Kaip apsaugoti pasodintų tulpių svogūnėlius nuo pelių
Kai rudenį lauke mažėja augalinės kilmės maisto, alkanos pelės pradeda ieškoti bet kokių prasimaitinimo šaltinių. Tokiu metu į “rizikos zoną" patenka ir pasodintų tulpių svogūnėliai. Graužikai noriai ėda sultingus tulpių ir kitų gėlių svogūnėlius. O pavasarį vietoj ryškiai žydinčio tulpyno prieš akis gali iškilti niūrus vaizdas - vos pavienės išlikusios tulpės. Kaip apsaugoti savo tulpių svogūnėlius po žeme nuo alkanų kenkėjų?
Yra keli tulpių svogūnėlių apsaugos būdai. Kai kurie iš jų gan efektyvūs, kitų efektyvumas mažesnis, nes pelės prie jų jau priprato:
• Tulpių svogūnėlių sodinimas metalinėse ir plastikinėse dėžėse-konteineriuose;
• Smulkaus akytumo tinklelio naudojimas tulpių sodinimo metu;
• Peles atbaidančių augalų-repelentų sodinimas šalia tulpių;
• Atbaidančių kvapų naudojimas;
• Spygliuotų šakų naudojimas šalia tulpių pasėlių.
Tulpių sodinimas dėžėse ir konteineriuose
Tai specialūs akyti sodinimo konteineriai ir dėžės, apsaugantys tulpes ir kitus svogūnėlius nuo pelių. Jie yra plastikiniai arba metaliniai su mažomis angomis, per kurias tulpių šaknys laisvai prasiskverbia į dirvą, bet patys graužikai negali pasiekti svogūnėlių.
Reikalingas atitinkamo dydžio sodinimo konteineris. Rinkdamiesi dydį vadovaukitės tuo, kiek tulpių svogūnėlių planuojate sudėti į vieną konteinerį ir kokį dydį jie pasieks, kai užaugs. Konteineris turi būti pakankamai erdvus, kad svogūnėliai turėtų pakankamai vietos augti.
Paruoškite sodinimo duobes tulpių svogūnėliams. Atminkite, kad duobės gylis tulpėms ir kitiems svogūninėms augalams turi būti lygus trigubam svogūnėlio aukščiui. O duobės skersmuo turi atitikti konteinerio dydį.
Įdėkite konteinerį į sodinimo duobę ir užpildykite derlingos žemės sluoksniu. Jei jūsų sklype požeminiai vandenys labai arti žemės paviršiaus, pirmiausia į konteinerio dugną įpilkite smėlio sluoksnį, o ant jo – derlingos žemės.
Išdėliokite tulpių svogūnėlius konteineryje, išlaikant rekomenduojamą sodinimo atstumą tarp svogūnėlių (apie 20 cm). Užpilkite svogūnėlius žeme. Konteinerių sienelės ne tik patikimai apsaugo svogūnėlius nuo graužikų, bet ir labai palengvina svogūnėlių kasimo procesą po žydėjimo. Gėlininkams nereikės ieškoti svogūnėlių žemėje ir iškasinėti kiekvieną atskirai. Tereikia ištraukti konteinerį iš žemės - ir visi svogūnėliai kartu su vaikučiais iškart atsidurs žemės paviršiuje.
Vietoj specialių konteinerių tulpių svogūnėliams sodinti galima naudoti improvizuotas parankines priemones – plastikines daržovių dėžes ar vienkartinius plastikinius vazonus su drenažo angomis. Pagrindinis dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį - angų dydis. Jos turi būti ne didesnės kaip 1 cm, kad pelė negalėtų pro jas prasibrauti.
Tulpių sodinimas tinklelyje
Vietoj specialių apsauginių konteinerių galima naudoti statybinį tinklelį (smulkaus akytumo). Geriausi variantai yra lankstus metalinis tinklelis arba sintetinis stiklo pluošto tinklelis. Tokios medžiagos yra per kietos pelių dantims, todėl jums nereikės nerimauti dėl svogūnėlių saugumo. Svarbiausia, kad tinklelio akutės, apsaugančios nuo pelių, būtų mažesnės nei 1 cm.
