Gėlių svogūnėlių iškasimas po nužydėjimo. Svogūnėlių laikymas. Tulpės, hiacintai, narcizai, krokai

geliu svoguneliu iskasimas laikymas geliu svoguneliu iskasimas laikymas

Populiarios svogūninės gėlės (tulpės, hiacintai, narcizai, krokai) po nužydėjimo birželio pabaigoje-liepą-rugpjūtį reikalauja savo svogūnėlių iškasimo iš žemės. Tam, kad svogūninės gėlės naujame sezone vėl džiugintų mus sodriu ir ryškiu žydėjimu, reikia tinkamai pasirūpinti jų iškasta sodinamąja medžiaga. Kada ir kaip iškasti ir kaip laikyti gėlių svogūnėlius?

Tulpių svogūnėlių iškasimas ir laikymas

Sunku rasti tulpių svogūnėlių žemėje, jei juos iškasate pavėluotai – rugpjūtį-rugsėjo pradžioje. Todėl daugelis patyrusių gėlininkų pradeda kasti sodinamąją medžiagą - svogūnėlius, kai tik pagelsta antžeminė tulpių dalis (birželio pabaigoje-liepos pradžioje). Kasimas tokiu laikotarpiu leidžia išvengti svogūnėlių praradimo.

Norint ilgam išsaugoti birželio iškastus tulpių svogūnėlius, pirmiausia reikia surūšiuoti juos, atskiriant „vaikučius“ nuo motininės sodinimo medžiagos. Toliau svogūnėlius reikia džiovinti 2–3 dienas šešėlyje, saugant juos nuo tiesioginių saulės spindulių.

Vėliau gerai išdžiovintą sodinamąją medžiagą reikės nuvalyti nuo perteklinių lukštų ir šaknelių bei bent pusvalandį palaikyti rausvame kalio permanganato tirpale. Visų procedūrų pabaigoje tulpių svogūnėlius sandėliuojame. Tai turėtų būti vėsi sausa patalpa su gera ventiliacija. Tinkamai prižiūrimi tulpių svogūnėliai gali būti laikomi keletą mėnesių prieš sodinant rudenį.

Hiacintų svogūnėlių iškasimas ir laikymas

Kasmetinius hiacintų svogūnėlių iškasimo darbus laikymui iki sodinimo geriausia atlikti vasaros viduryje. Iki nurodyto laiko hiacintai jau spėja atžydėti, o jų lapai - sudžiūti. Iškastus hiacintų svogūnėlius reikia nuplauti tekančiu vandeniu, kad būtų lengviau pamatyti ir išbrokuoti nekokybiškus egzempliorius.

Prieš dedant į dėžes, hiacintų svogūnėlius reikia keletą dienų padžiovinti tamsesnėje vietoje su gera ventiliacija. Tada turėtumėte išvalyti juos nuo lukštų ir likusių šaknelių bei supakuoti į dėžes, konteinerius, popierinius ar austinius maišelius. Sodinamąją medžiagą pirmus 1-1,5 mėnesio reikia laikyti žemą drėgnumo rodiklį turinčioje patalpoje, 23-25° C temperatūroje. Praėjus 1-1,5 mėn. perkelkite hiacintų svogūnėlius laikymui į kambarį, kuriame temperatūra neviršija 17° C.

Narcizų svogūnėlių iškasimas ir laikymas

Skirtingai nei tulpės ir hiacintai, narcizai vienoje vietoje gali augti gana ilgai (iki 5 metų). Ženklas, kad atėjo laikas iškasti jų svogūnėlius yra vešlus narcizų krūmelio augimas, dažnai lydimas prasto žydėjimo ar net visiško žiedų nebuvimo, taip pat žiedų dydžio sumažėjimo. Narcizų svogūnėlius reikia kasti lapams sudžiūvus, maždaug liepos pabaigoje-rugpjūčio pradžioje.

Iškastus iš po žemės svogūnėlius atsargiai nukratome nuo prilipusio dirvožemio grumstelių ir džioviname. Geriausia vieta džiovinimui būtų palėpė – čia gana šilta ir sausa, nėra tiesioginių saulės spindulių, geras vėdinimas. Čia narcizų svogūnėlius reikia laikyti 2-3 savaites, po to pažeistus ir sergančius egzempliorius atmesti, o sveikus apdoroti kalio permanganato tirpalu.

Gerą sodinamąją medžiagą iki sekančio pasodinimo į žemę reikia laikyti vėdinamoje patalpoje, kurioje oro drėgnumas ne didesnis kaip 80 %, o temperatūra - apie 17° C.

Krokų svogūnėlių iškasimas ir laikymas

Krokai toje pačioje vietoje gali augti iki 5 metų, o vėliau patartina iškasti jų svogūnėlius ir padalinti. Priešingu atveju per didelis svogūnėlių susikaupimas dirvoje gali turėti įtakos krokų kokybei ir kiekiui. Kasti krokų svogūnėlius galima visą vasarą iki rugsėjo (kai tik pagelsta lapai).

Iškasta sodinamoji medžiaga turi būti išvalyta nuo žemės ir džiovinama 2-3 dienas. Po to reikia pašalinti svogūnėlių šakneles ir atliekamuosius lukštus, o aptiktus pažeidimus apdoroti kalio permanganato tirpalu. Atrinkta kokybiška krokų sodinamoji medžiaga turi būti laikoma vėsioje patalpoje iki pat sodinimo į žemę.

Bendras patarimas visoms svogūninėms gėlėms: tulpių, hiacintų, narcizų, krokų svogūnėlius prieš sodinant rekomenduojama truputį užgrūdinti laikant temperatūroje, panašioje į lauko. Ši procedūra padės augalams greičiau prisitaikyti, adaptuotis, lengvai peržiemoti ir pavasarį sklandžiai sudygti.

Video