Tvaraus ūkininkavimo modelį gali pasirinkti kiekvienas ūkininkas
Ar įmanoma produktyviai ūkininkauti ir saugoti bei gausinti biologinę įvairovę? Apie tai kalbėta tvaraus ūkininkavimo lauko dienoje, vykusioje Aleksandravičių ūkyje Juodpėnuose, Kupiškio rajone.
Pasak čia apsilankiusio ministro K. Navicko, šis ūkis įrodo, kad rūpinimasis aplinka ir efektyvus ūkininkavimas gali egzistuoti kartu.
„Šiame tvariame ūkyje produktyvumas dera su aplinkos tausojimu. Žaliasis kursas jau ne vienam ūkininkui yra tapęs kasdienybe, o jo teikiamą naudą pajuto ne tik aplinka, bet ir vartotojai, kurie tampa vis reiklesni produktams, išaugintiems ir pagamintiems taikoje su aplinka“, - sako ministras.
Lauko dienos „Tvarus ūkis – ateities kartoms" šeimininkas, pirmasis BASF Tvarių ūkių tinklo (Farm network) narys Lietuvoje, Zigmantas Aleksandravičius, savo ūkyje diegiantis bioįvairovės išsaugojimo priemones, pasidalijo savo patirtimi su susirinkusiais. Jis papasakojo ir pademonstravo, kaip intensyviai ūkininkaujant ir išlaikant gamybos apimtis, galima išsaugoti bioįvairovę.
Ūkininko laukuose pasėta žydinčių augalų juostų, kurios yra prieglobstis naudingiems vabzdžiams ir pirmiausia skiriamos bitiniams vabzdžiams, kad jie visuomet galėtų rasti nektaro. Tačiau ne mažiau naudos gauna ir pats ūkininkas. Žydinčių augalų juostose, kurios nėra išariamos bent keletą metų, išsilaiko įvairių naudingų vabzdžių bendrijos, kurios naikina kenkėjus, todėl galima naudoti kur kas mažiau augalų apsaugos produktų.
Laukuose įrengtos nusileidimo vietos plėšriesiems paukščiams, o bitininkai atveža avilius su bitėmis prie jo žydinčių rapsų laukų, tad toks bendradarbiavimas yra naudingas tiek aplinkai, tiek bitininkams ir ūkininkams.
Ministras K. Navickas taip pat dalyvavo diskusijoje su ūkininkais, asociacijų vadovais, kurios metu aptartos žemės ūkio aktualijos.