė Žemės ūkio organizacijų bendradarbiavimo tarybos pirmininko pavaduotojas Janis Irbė.

Didelė dalis Latvijos pieno gamintojų neturi apyvartinių lėšų ir jau dabar kovoja dėl išgyvenimo, pripažino J. Irbė. Jei rinkoje neįvyks didelių pokyčių rudenį greičiausiai bus masiškai skerdžiami pieniniai galvijai. „Jie vos išgyvena šią krizę, išsilaikydami tik dėl praėjusių metų derliaus. Nuo vasario mėnesio pieno sektorius patiria apie 5 mln. eurų nuostolių per mėnesį", - sakė Irbe ir pridūrė, kad iki birželio mėnesio pramonė jau patyrė apie 25 mln. eurų nuostolių, o šis skaičius vis didėja.

Pieno įmonės atsidūrė ant ribos

Keista, kad šį kartą nuo dabartinės krizės labiausiai nukentėjo dideli modernizuoti ūkiai. Mažos įmonės gali pasikliauti ganyklomis, o dideliuose pieno kompleksuose galvijai yra pripratę prie „gerų pašarų" ir nėra galimybių keisti racionų neprarandant kokybės, aiškino Irbe.

Birželio mėn. pieno kooperatyvas „Dundaga" sumažino veiklos apimtis, motyvuodamas sunkia finansine padėtimi ir didelėmis gamybos sąnaudomis. Kooperatyvo vadovas Janis Zadins dėl sunkios bendrovės padėties kaltino dideles energijos, pakuočių ir žaliavų kainas bei sumažėjusią gyventojų perkamąją galią.

„Dundaga" pasekė keleto kitų pieno perdirbimo bendrovių, kurios per pastaruosius metus dėl finansinių problemų nusprendė nutraukti veiklą, keliu.

Lietuvoje - irgi pieno sektoriaus krizė

Glaudi priklausomybė nuo užsienio pieno perdirbimo infrastruktūros yra viena iš problemų, su kuriomis susiduria Latvijos pieno gamintojai. Ankstesniais metais Latvija eksportavo didelius kiekius žaliavinio pieno į Lietuvą, kurios sandėliai šiuo metu užpildyti pieno produktais, o žaliavinio pieno kainos krito, teigia Irbe.

„Per dieną į Lietuvą eksportuojame vidutiniškai 800 tonų pieno. Dar 800 tonų suvartojame vidaus rinkoje, o dar 800 tonų perdirbame patys. Šie kiekiai taip pat kaupiasi sandėliuose", - sakė ekspertas.

Šiuo metu Latvijos pieno sektorius tikisi mažmenininkų, kurių buvo paprašyta pakoreguoti savo kainų politiką, kad padėtų tiekėjams išgyventi šią audrą, paramos. Irbe taip pat išreiškė viltį, kad derybos su Europos Komisija dėl kompensacijų Latvijos pieno sektoriui galiausiai gali duoti teigiamų rezultatų. Tačiau problema ta, kad Latvija nėra vienintelė Europos šalis, kurioje pieno perdirbimo įmonės patiria finansinių nuostolių.

„Kadangi pramonė jau penktą mėnesį iš eilės dirba nuostolingai, kompensacijos bus labai naudingos. Tačiau tai taip pat bus tik laikinas sprendimas", - teigė Irbė.

Video