Pradžiai iškasama sodinimo duobė. Jos matmenys priklauso nuo svogūnėlių dydžio ir sodinamosios medžiagos kiekio, kurį norite sodinti į vieną duobę.
Iš tinklelio išpjaukite stačiakampį. Jo plotas turi būti toks, kad pakaktų padengti duobės dugną ir šonines sieneles. Tinklelio stačiakampis dedamas į duobės dugną. Tada pakelkite jo kraštus, kad dengtų duobės sieneles. Tinklelio viršutiniai kraštai turėtų šiek tiek išsikišti virš žemės paviršiaus.
Ant tinklelio užpilkite derlingos žemės sluoksnį. Tulpių svogūnėlius išdėliokite vienodais atstumais vienas nuo kito, lengvai įgilindami į supiltą žemę. Sodinimo pabaigoje visus svogūnėlius užpilkite žeme.
Kai ruošiatės iškasti svogūnėlius po žydėjimo, tereikia patraukti tinklelį iš žemės už kišančius viršutinius kraštus – ir galėsite lengvai jį ištraukti iš žemės kartu su visu turiniu.
c šalia tulpių
Narcizai. Jų svogūnėliuose yra pelėms nuodingų medžiagų, todėl pelės apeina lysves su tokiais augalais.
Česnakai ir svogūnai (įskaitant dekoratyvines veisles). Pelėms taip pat nepatinka jų kvapas, todėl augalus patartina sodinti šalia gėlyno su tulpėmis.
Stipraus aromato vaistažolės: vaistinės ramunėlės, pelynai, bitkrėslės, baltažiedis barkūnas, skaisteniai vaistiniai, trišalė styga.
Šunlielė vaistinė. Pelės negali pakęsti bjauraus „aromato“, kurį skleidžia šie augalai. Graužikams diskomfortą sukelia ir prie jų kailio limpančios šunlielių sėklos.
Daugiažiedė margutė. Augalas skleidžia stiprų nemalonų kvapą, kuris atbaido graužikus.
Atbaidančių kvapų naudojimas
Prieskoniai. Galima panaudoti sausas garstyčias arba raudonuosius ir juoduosius pipirus. Sodinant į kiekvieną duobutę įberkite šių prieskonių ir užberkite svogūnėlius žeme. Bet per daug metų naudojimo pelės galimai priprato prie šių priemonių.
Beržo degutas. Ši medžiaga naudojama kartu su pjuvenomis. Supilkite jas į kibirą ar kitą indą, įpilkite vandens (tiek, kad pjuvenos pilnai permirktų) ir įpilkite tenai 1-2 šaukštus deguto. Kruopščiai sumaišykite visus ingredientus ir palikite nusistovėti vienai parai. Sodindami tulpes, ant svogūnėlių užpilkite žemės sluoksnį, ant jo uždėkite sluoksnį šlapių pjuvenų, suvilgytų degute, o ant viršaus įberkite dar žemių. Stiprus deguto kvapas privers peles pasitraukti iš jūsų gėlyno.
Višnevskio tepalas. Šiame tepate taip pat yra beržo deguto, todėl graužikams jis veikia panašiai. Į pjuvenas įpilkite Višnevskio tepalo, kaip aprašyta aukščiau, arba sutepkite juo kiekvieną tulpių svogūnėlį iš šonų prieš sodindami.
Spygliuotų šakų naudojimas šalia tulpių
Augalai su aštriais spygliais padės apsaugoti svogūnėlius nuo graužikų atakų. Jei nugenėjus rožes, erškėtuoges, šaltalankius ar avietes liko šakų, neskubėkite jų atsikratyti, nes jos dar gali atnešti naudą.
Spygliuotas šakas supjaustykite mažais gabalėliais ir sudėkite į sodinimo duobes aplink tulpių svogūnėlius. Tokią kliūtį aptikę graužikai tikrai nesistengs jos įveikti, o keliaus į kitą vietą.