Ūkininkai apie NMA patikras: agentūra vadovaujasi ne teisės aktuose numatytomis, o savo vidinėmis taisyklėmis 

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kiekvienais metais į Seimo Kaimo reikalų komitetą (KRK) kreipiasi ūkininkai dėl aplinkos ir žemės ūkio ministrų įsakymu „Dėl Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas) nustatyto reglamentavimo netobulumo. Šiemet ūkininkai kreipėsi ne tik dėl šio Įsakymo, bet ir dėl Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atliekamų patikrų, kurių metu vadovaujamasi ne teisės aktuose numatytomis, o NMA vidinėmis taisyklėmis, teigiama KRK pranešime. 

Atsižvelgdamas į kasmet iškylančias tas pačias problemas, KRK ėmėsi iniciatyvos ir 2022 m. gruodžio 8 d. surengė pasitarimą, kuriame buvo aptarti reikalavimai dirvos tręšimui organinėmis trąšomis. Į šį pasitarimą buvo pakviesti Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus atstovai. Pasitarime ieškota būdų, kaip keisti reglamentavimą, kad jis būtų kuo tikslesnis ir atitiktų žemdirbių lūkesčius. Komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis akcentavo, kad pagaliau turime susitarti ir nustatyti sąlygas, tenkinančias visas suinteresuotas puses. 

Pasitarime aptarti KRK narių, Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų, mokslininkų, žemdirbių atstovų ir kitų specialistų pasiūlymai dėl reglamentavimo tobulinimo. Atkreiptas dėmesys į tai, kad siekiant kuo mažesnės taršos Įsakyme  turi būti nustatyta reali tiek rudeninio, tiek pavasarinio tręšimo data. 

Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijoms pasiūlyta parengti ir KRK pateikti patobulintą Įsakymo projektą, kuriame būtų įtvirtintas draudimas mėšlu ir (ar) srutomis tręšti dirvą nuo gruodžio 15 d. iki kovo 15 d., tačiau kartu įtvirtintos sąlygos, leidžiančios nuo šių datų nukrypti, atsižvelgiant į meteorologines sąlygas Lietuvos regionuose (oro temperatūrą, įšalą ir pan.). Pasitarime aptarta, kad šis klausimas turėtų būti išspręstas iki 2023 m. pavasario.

Video