Ar sojos pupelės atvers naujas perspektyvas Lietuvos ūkininkams?

Vizito akimirka. Vizito akimirka. "Facebook" nuotr.

Praėjusį savaitgalį žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius apsilankė Kęstučio ir Kazimiero Svečiulių ūkyje, kur buvo kuliamos sojos pupelės. Apie tai ministras pranešė savo paskyroje „Facebook“.

„Pažangūs ūkininkai bendradarbiaudami su mokslininkais, pasisemdami patirties kaimyninėse šalyse, jau antrus metus kulia sojas! Pakviečiau juos į ministeriją, o jie, nepasididžiavę ir ilgai nelaukę, atvyko papasakoti apie šių metų derlių“, – įraše pasakoja K. Starkevičius.

Pasak jo, šiandien mums labai trūksta mokslininkų rekomendacijų, veiksmingų strategijų didesniems, mažesniems ūkiams, o laikai keičiasi.

„Štai iki šiol neperspektyvia Lietuvoje laikyta, gausiausiai dirvožemį azotu aprūpinanti kultūra, jau puikiausiai dera mūsų laukuose. Kol kas pas mus jos niekas nesuperka, bet tai netolimos perspektyvos klausimas, nuo pernai ji įtraukta ir į remiamų kultūrų sąrašą. Kaimynai superka ją neribotais kiekiais, be didesnių apribojimų“, – pabrėžia ministras.

 „Tai štai ne tik Jonavos Azotas, gaminame azotą ir mes... Turime pasiūlymų – kaip spręsti demografines Lietuvos problemas. Juk ne veltui kinai pirmieji masiškai ėmė auginti sojos kultūrą. Sojos aliejus, kaip teigia užsienio šalių mokslininkai – puikus, potenciją gerinantis, afrodiziakas“, - apsilankę ministerijoje juokavo svečiai.

Pasirodo 100 gramų sojos aliejuje yra apie 60mg vitamino E1, kai tokiame pačiame alyvuogių aliejaus kiekyje yra tik 15 mg šio vitamino.

Sojos auginimo renesansas Europoje prasidėjo 2012 metais. Ūkininkai Svečiuliai savo laukuose jau bando 12 mūsų platumoms pritaikytų sojos kultūros rūšių iš Lenkijos, Čekijos, Austrijos ir Kanados.

Iš hektaro surenka 3,4 tonos derlių. Ir sunkiame, raudono molio ir mažiau derlinguose dirvožemiuose derančio augalo kol kas nepuola jokie kenkėjai.

Kaimynai lenkai kelia sau ambicingus tikslus. Pernai soją augino 40 000 ha, šiemet – 80 000 ha, o tikslas – auginti soją 1,5 mln. hektarų ir pilnai apsirūpinti šia baltymine medžiaga be GMO, neimportuojant jos iš Brazilijos, Amerikos ar kitų regionų. Lenkai turi parengę savą Baltymų programą, skatinant ir remiant šių kultūrų auginimą.

Video